Unatoč porastu popularnosti automatika u zadnjih godina, klasični, ručni mjenjač je još uvijek najčešći izbor vozača na ovim prostorima. Što ni nije čudno, uzmemo li u obzir njihovu robusnost i pa usudio bih se reći i neuništivost. Ipak, ono što je kod svakog ručnog mjenjača potrošna roba jest set kvačila, koji ga odspaja od motora prilikom šaltanja brzina. Uz to, manje-više svi noviji auti, naročito dizelaši, imaju i zakozvani plivajući zamašnjak, koji ima tu podmuklu crtu da iznenada počne stvarati poprilične probleme ali i znatno poskupljuje izmjenu seta kvačila. A čemu uopće ovaj dio služi, što se događa kada se pokvari, i što napraviti u tom slučaju – e to ćemo sada vidjeti….
Sadržaj
Plivajući zamašnjak – Simptomi
Prvo što nas naravno zanima jesu uobičajeni problemi koji se javljaju kada plivajući zamašnjak ne radi kako treba.
Zveckanje u leru
A rondanje i klepetanje u leru je definitivno nešto najkarakterističnije u tom slučaju. Što se najčešće dogodi je da odmah nakon što upalite auto se čuje glasan zveket, koji onda prestane kada stisnete kvačilo, ili nakon što krenete u brzini. Također, ovo zveckanje morže naprimjer biti prisutno dok auto radi u leru, ali opet stane kada recimo stisnete kvačilo. I da, slično kao i kod paljenja auta, mogli bi imati isto popriličan zveket prilikom gašenja auta.
Trešnja prilikom kretanja
Zatim, ono što se često događa je zatrzavanje prilikom kretanja, naročito ako krećete s malo gasa i pokušavate lagano popuštati kvačilo. Ovo se nekada zna dogoditi i u vožnji, kada naglo malo jače stisnemo gas. E sad, i jedno i drugo, osim neispravnim zamašnjakom, može biti uzrokovano problemima u radu motora, pa da on u bizi zatrzava, ili recimo slomljenim nosačem motora ili mjenjača. Tako da ovo treba detaljnije istražiti prije okrivljivanja samog zamašnjaka.
Neravnomjeran rad motora
Uz to, kao što ćemo malo kasnije vidjeti, zamašnjaku je jedan od zadataka smiriti vibracije koje motor stvara u radu. I jasno, ako imamo plivajući zamašnjak koji je neispravan, onda bi mogli imati i primjetne, čak i snažne vibracije, koje su najizraženije na leru. Ovo naravno uvijek može stvoriti dojam da sam motor radi neuravnoteženo, iz bilo kojeg razloga – svjećice, dizne, šta god – te odvesti nas na krivi trag. Jedna specifična stvar – mada ne nužna – je da često ove vibracije možemo osjetiti na papučici kvačila, praktički čim je dotaknemo.
I to su u biti najčešći simptomi dotrajalog plivajućeg zamašnjaka, a uz njih se još može eventualno, mada riješe, događati da proklizuje kvačilo te da papučica kvačila bude poprilično tvrda.
Plivajući ili dvomaseni zamašnjak – čemu služi
Zamašnjak je, jednostavno rečeno, metalni disk koji je zašarafljen na radilicu, na onoj strani između motora i mjenjača. Svrha mu je prvenstveno da uravnoteži rad motora koji bi inače radio izrazito nemirno i grubo, naročito na nižim okretajima. Uz to, na zamašnjak se spaja set spojke, gdje korpa koje je spojena direktno na njega, pritišće lamelu vanjsku površinu zamašnjaka i tako prenosi moment sa radilice na mjenjač. I još uz to, na vanjskom rubu zamašnjaka se nalazi zupčasti prsten, preko kojeg anlaser pokreće motor.
