Da li vam se ponekad događa da vaš auto slabo vuče i iznenada izgubi snagu, neće da ide preko 3 ili 4 tisuće okretaja? A onda kada ga ugasite i ponovo upalite, sve normalno radi, opet ide kako treba, pa onda nakon nekog vremena – obično kada malo jače stisnete gas – se sve opet ponovi. Ovo je učestal problem, koji ne samo da je iritantan već može biti i opasan, a mi ćemo u ovom videu objasniti zašto se ovo događa.
Auto slabo vuče – Sadržaj
Safe Mode odnosno Limp Home Mode – što je to?
Prije svega, da pojasnim da kada imate situaciju da auto iznenada izgubi snagu ili neće preko nekih određenih okretaja, a nakon gašenja i ponovnog paljenja sve radi normalno – onda je gotovo uvijek riječ o tome da je otišao u takozvani safe mode ili limp-home mode.

Ovo je svojevrsni – nazovimo ga tako – sigurnosni protokol kojeg kompjuter motora aktivira kada skonta da nešto s motorom ozbiljno nije u redu. Jer, on manje-više sve bitne parametre rada motora kontinuirano prati preko cijelog niza senzora. I ako je nešto ozbiljno van nekih granica, kompjuter motora ograniči okretaje, odziv na gas, a kod turbaka također i isključi turbinu, a sve kako bi se smanjilo opterećenje i brzina motora, a samim time i smanjila mogućnost nekog ozbiljnijeg oštećenja.
Naravno, kako su današnji auto poprilično kompleksni – u najmanju ruku – razloga zašto se ovo događa može biti dosta, a ja ću probati proći kroz one najčešće i najizglednije.
Auto slabo vuče – uobičajeni uzroci
Problemi sa turbopunjačem
Pa ajmo nekim redom, počevši od turbine, koju većina današnjih auta ima. Njen posao je da nabija zrak pod tlakom u motor, a sve kako bi se iz njega izvuklo više snage. Taj tlak se mora kontrolirati ovisno u uvjetima vožnje, za šta služi wastegate, koji se otvori u situacijama kada turbina stvara više tlaka nego što motoru treba.
Međutim, ako ovaj mehanizam iz bilo kojeg razloga šteka – zapekne poluga, ili dijafragma u ovom motoru napukne, kompjuter motora više neće moći otvarati i zatvarati wastegate kako hoće i treba, te će u to slučaju baciti auto u safe mode i auto slabo vuče, da zaštiti motor od preopterečenja.
Slično tome, mnogi auti imaju tzv turbinu varijabilne geometrije, sa perajicama koje se zakreću kako bi se postigla što bolje iskorištenje energije ispušnih plinova, poboljšao odziv na gas i eliminirala turbo rupa. Međutim, ako te perajice zapeknu – ovo se često događa kod dizela, zbog čađe u ispuhu – onda bude isti rezultat kao kada wastegate pravi probleme – kompjuter motora nema kontrolu, i baca auto u safe mode.
Također, kod malo starijih auta, sve ovo otvaranje zatvaranje wastegate i podešavanje geometrije se radi preko vakumskih ventila, koje kontroliraju ovakvi nekakvi solenoidi. Jasno, ako postoji kakav kvar u njima ili crijeva koja ih spajaju su napuknuta, opet, događat će se da auto ponekad, u određenim situacijama izgubi snagu jer turbo prestane raditi.
Napuknut interkuler
Potom, dok smo još na temi turbaka, moram spomenuti i interkuler kao i crijeva koja ga spajaju sa turbinom i usinom. Ako nešto od ovoga napukne – iz bilo kojeg razloga – onda će na gasu dio stlačenog zraka bježati van. I onda opet, kompjuter motora vidi da ne što ne štima – tlak nije onakav kakav bi trebao biti – i kao neku preventivnu mjeru baci auto u safe mode, sa svime što ide – gubitak snage, auto slabo vuče i to.
Što ovdje moram napomenuti je da često tu baca greške vezane uz MAF ili smjesu/lambda sondu, i onda vi idete to zamijeniti, a to neće uopće riješiti problem. Sad, neću s ovom pričom ići u detalje, jer ima zaseban video o interkuleru, pa možete tamo sve vidjeti.
Neispravan ili prljav MAF senzor
Zatim, MAF senzor – on mjeri količinu zraka koja ide u motor, a ovo je izrazito bitna informacija jer se na temelju toga određuje koliko goriva ubrizgati. Ako je MAF – protokomjer, kako ga se često naziva – neispravan ili prljav, pa daje neispravna mjerenja, onda će smjesa biti poševerena – previše ili premalo goriva – i kada kompjuter motora to skonta, hoće baciti auto u safe mode jer rad u takvim uvjetima, naročito pod većim opterećenjem, može dovesti do ozbiljnijih oštećenja – pregrijavanje, izgore ventili, strada katalizator i tako dalje…
Problemi sa EGR ventilom
Sljedeće što moram spomenuti je EGR, koji na nekim autima zna praviti ozbiljne probleme. Jer, šta je stvar – EGR vrača dio ispušnih plinova u motor radi ekologije, emisije štetnih plinova i tako to, da ne duljim sad. Međutim, se treba događati samo u određenim, odgovarajućim uvjetima – tipa kada se vozite nekom konstantnom brzinom, bez puno gasa.
