Da li se vaš auto u zadnje vrijeme počeo ponekad – ili često – gasiti u vožnji? Ono, lako upali i fino vozi, ali se onda samo u jednom trenutku crkne. A kada se to dogodi, čak i ako nakon toga upali bez problema, zasigurno imate gomilu pitanja. Za početak, zašto se to uopće događa? Da li će taj problem s vremenom postati još gori? I, što je najvažnije, kako ga riješiti, pa da nam se auto više ne gasi? E, pa to je upravo što ćemo probati saznati u ovom članku.
Sadržaj
Kako radi motor u autu – teorija
Prije nego što pređemo na potencijalne uzroke, ukratko bih objasnio teoriju, jer – nadam se – onda će sve ostalo biti puno jasnije.
Da bi motor radio, mora biti ispunjeno nekoliko osnovnih zahtjeva. Za početak, moramo preko usisa dobiti dovoljno svježeg zraka. Zatim, treba nam gorivo – i tu na scenu stupaju injektori. I ta smjesa goriva i zraka, kada dospije u cilindar, se treba stlačiti, što znači da motor mora imati dobru – šta – kompresiju. I na kraju, svjećice pale komprimiranu smjesu i, motor radi. Doduše, kod dizela je malo drugačije, gorivo se ubrizgava u cilindar kada je zrak več stlačen, te se zbog visokog tlaka prilikog toga i zapali samo od sebe, pa zato ni ne treba svjećice. Ali, uglavnom, princip je sličan.
Svu ovu mehaniku nadzire i kontrolira kompjuter motora pomoću cijelog niza senzora, solenoida i motorića. Tu imamo MAF, Senzor radilice, lambda sonde, zaklopku gasa – tek toliko da spomenemo neke. Sve ovo radi zajedno kako bi se postigao što bolji i uglađeniji rad motora, što posljedično daje veću snagu i smanjuje potrošnju. I na kraju imamo akumulator i alternator, koji osiguravaju struju za sve ovo.
E sad, bilo kakva nepravilnost u cijelom ovom složenom sustavu će poremetiti ovaj balans. Kompjuter motora može ovo kompenzirati, ali samo u određenoj mjeri često na uštrub performansi motora. Ovi problemi, ako su dovoljno ozbiljniji problemi, će imati vidljiv negativan utjecaj na rad motora, te mogu dovesti do toga da se i ugasi. Ako ga i upalimo bez problema poslije toga, ovo je i dalje iritantno i nepraktično – mada je puno gore ako više neće ni da upali. Stoga, da bi izbjegli ovakve situacije, idemo vidjeti što najčešće uzrokuje gašenje auta u vožnji.
Auto se gasi – uzroci
Motorić ler gasa ili klapna gasa
Prvo, imamo situaciju da auto radi normalno, ali se gasi i guši na leru – recimo kada stajemo na semafor ili što već. Kod nešto starijih auta, ovjde je najčešće problem u motoriću ler gasa, koji služi kao bypass za prolaz zraka u leru, kada je zaklopka gasa u potpunosti zatvorena. S vremenom se ovaj motorić može zaštopati, pa motor više neće dobivati dovoljno zraka u leru, te auto se gasi. Noviji auti ne koriste motorić ler gasa, već klapna gasa – kojom upravlja kompjuter motora – ostane djelomično otvorena u leru. Ali i ovdje možemo imati sličnu situaciju sa istim posljedicama. U oba slučaja, problem se može riješiti detaljnim čišćenjem.
Falš zrak
Nadalje, bilo kakav falš zrak – kojeg imamo kada usis ima pukotine i ne brtvi dobro – će poremetiti smjesu i negativno utjecati na rad motora, što je često najizraženije na leru. Osim što neravnomjernog rada, može se dogoditi da auto se gasi, naročito kod naglog puštanja gasa. Uz to, neispravan EVAP ventil ili EGR koji je zaglavljen u otvorenom položaju mogu imati sličan efekt. Detaljnije o svim problemima sa siromašnom smjesom možete vidjeti u zasebnom videu.
Pumpa goriva
Zatim, osim viška zraka, možemo imati manjak goriva, što se recimo može dogoditi ako pumpa goriva u rezervaru prestane raditi ili ne može napraviti dovoljan tlak. Ovo će dovesti do toga da auto slabo vuče na višim okretajima, a u gorem slučaju i da se u potpunosti ugasi, te se nakon toga najčešće ne može upaliti. Slično će se događati ako je su filter goriva ili crijeva koje vode od rezervoara do motora zaštopani. I da, koliko god glupo zvučalo, plovak može biti neispravan, pa da nam je rezervoar prazan a da to uopće ne znamo.
Uložak bravice
Iduće zbog čega auto se gasi u vožnji je uložak kontakt brave, koji se nalazi iza bravice za paljenje. Ovo je, recimo, poput prekidača u kojem, kako okrenemo ključ, dolazi do spajanja određenih električnih krugova. Prvi zub pali radio, prozore i slično, drugi zub daje kontakt tj pali tablu i sve ostalo, a treći zub okreće anlaser.
