Da li vaš auto grubo radi u leru i neravnomjerno, kao da mu se motor guši i pri tome se još i trese? Ovo ne samo da je iritantno, već je definitivni znak da nešto nije kako treba. Pa čak ako je inače, u vožnji, situacija naizgled OK, ovo nikako ne bi trebalo ignorirati, jer loš radu u leru je često jedan od prvih pokazatelja nekog problem koji će s vremeom sasvim izgledno postati još gori. Jasno, šta konkretno može uzrokovati ovakvo ponašanje – tu nema nekog jednostavnog niti jednoznačnog odgovora. Može biti usitinu mnogo toga, a mi idemo vidjeti koji su najčešći razlozi zašto auto grubo radi u leru…
Auto grubo radi u leru – uzroci
Zaklopka gasa
Za početak što imamo, doduše samo kod benzinaca, je klapna gasa, koja kontrolika koliko zraka ide u motor. Ovo je doslovce zaklopka, koja se otvara i zatvara ovisno o tome koliko stiščemo gas. Međutim, s vremenom se dogodi da se u njoj stvore naslage, koje nastaju od prljavštine i uljnih para, što onda smanjuje protok zraka. A ovo je najviše izraženo u leru, kada je klapna skoro zatvorena, pa onda ako ima imalo nekih naslaga, motor će se gušiti. Ovo se u večini slućajeva može riješiti temeljitim čišćenjem te po potrebi, rekalibracijom.
Isto tako, kod malo starijih auta, koji imaju zaklopku gasa na sajlu, problem često bude u motoriću ler gasa, koji služi kao svojevrsni bajpas u leru, kada je klapna gasa u potpunosti zatvorena. Opet, što se dogodi jest da ga prljavština i uljne pare poštopaju, pa onda ne propušta dovoljno zraka, što rezultira time da auto grubo radi u leru.
Injektori
Sljedeće što može uzrokovati neravnomjeran rad motora su dizne odnosno injektori, čiji je zadatak gorivo, koje je tekuće, pretvoriti u finu maglicu koja onda lakše izgara. I ako iz bilo kojeg razloga – prljavština, mehaničko oštečenje – jedan od injektora to odrađuje lošije od ostalih, onda će i situacija u tom cilidru biti znatno lošija, što dovodi do grubljeg rada. Ovo je obično najizraženije na leru, jer tada ove razlike imaju najveći utjecaj.
Jedan od praktičnih načina kako možemo dobiti nekakav uvid u to što se događa u motoru jest da s dijagnostikom provjerimo korekcije po cilindrima. Ovdje je, načelno, riječ o tome koliko svaki injektor daje više ili manje goriva od neke nominalne vrijednosti, a sve ne bi li se postigao ravnomjeran rad. I ako vrijednosti za neki cilindar značajno dostupaju od drugih, onda nešta oko njega ne štima, a najčešće je problem u injektoru. Naročito kod common-rail dizela, koji ne samo da rade s iznimno visokim tlakom goriva, već su im i dizne izuzetno osjetljive na prljavštinu.
Svječice
Zatim, da se još jednom vratimo na nešto specifično samo za benzince – svječice, koje su tu da, doslovce, zapale komprimiranu smjesu zraka i goriva. One se s vremenom ili zaprljaju, bilo da je to od previše goriva, ulja, ili što već, ili se jednostavno potroše, i onda ne bacaju dovoljno jaku iskru, što onda rezultira grubljim radom motora. Upravo da bi se to izbjeglo, svječice se moraju mjenjati nakon određenog broja kilometara.
Uz svječice, problem može biti u bobinama, od kojih je recimo jedna na izdisaju, ili, ako ih auto ima – kablovi svječica. Šta se dogodi, jest da od starosti njihova izolacija popuca, pa onda ne uspijevaju prenjeti iskru od bobine do svječice, što onda dovodi do grubog rada, ali često i trokiranja, tj toga da motor ne radi na sve cilindre.