A taj tok ispušnih plinova – kada će oni ići u motor ili ne – to kontrolira EGR ventil. I ako on šteka – ovo najčešće bude kod dizela jer ga okuje čađa – ne može zatvoriti kada bi trebao, ovo dosta negativno utječe na motor – njegove performanse, ali isto tako može dovesti do oštećenja. I naravno, ako kompjuter motora vidi da ne može kontrolirati EGR i zatvarati ga kada treba, bacit će auto u safe mode.
Zaštopan DPF
Isto tako kod dizela – DPF – ako se poštopa – a svi vi koji imate dizele znate koliko je to učestalo – motor će se gušiti. Ali ne samo to – pati i turbina, koja se pregrijava, naročito na nekim višim okretajima. I da bi se to izbjeglo, može se događati da auto ode u safe mode zbog zaštopanog DPFa.
Istengnut lanac motora
Onda, jedna učestala tema – lanac – na mnogim novijim autima se on rastegne, i onda radilica i bregaste više nisu 100 posto u fazi – malo fulaju, da tako kažem. Ovo obično u startu ne bude toliko ozbiljno da bi imalo ikakve vidljive posljedice po rad motora, zatrzavanje i tako – ali kompjuter motora to skonta, jer prati cijelo vrijeme senzor radilice i senzore bregaste.
I onda, ovisno o autu, kada vidi da je ovo malo van faze, baci auto u safe mode – ograniči broj okretaja, isključi turbinu ako je ima, jer time smanjuje mogućnost da dođe do nekog ozbiljnijeg oštećenja.
Loši injektori
Spomenuo bih još i injektore na common rail dizelima a pogotovo kod benzinaca sa direktnim ubrizgavanjem. Ako oni brljave, poštopani su ili ne raspršuju gorivo dovoljno fino, onda ni izgaranje neće biti kako treba.
Ovo ne samo da negativno utječe na performanse – auto će imati manje snage i slabije ići – već nije ni dobro za motor, pogotovo ako ne dobiva dovoljno goriva, jer u tom slučaju temperatura izgaranja raste, što može rezultirati oštečenjem motora – klipovi, ventili i tako. Jasno, zbog toga bi kompjuter motora – ako primjeti da injektori ne rade kako treba – mogao aktivirati safe mode.
Problemi sa električnim instalacijama
Šta još imamo su instalacije – metri i metri, da ne kažem kilometri žica koji su razvučeni po autu, kopčaju se na sve raznorazne senzore i ostalo.
I što se zna dogoditi je da se neka od žica negdje nažulja, napukne, dođe do gubitka signala ili kakvog kratkog spoja, i onda iako tamo neki senzor dobro radi i mjeri, kompjuter dobiva krive podatke, misli da nešto nije u redu i baci auto u safe mode.
Slično se može dogoditi zbog nečeg banalnog kao što je konektor – nije dobro uštekan, labav je, ušla vlaga u njega – i onda opet imamo svojevrsne poremećaje u signalima.
Kvar automatskog mjenjača
I što bih zadnje spomenuo je automatski mjenjač – ovo je jedan vrlo kompleksi sklop, i ako bilo šta ne radi kako bi trebalo, auto uglavnom ide u kakav safe mode.
Ali što je ovdje specifično, onda obično i mjenjač neće šaltati, ostat će u jednoj brzini, ili će barem biti kakve poruke na displeju vezane baš za njega, pa onda barem znate o čemu je riječ.
Kako riješiti problem kada auto slabo vuče
Uglavnom, to bi bili neki – po meni barem – učestaliji, izgledniji razlozi zašto auto naprasito gubi snagu i neće u okretaje – dakle, nešto ga baca u safe mode. Dalo bi se tu naći još toga – evo, ako ste vi imali neku takvu situaciju, a nije bio uzrok ništa od gore navedenog, pišite u komentarima.
Ali, u konačnici, svakako nećete ići tražiti kvar pukim nagađanjem, nema od toga sreće. Umjesto toga, u ovakvim situacijama, prvo što radite je spajate auto na dijagnostiku, da vidite kakvih grešaka ima. Jer, ako ga nešto baca u safe mode, vjerojatno će biti i neke greške.
Sad, ovo nije neko magično rješenje koje će vam odmah uprti prstom u problem, ali će vas barem usmjeriti u kojem smjeru trebate gledati i tražiti. Primjerice, ako izbaci nešto vezano uz MAF senzor, nemaš šta više razmišljati o turbini, injektorima, EGRu, već se fokusiraš na njega i sve oko njega – da šteker ili instalacija nije možda negdje oštećena, probaš ga oprati jer je možda prljav, odeš se provozati sa skopčanom dijagnostikom da vidiš uživo kakve parametre daje i da li je to u nekim granicama koje bi trebale biti.