Ako imate atmosferskog benzinca, sasvim je moguće da njegov motor ima takozvani varijator faze. Ipak, osim ako na gepeku ima nekakvu oznaku tipa VVT, ili ste BMW entuzijast pa vrlo dobro znate šta je VANOS, onda toga možda niste ni svjesni. Naime ovaj sustav upravljanja ventilima radi tako glatko i sinhronizirano da većina vozača neće ni primjetiti sve prednosti koje on donosi. To je, doduše, dok ne dođe do kvara varijatora faze, što za sobom, kao što ćemo sada vidjeti, nosi cijeli niz problema.
Sadržaj
Varijator Faze – Simptomi
Budući da varijator faze značajno utječe na otvaranje i zatvaranje ventila, sasvim je izgledno da će biti ozbiljnih problema ako on ne radi ispravno. Mislim, neće se dogoditi nešto katastrofalno kao da se klipovi i ventili polupaju ali zato…
Grub rad u leru
Prije svega rad u leru bi mogao biti grub i neuravnotežen, tj primjet ćemo da se motor trese, okretaji idu gore-dolje nekontrolirano, a može i zatrzavati u radu…
Slab odziv na gas
A stvari ne postaju ništa bolje ni kada stisnemo gasa, jer bi onda mogli primjetiti da je odziv jako slab tj da motor oklijeva, Ali onda obično živne, kao da je nadošao čim dođe u više okretaje.
Pad snage motora
U vožnji će ovo još više dođi do izražaja, jer je sasvim izgledno da ćemo imati i osjetan pad snage na niskim okretajima. A opet, čim dođe do srednjih okretaja, počne vući kao i prije. Upravo ovo je jedan od najkarakterističnijih simptoma kvara varijatora faze.
Teže paljenje
Nadalje, ako se ventili ne otvaraju kada bi trebali, motor će sasvim izgledno teže paliti. Tipično se dešava da duže vergla prije nego što upali, s time da stiskanje gasa prilikom paljenja znatno poboljšava situaciju.
Upaljena lampica motora
Naravno, ovakvi ozbiljni problemi u radu su nešto što će kompjuter motora svakako primjetiti, pa ćemo imati upaljenu lampica motora na tabli. Jasno, da bi znali šta je, valja prikopčati dijagnostiku i očitati greške, a ovo su neke koje možemo očekivati ako varijator faze ne radi ispravno.
Povečana potrošnja goriva
I jasno, svi ovi problemi će dovest do povećanja potrošnje goriva. Kao što smo pričali u jednom od prethodnih videa, čim motor ne radi optimalno, trošit će više goriva. Ovo je s jedne strane zbog toga što ga ne spaljuje u potpunosti, a s druge zato što mu ima manje snage, a onda mi posljedično, svjesno ili nesvjesno, više stišćemo gas.
Što je varijator faze
Uglavnom, to bi bilo manje više sve što se može očekivati ako varijator faze ne radi kako treba, a idemo mi sada vidjeti kako on uopće radi i čemu služi. A da bi to objasnio, morat ću malo udaviti sa teorijom…ali sažet ću što je više moguće…
Dok motor radi, usisni i ispušni venitli i njegovoj glavi puštaju svježi zrak u cilindre i izgorene dimne plinove u ispuh. A to kada se ventili otvaraju i koliko dugo budu otvoreni – što radi bregasta – ima velik utjecaj na snagu i karakteristike motora. U biti, kada proizvođač auta dizajnira motor i odlučuje kada da se ventili otvaraju i zatvaraju, efektivno mora birati između dvije krajnosti. Ili će dobro disati na niskim okretajima, pa će biti ugodan za svakodnevnu vožnju, ili će ga podesiti za visoke okretaje i snagu, ali onda bude ljen na niskim okretetajima. U stvarnosti se najčešće odluče za neki kompromis, između ove dvije krajnosti…
Ali početkom 90ih, injženjerima u Alfi je bilo dosta kompromisa, pa su osmislili sklop koji može ponuditi najbolje od oba svijeta – varijator faze ventila. Ovo je, da pojednostavim, bubanj integriran u remenicu bregaste, koji onda bregastu zakreće naprijed ili natrag u odnosu na radilicu. S ovim se postiže da se ventili mogu otvarati ranije ili kasnije, a sve u svrhu toga da bi motor imao što ravnomjerniji raspored snage. Drugim riječima, auto s takvim motorom bi vukao već od niskih okretaja, ali bez da počne gubiti dah na visokim. Dapače, tada bi tek još više povukao.
