ABS i ESP 

Da li ste se ikad našli u sljedećoj situaciji – vozite se, sve super funkcionira, a onda se samo odjednom na tabli upali cijelo mnoštvo upozorenja i lampica – ABS, Traction Control, crveni uskličnici, ESP. Ono, katastrofa je neminovna i neizbježna. I, naravno, vi se pitate – šta sad napraviti? Da li da stanem ili nastavim voziti? U čemu uopće je problem? I da li je auto uopće siguran za voziti? E, pa idemo probati to odgonetnuti… 

ABS ESP DTC – Kako rade & Zašto se Kvare + 8 uobičajenih uzroka & što provjeriti

Što znače ova upozorenja?

Unatoč tome što – pogotovo na prvu – izgleda jako dramatično kada se upale sva ova upozorenja, u većini slučajeva je riječ o problemu sa ABS-om. A to onda uzrokuje ispad ostalih vezanih sustava, kao što su recimo ESP, DTC ili kako se več sustav za kontrolu stabilnosti zove u vašem autu. Neću sada o tome kako ovi sustavi rade – to ćemo vidjeti malo kasnije – nego da razjasnimo što se događa kada ne rade. 

ABS ESP ne radi

E pa, kada ABS i ESP ne rade, naš auto bi i dalje trebao normalno kočiti, jer ovaj problem načelno neće utjecati na rad kočnica. No ono što više nemamo na raspolaganju su ovi elektronski sustavi, koji sprječava blokiranje kotača prilikom naglih kočenja i ispravljaju auto ako nam počne klizati u zavoju. A samim time, ovo nije problem koji bi smjeli ignorirati, već ga trebamo što prije popraviti. I s time na umu, idemo vidjeti što najčešće može uzrokovati probleme sa ABSom i ESPom.  

ABS i ESP – uobičajeni uzroci?  

Senzor ABSa

ABS senzor

Prvo, ono što je u globalu najčešće, je senzor ABSa, koji mjeri brzinu vrtnje točka. Imamo ih 4, po jedan za svaki kotač. E sad, ovi senzori su montirani negdje u glavčini kotača, što znači da su izloženi nepovoljnim utjecajima, kao što su vlaga, prljavština, ali i mehanička oštećenja. Ovo može dovesti do oštećenja senzora, koji onda više ne šalje signal, što rezultira prestankom rada ABS i ESP sustava. 

Prsten ABSa

Zatim imamo prsten ABSa ili takozvani reluctor ring, koji je montiran na poluosovini te se vrti zajedno s njom. Ovo je, u biti komad metala sa prorezima po svom obodu, s kojih onda senzor ABSa očitava brzinu vrtnje. Ali slično kao i sam senzor, ovaj prsten i utore na njemu mogu prekriti prljavština i hrđa, što ona remeti mjerenja. Jedan praktičan savjet – ako imate problem sa senzorom ABSa i izvadite ga, te vidite da je njegova prednja površina izgrebana, problem je u prstenu, koji se deformirao i grebao senzor.  

S druge strane, nekad je ovaj prsten integriran u samu glavčinu u obliku nazubljenog metalnog diska, te kao takav nije sklon ovakvim nedostacima. Ali problem ovdje može nastati ako ležaj ima lufta, pa točak – a samim time i ovaj disk plešu lijevo-desno, što opet remeti mjerenja. 

Senzor kuta volana

Nadalje, imamo senzor kuta volana, koji se nalazi u stupu volana, koji prati kako i koliko skrećemo, što je bitno ESPu. Naravno, kao i svaki drugi senzor, on se može pokvariti iz raznoraznih razloga. 

Modul ABSa 

Uz to bi valjalo napomenuti i modul ABS-a, koji nadzire sve ove senzore i upravlja radom ABS i ESP sustava. Naravno, ako on, odnosno elektronika u njemu se pokvari, popalit će se one sve lampice na instrument tabli. 

Problemi sa instalacijama 

Onda, sve ovo je povezano sa žicama tj instalacijama, koje, kako to inače biva, mogu biti oštećene. Najizloženiji su kablovi senzora ABSa, koji zbog svoje lokacije mogu pretrpjeti mehanička oštećenja, ali i to da ih oglodaju miševi, štakori, vjeverice i slične zubate štetočine.  

Pregoreni osigurač 

ABS ESP osigurac

E sad, još jedan očigledni potencijalni uzrok – pregoreni osigurač. ABS i ESP, kao i svaki drugi električni sustav, imaju jedan ili više osigurača koji ih štite u slučaju kratkog spoja ili preopterećenja. I ponekad se dogodi da on pregori naizgled iz čista mira, te sve ponovo radi dobro nakon zamjene. Ali ako se ovo ponavlja, onda zasigurno imamo veći problem kojeg treba istražiti. 

Nivo kočione tekućine

Nadalje, imamo jedan možda malo manje izgledan uzrok, ali izrazito bitan – nivo kočione tekućine. Ako je nizak, ABS i ostali sustavi vjerojatno neće raditi ispravno. Ali puno veći problem je što nizak nivo i potencijalni gubitak kočione tekućine mogu dovest potpunog prestanka rada kočnica, što – valjda ne moram ni spominjati – je iznimno opasno. Osim ovih upozorenja, mogli bi primjetiti da je papučica kočnice mekanija i da dublje propada. 

