Da li Vaš auto u leru radi grubo i kao da se guši, ili se, što je još iritantnije, hoće ugasiti kada recimo stajete i stisnete kvačilo? Druga mogućnost je da mu je ler visok. Ili, možda ne reagira baš odmah kada stisnete gas, već sa nekakvom zadrškom, kao da se motor premišlja bil-nebil. Bilo kako bilo, uzrok za sve ovo može biti zaklopka gasa, ili kod starijih auta, motorićem ler-gasa. Istini na volju, ovo su poprilično jednostavni i robusni dijelovi koji većinom rade besprijekorno. Ali, u onim situacijama kada nije tako, onda možemo imati poprilične probleme s radom motora. A koje točno, i što napraviti tada – e pa upravo to ćemo vidjeti u ovom članku.
Sadržaj
Zaklopka gasa – uobičajeni problemi
Prvo i osnovno što nas zanima je šta je za očekivati kada zaklopka gasa odnosno motorić ler gasa ne radi kako treba.
Neravnomjeran ler gas
A grub i neravnomjeran ler je tu zasigurno najučestaliji i najočigledniji problem s kojim bi se mogli susresti. Ono što ćemo u ovom slučaju primjetiti je da auto podrhtava i gasi se dok je u leru. Ali, čim malo stisnemo gas, ovo sve naizgled nestaje kao rukom odneseno, i motor odmah počne raditi fino i uglađeno.
Gašenje u leru
Zatim, sasvim slično, možemo imati situaciju da nam se auto, koji inače radi savršeno, gasi u leru. Tipični primjer ovdje bi bio usporavamo na semaforu, stajemo, stisnemo kvačilo, i auto se ugasi kada okretaji padnu. I što često bude je da se ovo događa samo kada se auto zagrije, a dok je hladan, sve se čini OK.
Visok ler gas
E sad, i grub ler i gašenje su najčešće uzrokovani nedovoljnom količinom zraka na leru. A s druge strane, možemo imati i obratnu situaciju – previše zraka, što onda rezultira time da nam auto radi na previsokim okretajima u leru – ono, par-sto okretaja više.
Zatrzavanje kod dodavanja gasa
Potom, ako zaklopka gasa iz nekog razloga ne funkcionira kako bi trebala – a što ćemo objasniti kasnije – onda bi i odziv na gas mogao biti nikakav – sa zadrškom, istrzan ili neravnomjeran.
Trokiranje motora
Onda, ako su problemi sa gasom – koji god već da jesu – toliki da značajno poremete smjesu zraka i goriva, onda možemo imati famozno zatajenje cilindara. Ili, što bi normalni ljudi rekli, da motor trokira, najčešće prilikom ubrzanja. Naravno, ovo može biti zbog mnogo čega, što nas dovodi do sljedeće stavke…
Upaljena lampica motora
Upaljena lampica motora – naime zaklopkom gasa, ali i ler-motorićem – kod onih auta koji ih imaju – upravlja kompjuter motora. I ako on primijeti da nešto ne štima – što može biti nešto vezano uz samo otvaranje i zatvaranje klapne gasa, ali i same količine zraka koju motor dobiva – onda će sasvim izgledno upaliti lampicu motora. Ipak, ovo samo po sebi ne znači puno, već moramo ukopčati dijagnostiku i vidjeti u kakvim greškama motora je riječ.
Povišena potrošnja
I, u konačnici, imamo potrošnju goriva, koja bi sasvim izgledno mogla porasti – što zbog eventualno visokog lera, što zbog pada performansi motora. Istina, osim u nekim posebnim situacijama, ovo neće biti značajno, ali, opet, vrijedi napomenuti.
Kako radi Zaklopka gasa
OK, sada kada smo prošli sve uobičajene simptome, idemo vidjeti kako klapna gasa radi i čemu uopće služi.
Dok motor radi, klipovi u njemu idu gore-dolje i stalno uvlače zrak kroz usis. E sad, budući da količina tog zraka ali i goriva koja ide uz to određuje koliko će se brzo motor vrtiti, taj protok mora biti nekako reguliran. A kod benzinaca, to se radi za klapnom gasa, koja se nalazi na usisnoj grani.
Što se tiče same konstrukcije i načina rada, ovo je sasvim jednostavan dio – kao što bi ime dalo sugerirati, ovo je doslovce klapna koja stoji na usisu. Dok ne stisnemo gas, ona je zatvorena, ili skoro zatvorena, što onda spriječava motor da ide u okretaje. A kada stisnemo gas, otvori se – djelomično ili skroz, ovisno koliko smo stisnili gas – i onda puno više zraka ide u usis, kompjuter dodaje goriva koliko treba, i okretaji idu gore.
E sad, stariji auti – načelno do cirka 2000-ih, iako ovo dosta zavisi od modela – koriste sajlu gasa, koja je povezuje papučicu i klapnu – jednostavno, čista mehanika. Ali, na klapni gasa imamo senzor koji onda kompjuteru govori koliko je gas otvoren, pa se onda na temelju toga podešava ubrizgavanje goriva. Uz to, manje-više svi auti sa sajlom gasa imaju i ler motorić, što je svojevrsni bajpas oko klapne gasa koji propušta određenu količinu zraka u leru, kada gas nije stisnut.
Noviji auti imaju tzv fly-by-wire odnosno elektronsku klapnu gasa, gdje kompjuter motora odrađuje sve. Znači, ovdje nemamo sajle gasa, ali ni ler-motorića, već klapna na leru ostane malo odškrinuta, da tako kažem, i pušta taman dovoljno zraka.
Zaklopka gasa – uzroci kvara
A definitivno prvo na listi su debele, tvrdokorne naslage čađi, prljavštine, ulja i svega onoga što čovjek inaće ne bi očekivao u usisu. Ovo najčešće nastaje zbog uljnih para iz oduška motora ili turbine i povrata ispušnih plinova preko EGRa, što se onda pomiješa sa sitnom prašinom koja dolazi u usisu. A to se onda sve s vremenom nataloži na klapni gasa, ili ler-motoriću ako ga auto ima, što onda remeti količinu zraka. A kako na leru jako malo zraka prolazi, bilo kakvo odstupanje će imati popriličan utjecaj na rad motora – ili nizak ili visok ler. A kad stisnemo gas, onda više nema neke razlike da da li ima ili nema nekih naslaga na klapni gasa.
Iste te naslage mogu također sprječavati klapnu gasa da se glatko otvara i zatvara, naročito kod elektronske klapne. I onda se događa onda ne reagira na gas odmah, ili trzne, ili ostane raditi na nekim visokim okretajima kada pustimo gas. Ovo je možda najslikovije prikazano u veoma poznatoj sceni iz Top Geara, Africa Special, kada Clarkson opravi neposlušnu klapnu gasa sa čekićem.
E sad, u stvarnosti čekić nije nešto što će pomoći kod raznih električnih problema od kojih ovakve klapne mogu patiti. Ovo može biti uzrokovano senzorom položaja klapne, samim motorićem klapne ili instalacijama. Uz to, napomenuo bih ovdje i papučicu gasa, koja u ovom slučaju isto ima senzor položaja, u kojeg se ponekad zna zavući puno prašine, što onda ometa signal. A onda se događa da auto ponekad uopće ne reagira na gas.