Tehnički gledano, varijator faze, odnosno sustav varijabilnog upravljanja ventilima, kako bi mu bio točniji naziv, se sastoji od sljedećeg. Prvo imamo onaj ranije spomenutog bubanj u remenici, što je u biti naš varijator – njegov unutarnji dio – na kojeg je spojena bregasta – se pod pritiskom ulja zamiće na jednu ili drugu stranu. Druga najbitnija komponenta je elektromagnetni ventil tj solenoid koji kontrolira tok ulja prema varijatoru. Zatim, kompjuter motora, koji upravlja svime ovime, mora znati šta se dešava s bregastom, za šta služi senzor bregaste.
I da, nekoliko puta spomenuto ulje – riječ je o motornom ulju, nema ovdje nekog posebnog dodatnog ulja, pumpi ili čega već.
Varijator faze – uzroci kvara
Kao što smo reki, varijator faze za svoj rad koristi motorno ulje, te je upravo ono – ako nije dovoljno kvalitetno ili ako ga nema dosta – glavni uzrok problema s ovim sustavom. Naime, ulje, da je neznam kakva full-sintetika, se s vremenom zaprlja ali i počne razbijati na molekularnoj razini, da tako kažem. Ali da ne idem sad u neke dubiozna objašnjenja – takvo prljavo, dotrajalo ulje stvara naslage unutar motora, što onda poštopa dovod i odvod ulja prema varijatoru, solenoide i tako dalje.
Nadalje, solenoidi koji kontroliraju tok ulja prema varijatoru, osim što se mogu zaštopati – što se često da riješiti detaljnim čišćenjem – isto tako mogu u potpunosti prestati raditi. Naime, ovo je elektromagnetni ventil, a svaki elektromagnet može iz raznoraznih razloga…riknuti.
Sam varijator, iako relativno robustan, može biti uzrok problema. Ono što se može dogoditi je da se pohaba i više ne drži pritisak, pa onda više ni nema dovoljno snage da zakreće bregastu napred ili nazad. Također na nekim autima se događa da brtve popuste, pa onda ulje počne curiti van iz njega. A onda najčešće curi po zupčastom remenu, što, ako se zanemari, može dovesti do njegovog pucanja i havarije motora.
Zatim, imamo senzor položaja bregaste – ako je neispravan, kompjuter motora neće znati koliko je bregasta zakrenuta, pa onda neće moći ni kontrolirati rad varijatora faze. Više o senzoru bregaste, kako radi i zašto se kvari možete vidjeti u ovom videu ovdje, gdje je to sve detaljno objašnjeno…
Naravno, uz spomenute senzore i solenoide, ide i neka električna ⁴instalacija koja to sve spaja s kompjuterom motora, što znači da možemo imati i sve neke uobičajene probleme koje idu s time – oštečene žice, labavi konektori, oksidirani pinovi i tako dalje…Ono, klasične autoeletričarke stvari…
I na kraju bih spomenuo lanac tj zupčasti remen – ako preskoči za koji zub, ili nije dobro uzubljen, onda ni varijator faze neće moći odraditi svoj posao kako treba. Da pojednostavim, na jednu stranu neće moći dovoljno zakrenuti, a na drugu će stalno izlaziti van dozvoljenog područja, što će onda sa sobom vući odgovarajuće greške. Generalno, ovo, kao i misteriozne greške senzora bregaste mogu biti znak da nešto nije dobro uzubljeno.