Godinama su zamašnjaci bili napravljeni iz jednog dijela metala te kao takvi su bili manje-više neuništivi. No s vremenom su proizvođači razvili takozvani plivajući odnosno dvomaseni zamašnjak, koji najjednostavnije možemo opisati kao dva zamašnjaka spojena zajedno elastičnom vezom. Jedan dio je, kao i kod jednomasenog, spojen na radilicu, dok je drugi spojen na njega, ali se može okretati lijevo desno određeni broj stupnjeva. I onda između ta dva ‘zamašnjaka’ imamo još opruge, koje kontroliraju ovo zakretanje.
A koja je svrha ovoga? Pa, plivajući zamašnjak puno bolje apsorbira vibracije i time uravnotežava rad motora, što je naročito izraženo kod dizelaša, što i konačnici daje autu veću uglađenost. A druga stvar je to što je kretanje iz mjesta sa takvim zamašnjakom puno glađe, da tako kaže, jer čak iako grubo otpustiti kvačilo, one opruge će se sabiti i time preuzeti i eliminirati onaj početni udarac za mjenjač. Što u konačnici vožnju čini mnogo ugodnijom i opuštenom.
Plivajući zamašnjak – uzroci kvara
Realno, ono što najviše ubija plivajući zamašnjak je način korištenja auta. Prvo – gradska vožnja sa puno stani-kreni – svaki put se zamašnjak ‘napinje’, da tako kažem, odnosno opruge unutar njega se svaki put stišću i rastežu kako krečemo. A ako onda još tome dodamo neosjetljivu nogu odnosno grubo otpuštanje kvačila, preuranjeni kvar je gotovo neminovan. Naime, upravo to što plivajući zamašnjak tako efikasno upija i absorbira udare na mjenjač koje bi inače bili prisutni kada se naglo pusti kvačilo, onda neki vozači ni nisu svjesni da njihovo kretanje s mjesta u biti i nije tako glatko kako se čini. To je, doduše, dok ga ne potrgaju.
Uz to, stalna i česta velika opterećenja na auto, a time i prijenos – tipa puno vuče prikolice ili učestale vožnje po malo žeščim brdima – značajno skraćuje životni vijek plivajućeg zamašnjaka.
I još jedna stvar – ubrzavanje u previsokom stupnju okretaja tj iz niskih okretaja nije dobro za plivajući. Ovo je naročito bitno kod jačih auta sa turbo punjačem, jer oni imaju puno snage u takvom režimu, pa vozači nerijetko ako je dovoljno prostora, obilaze bez šaltanja u nižu jer auto vuče dovoljno. Ali sam zamašnjak je u toj situaciji jako napregnut, jer je pod velikim opterećenjem, a mora se nositi sa povišenim vibracijama koje su tada prisutnije nego na višim okretajima.
Plivajući zamašnjak – trošak popravka
I stigli smo do posljednjeg, mnogima i najbitnijeg pitanja – koliko košta popravak. I pri tome mislim na zamjenu, jer se ovdje nema šta popravljati. Pa plivajući zamašnjak nije baš jeftin dio – reda veličine 500€ – a zbog prirode svog posla i opterećenja s kojima se mora nositi, nije nešto ne čemu se može štedjeti po pitanju kvalitete. Znači, samo renomirani zamjenski brendovi ili orginal dolaze u obzir. E sad, budući da zamašnjak i set kvačila rade u paru, da tako kažem, onda je obično najbolje i zamijeniti ih istovremeno. Jer posao je isti, a najčešće je set kvačila koji sadrži i zamašnjak osjetno jeftiniji nego kada se ovo kupuje zasebno.
I kada se sve to zbroji, dodaju ruke – a ovo nije baš lagan posao, jer treba skinuti mjenjač i sve šta ide s time, poluosovine ili kardan i tako – onda možete računati na tipa 1000€ troška.
Što bih svakako još spomenuo jest konverzija na jednomaseni zamašnjak. Ovdje dobijete klasični zamašnjak + set kvačila koji mu je posebno prilagođen. U teoriji, auto će s takvim setom raditi malo grublje u leru i biti malo grublji kod kretanja, ali ako je set dobro projektiran, ovo će biti gotovo neprimjetno. Uostalom, ako proizvođači tipa Valeo imaju ovakve setove za konverziju u ponudi za manje-više sve popularne modele, onda se nema šta puno za dodati.