E sad, s vremenom se kontakt-limići unutar ove bravice – koji provode struju – istroše, što može prekinuti električni tok. Recimo, kontakt na drugom zubu može biti toliko potrošen da kada prođemo kroz neku rupu – a toga barem ima – da dođe do prekida struje, te se auto ugasi. Isto kao da smo okrenuli ključ na nulu. Jedna stvar što je specifična ovdje je da će se u ovom slučaju i tabla ugasiti, što nije slučaj kod većine ostalih uzroka.
Neispravan alternator
Onda, imamo alternator, koji, dok motor radi, proizvodi struju za sve električne komponente i puni akumulator. Ako je on neispravan, auto će raditi dok ne isprazni akumulator i onda se ugasiti. Jednostavno, nema struje, ne radi pumpa goriva, ne radi kompjuter motora, ne radi ništa. Opet, ovo će biti slično kao da smo okrenuli ključ i ugasili auto.
U većini slučajeva, ako alternator ne puni, na instrument tabli ćemo imati upaljenu crvenu lampicu akumulatora. Uz to, napon kojeg alternator proizvodi može biti previše neravnomjeran, što remeti signale od raznih senzora te može dovesti do iznenadnog gašenja motora. A kada već spominjemo struju, imamo kleme na akumulatoru – ako su labave, može doći do gubitka kontakta. Isto je sa raznoraznim konektorima i instalacijama koje vode do njih.
Senzor radilice
A kada već spominjemo senzore, moramo spomenuti i senzor radilice, zbog kojeg – ako je neispravan – se naš auto može iznenada ugasiti i onda više neće da upali. Ovo se često događa kada se auto zagrije na radnu temperaturu – i to ne uvijek – a kada se ohladi, sve se vrati u normalu. No, da ne duljim o ovome u detalje, jer imamo zaseban video o senzoru radilice, pa svakako bacite oko tamo. Uz to, auto se može gasiti i zbog problema sa drugim senzori – recimo MAF ili lambda sonda – ali ovo su već malo specifičnije situacije, i gotovo uvijek dolaze u paru sa cijelim nizom dodatnih simptoma.
Zaštopan DPF filter
I za kraj, naširoko poznati, često spominjani i mnogima omraženi – DPF filter. Ako je zaštopan, uz sve uobičajene probleme koje smo spominjali u zasebnom članku o ovoj zvijezdi dizelske scene, DPF filter može i uzrokovati da auto se gasi u vožnji, i to najčešće u leru. Mnogi će reći – još samo jedan argument za…zna se već šta…
Auto se gasi & kako popraviti
Ako ste do sada čitali iole pažljivo, možda sada razmišljate – a jesi pametan, naveo si pola auta kao moguće uzroke. Što je, moglo bi se reći, istina. No, činjenica je da su današnji auti poprilično kompleksi, te je gotovo nemoguće neki problem svesti na jedan isključivi uzrok. Stoga, evo kako bih ja pokušao ustanoviti zašto se zato gasi u vožnji.
Za početak – u kakvim se situacijama ovo događa. Ako se gasi samo kada stajemo i pustimo gas, onda bih prvo provjerio motorić ler gasa ili zaklopku gasa, ovisi sto auto ima. Ovo je jednostavan posao, ne zahtijeva nikakav poseban alat, te, ako je sve začađeno, dovoljan nam je ili čistać za karburatore ili kočnice.
Ali ako se auto gasi sporadično samo kada se zagrije, prva sumnja mi je senzor radilice. Osim toga, pumpa goriva koja je na izdisaju ponekad radi OK prvih par minuta, a onda počne praviti probleme i ne daje dovoljno goriva.
Zatim, ako auto se gasi kada prođemo kroz rupe ili lokve, krenuo bih tražiti labave kleme, konektore ili oštećene instalacije. A kada već petljam oko toga, provjerio bih i struju mjernim instrumentom. Dok motor radi, na klemama akumulatora bi trebali imati 13-14 volti. A kada je auto ugašen, akumulator bi trebao davati oko 12,5 volti.
S druge strane, neovisno o svemu ovome, ako imam upaljenu lampicu motora ili nekakvo upozorenje na tabli, prvo bih se time pozabavio. Ovo je putokaz koji, ako imam sreće, će me ugrubo usmjeriti u pravcu uzroka problema, pa to nikako neću ignorirati. Naravno, da bi znali što se krije iza lampice motora, moramo očitati greške motora, za što treba spojiti auto na dijagnostiku.
E, ovo su sve bile neke jednostavnije situacije koje su, manje-više, primjenjive na sve aute. No ponekad je problem znatno kompleksniji, te je puno zahtjevnije utvrditi uzrok, ili više njih. Za ovo je, osim nekog iskustva, potrebno pažljivo analizirati kako se auto ponaša te pratiti kako radi. A pri tome nam, između ostalog, može pomoći i obični OBD skener, s kojim možemo pratiti razne parametre motora u Live Data izborniku. Naravno, šta tražimo, te koje su nam referentne vrijednosti – tj. da li je ono što smo očitali puno, malo, ili taman – e to često ovisi o kojem je autu riječ.
1 komentar