Akumulator

Crvena Lampica Akumulatora? Ovo je 5 najčešćih uzroka + kako popraviti

I za kraj, ako je akumulator slab, može doći do pada napona, naročito prilikom paljenja auta. Ovo može dovesti do toga da ispada raznih osjetljivih elektronskih sustava, što ABS definitivno je. 

Da li mogu nastaviti voziti sa upaljenim greškama ABS i ESP? 

Naravno, uvijek se nameće pitanje – da li možemo voziti kada su popaljena sva ova upozorenja. E sad, pod pretpostavkom da je razina kočione tekučine ispravna i da kočnica ne djeluje mekano i ne propada, onda je odgovor DA. 

No, u vožnji moramo imati na umu da nema više ABS i ESP da pazi na nas i ispravlja naše greške. Drugim riječima, malo lakše s gasom i kočnicom te izbjegavamo nagla skretanja. Ovo sve naročito vrijedi ako pada kiša ili snijeg, pa je cesta skliska. I, naravno, ovo može samo poslužiti kao privremeno rješenje, te trebamo popraviti što god je već uzrokvalo kvar ABSa i svih pratećih sigurnosnih sustava. 

Kako radi ABS i ESP? 

Sada, idemo vidjeti kako ABS i ovi ostali sustavi rade. Naime, kada stisnemo kočnicu, mi u biti stišćemo kočioni cilindar i kočiono ulje unutar njega, koje onda stišće čeljusti na kočnicama. Ali ako kočnicu stisnemo prejako ili prenaglo, točkovi će blokirati i početi klizati po podlozi – asfalt, snijeg, lišće…što god. Kada se to dogodi, ne samo da ćemo teže kontrolirati auto, već će i zaustavni put biti duži – ovo je zbog toga što je dinamičko trenje puno niže od statičkog, ali da pilam sada s tim… 

Nego, vratimo se na ABS, koji se aktivira kada tockovi blokiraju i nakratko popusti pritisak na kočnice, što bi trebalo omogućiti gumama da vrate grip. Ako ne uspiju, ABS ponovi postupak, i tako sve dok točkovi ne prestanu klizati. Ovo se događa jako brzo, nekoliko puta u sekundi, i to je ono vibriranje koje ćemo čujemo i osjetimo na papučici kada. 

Sam ABS je u biti, recimo tako, hidraulički blok koji ima ventile, po jedan za svaki točak, odnosno kočionu liniju. Njime upravlja modul th elektronika ABSa, koja preko senzora ABSa prati koliko se brzo koji točak okreće. I kada neki od njih zablokira prilikom kočenja, ventil se otvori, i pritisak na tu kočnicu padne.

E sad, imamo i ESP, koji korigira putanju auta u slučaju da počne klizati ili se zanositi, recimo ako prebrzo uletimo u neki zavoj. A to radi tako da na trenutak aktivira kočnicu na pojedinom kotaču, kako bi ga ispravio. Recimo, zadnji kraj počne bježati uljevo – ESP aktivira prednju lijevu kočnicu i auto se ispravi. Fizički, ovo je svojevrsna nadogradnja na ABS, te koristi manje-više iste komponente. Jedino što je ovdje dodatno je senzor kuta volana, pomoću kojeg ESP zna u kojem smjeru mi hoćemo da auto ide, te reagirati ako se to ne događa. 

I, da, imamo još i traction control kao dio svega ovog – ovo je jednostavno, ako prilikom ubrzavanja pogonski točkovi počnu proklizivati, kompjuter motora smanji snagu. 

ABS & ESP Problemi – što provjeriti 

Nizak nivo kočione tekućine 

Prvo, prije svega, provjeriti nivo kočione tekućine. Istina, ovo nije najizgledniji uzrok, ali ipak je bolje da se uvjerimo da nam negdje ne curi. Jednostavno, dignemo haubu, potražimo kočioni cilindar, i na njemu rezervoar, koji sa strane imaju MIN i MAX oznake. A usput mogu provjeriti i da osigurač možda nije pregorio. 

Greške 

Ako je ovo dvoje OK, dalje bih provjerio greške – jer ako su popaljene sve one lampice – moraju biti i greške. E sad, problem ovdje može biti u tome što ne može svaki uređaj ovo čitati. Recimo, bluetooth adapter i Torque aplikacija – ne mogu, oni vide samo motor. Umjesto toga, treba nam nešto malo jače, što ima pristup modulu ABSa. 

Senzori i instalacije 

E sada, ako smo saznali greške, to će nam pokazati u kojem smjeru da provjerimo. Recimo, možda nema signala od jednog od senzora, pa ćemo provjeriti kabel, konektor ali i sam senzor. Uobičajene stvari koje idu u ovakvim situacijama. 

Akumulator 

A ako imamo situacije da ABS prestaje raditi recimo kada palimo auto a vani je hladno ili jako vruće, provjerio bih akumulator, da li je napunjen i da li su kleme čvrsto zategnute.   

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)