Zima nam, kako god da okrenemo, neminovno kuca na vrata, te zbog toga valja auto pripremiti za nadolazeću hladnoću kako bi vožnja bila sigurna i opuštena. U suprotnom, mogu nas zateći raznorazni problem – od težeg starta ili vožnje po skliskim cestama do toga da uopće ne možemo ući u auto. Pa da bi to izbjegli, idemo mi vidjeti kako ide priprema auta za zimu prije nego što temperature padnu ispod nule…
Priprema auta za zimu – sadržaj
Priprema auta za zimu – Rashladna tekućina
Prije svega što valja provjeriti je antifriz odnosno rashladna tekućina – njen nivo i, još bitnije, na koliko ona smrzava, da budemo sigurni da može izdržati nadolazeće niske temperature. Ovo je naročito bitno ako ste tokom prethodnih mjeseci iz bilo kojeg razloga ulijevali obične vode – tipa, možda vam je curio antifriz, pa je ovo bilo jedino što ste imali pri ruci. U tom slučaju, rashladna tekućina je možda ‘preslaba’, da tako kažem, i može se smrznuti kada temperature padnu debelo ispod nule, što onda često rezultira oštećenjem pumpe vode a u ekstremnijim situacijama i do pucanja bloka ili glave motora.
Priprema auta za zimu- Remenje, crijeva
Dalje, dok ste ispod haube, ne bi bilo loše provjeriti i ostale tekućine – servo, kočnice i tako dalje – ako je šta od toga treba doliti, da i to odmah riješite. Što bih ovdje još dodao su raznorazni gumeni dijelovi – crijeva, remenje i tako – ako što od toga je ispucalo, treba odmah zamijeniti, jer će se to naročito brzo počet raspadati kada dođu niske temperature.
Spomenuo bih i motorno ulje – ako je uskoro vrijeme za zamjenu, tipa u narednih 1000-2000km, možda nije loša ideja to odraditi prije nego što zima dođe, jer tada kada je najhladnije, motoru treba dobra zaštita prilikom hladnog više nego ikada, a naravno da novo, friško ulje pruža nešto bolju zaštitu od onog koje je svoje već manje-više odradilo.
Priprema auta za zimu- Stanje akumulatora
Zatim, imamo akumulator, koji će biti više opterećen po zimi, djelomično zato što često auto malo duže vergla prije nego što upali pri jako niskim temperaturama, a uz to, kod dizela imamo i grijače, koji sami po sebi gutaju puno struje. Što ovdje treba napraviti je pregledati kleme i po potrebi ih očistiti i dobro stegnuti, te ako imate obični akumulator, provjeriti nivo tekućine u svim ćelijama te po potrebiti dopuniti sa destiliranom vodom.
Također, ako imate mjerni uređaj – multimetar – s njime možete izmjeriti napon na klemama akumulatora. Kada auto ne radi, ovo bi trebalo biti oko 12.5 volti, a ako je dosta ispod, tipa 12 volti ili niže, onda je ili akumulator slab ili ga auto ne puni dobro, pa bi to trebalo dodatno pregledati, a više o tome možete vidjeti u ovom videu ovdje.
Zimske ili cjelogodišnje gume
E sad, dolazimo do onog očiglednog – gume. Naime, čak iako baš nemate puno snijega tu gdje živite – ili uopće – treba imati na umu da zimske gume baš ne drže dobro kada se temperature približe nuli, naročito ako je cesta mokra. Upravo se zbog toga preporučuje prelazak na zimske gume kada su temperature ispod 7 °C, što je neka uobičajena granica kada ljetnima performanse drastično padaju. Ako imate zimske gume od prošle godine, ne bi bilo loše ih provjeriti – koliko su šare duboke i da li imaju kakvih pukotina na gaznoj površini, naročito ako su već starije, i ako da, onda bi ipak trebalo kupiti nove.
Ili, kao alternativna opcija, možete razmisliti o cjelogodišnjim gumama, naročito ako su zime blaže i ne radite puno kilometara godišnje.
Također, ne zaboravite redovito provjeravati tlak u njima, jer on može pasti kada osjetno zahladi, a gume koje nisu dovoljno napumpane ne samo da troše više goriva, već je i auto nestabilniji kod nekih naglih skretanja i kočenja.