Također, mnogi noviji benzinci su poprilično izbirljivi što se tiće samih svječica. Odnosno, recimo, sa orginal svječicama ili nekim određenim brendom je sve super, a s nekim drugim zamjenskim brenovima – mada su po katalogu za njega – radi vidno lošije.
Falš Zrak
Potom, još nešto vezano uz zrak – kompletan usis, od filtera zraka do samog motora, mora biti u potpunosti zadihtan. U suprotnom, ako su neka crijeva ili sama usisna grana napuknuta, ili je recimo brtva između grane i glave se raspala, onda će motor tu vući tzv falš zrak. Ovo je zrak koji je ‘ušao sastrane’ da tako kažem, nije prošao kroz filter i kroz MAF senzor, pa onda ni kompjuter motora ne zna za njega. I onda imamo više zraka nego goriva, što osiromašuje smjesu i remeti rad motora. Često će ovo, ako je izraženije, rezultirati lampicom motora i greškama vezanima uz siromašnu smjesu.
EGR Ventil
Sljedeće što moram napomenuti je EGR sustav koji dio ispušnih plinova vraća nazad u motor, gdje se ponovo spaljuju, a sve ne bi li se smanjila emisija dušikovih oksida. Protokom tih ispušnih plinova – koliko i kada će ići prema motoru – upravlja ventil EGRa. A problem nastane kada čađa, koje su ispušni plinovi puni, naročito kod dizela, okuju taj ventil, pa se on više ne može u potpunosti zatvoriti. I onda nam se dogodi da u leru, takav poluotvoreni EGR pušta previše ispušnih plinova u usis, što efektivno guši motor i dovodi do toga da auto grubo radi u leru, pa čak i da se ugasi.
Odušak motora
Sve što sam rekao za EGR ventil načelno vrijedi i za odušak motora, koji odzračuje uljne pare iz kartera u usisnu granu. I kod večine auta kao dio tog oduška imamo nekakav ventil sa separatorom i membranom, čiji je zadatak da odvoji što više kapljica ulja iz para koje idu prema motoru, ali i da kontrolira njihov tok. Ali ako se separator zaštopa ili membrana pukne, onda će puno uljne pare nekontrolirano ići u usis, što onda opet guši motor i dovodi do toga da auto grubo radi u leru.
MAF Senzor i Lambda Sonda
Onda, ako neki od senzora ne radi ispravno i daje krive podatke, to se mora odraziti na rad motora. Istina, ima ih mnogo, ali ja bih istaknuo dva. S jedne strane, imamo MAF senzor, koji kompjuteru motora govori koliko zraka ide u usis. I ako ovo nije točno, onda ni kompjuter neće dati adekvatnu količinu goriva, što, između ostalog, može dovesti do grubog rada u leru.
S druge strane, imamo lambda sondu, koja prati sastav ispušnih plinova, na temelju čega se onda podešava ubrizgavanje, a sve kako bi se postigla neka optimalna smjesa. Što se naravno neće postići ako lambda sonda ne valja, što opet može uzrokovati neravnomjeran rad motora.
Zaštopan DPF
I još za kraj bih spomenuo nekoliko možda ne toliko uobičajenih, ali ipak sasvih mogučih uzroka neravnomjernog rada u leru. A jedan od njih je definitivno zaštopan DPF filter, koji ponekad dovodi do toga da broj okretaja u leru varira i stalno pomalo ide gore dolje. Ovo može biti znak da se valja pozabaviti sa DPFom – bilo regeneracijom, ili što već – prije nego što začepljenje postane ozbiljnije.
Dvomaseni zamašnjak i nosači motora
Također, može se dogoditi da se motor u radu trese zbog lošeg dvomasenog zamašnjaka, ali i raspadnutih nosača, jer ovo i jedno i drugo povećava vibracije. Ali, ovo su kvarovi koji će uglavnom prouzrokovati i još neke spefične probleme, kao što je poskakivanje i zatrzavanje prilikom kretanja s mjesta.