Priprema auta za zimu- Brisači i tekućina za pranje stakala
Sljedeće što imamo je vjetrobransko staklo iliti šoferšajba, jer vidljivost je kritična kada vozite u zimskim uvjetima, posebno prilikom kakve snježne oluje. Ovdje prije svega valja provjeriti metlice brisača – da nisu ispucane ili rasklimane, i da li dobro čiste staklo, bez da ostavljaju išta razmrlajno. Ako ih treba zamijeniti, uzmite nešto malo kvalitetnije – Bosch, Valeo ili tako nešto – jest da je malo skuplje, ali zato barem čiste šajbu kako treba.
I da, tekućina za pranje stakala – trebat će vam zimska, koja se neće smrznuti kada temperatura ode ispod nule. Ili, još gore, zalediti se kada je pošpricate po šajbi, čim dođe u kontakt sa hladnim staklom.
Brtvene gume na vratima
Idemo dalje, do vrata, gdje imamo gumene brtve na štokovima – kedere, koje se mogu smrznuti tokom noći, pa onda se vrata ne daju otvoriti a možete i slomiti kvaku trgenjajući je. Ovo se može spriječiti tako da gumene brtve premažemo silikonskim sprejom. Jednostavno, prvo detaljno operemo i očistimo sve očistimo i pustimo da se osuši, i onda pređemo silikonom – ili ga našpricamo ili nanesemo čistom krpom. Ovo stvara barijeru koja odbija vlagu i time sprječava stvaranje leda između vrata i gume.
Brave na vratima
Spomenuo bih i brave na vratima – mada većina auta ima daljinsko zaključavanje, ako vaš nema, ne bi bilo loše pobrinuti se da se one ne smrznu. Najbolje kako će te to napraviti jest da prvo ključanicu dobro isperete sa WD-om ili čistaćem za kočnice, i onda našpricate unutra sredstvo za brave na bazi grafita ili, još jednostavnije, tekućinu za odleđivanje ključanica. I da, nije loše imati tu malu bočicu uvijek pri ruci, ako se ključanica ipak unatoč ovom svemu smrzne.
Oštećenja na limu i laku
Sljedeći na spisku zimskih priprema bi bila limarija, gdje trebate pregledati lak – da li ima kakvih ogrebotina, oštećenja od kamenčića ili hrđe. Stvar je u tome, ako to ostavite tako nezaštićeno, ono će bi se rapidno moglo pogoršati preko zime, kada je sve izloženo snijegu, soli i blatu. Ono što možete sami napraviti ovdje, naročito kada su u pitanju sitnije ogrebotine ili oštećenja od kamenčića, jest prebojati ih sa koretur-lakom, to je ovako kao lak za nokte, kojeg sa malim kistom nanesete na mjesto gdje je lak oštećen. Ako odradite pedantno, ovo će manje-više OK izgledati i, što je još važnije, metal će biti zaštićen od daljnje hrđanja.
Zimska oprema
I za kraj, par stvari koje ne bi bilo loše imati u gepeku tokom zime, za svaki slučaj.
Jedan od njih je nekakav strugač za led, koji se koristi za – očito – struganje leda s šajbe i prozora ako ih preko noći okuje led. Mada bih ja ovdje preporučio da stavite kakav karton na šajbu ako vam auto stoji vani, pa da imate manje posla ujutro.
Također, dobro dođe i kakva metla za čišćenje snijega s automobila. Ja recimo koristim običnu kućnu metlu, jer je mekana pa neće oštetiti lak, koja je namonitrana na teleskopsku ručku da ne zauzima puno mjesta u gepeku.
Sljedeće na spisku su kablovi za paljenje, zlu ne trebalo – ako se akumulator isprazni, da imate s čime ‘posuditi’ struju s drugog auta.
Sad, ako ima puno snijega tamo gdje živite, uz zimske gume ne bi bilo loše imati i lance u gepeku. S tim da imajte na umu da vam trebaju lanci koji dimenzijama odgovaraju za gume na vašem autu – nisu svi isti. Uz lance bih preporučio kakve rukavice – jer kada ih montirate po snijegu, prsti se začas smrznu i ništa ne osjetite, što samo otežava već ionako tešku montažu. I ne bi bilo loše imati nekakvu bateriju ili naglavnu lampu, jer sasvim je izgledno da će te ovo raditi u nekoj zabiti u mraku.