Jedna stvar koja je zajednička praktički svim dizelašima napravljenima u zadnjih 10 pa i 20 godina je common-rail sustav ubrizgavanja, koji je gotovo eliminirao karakterni bučni, klepetavi zvuk koji je do tada bio neizostavni pratitelj ovih motora – što je za mnoge bio veliki i iritantni nedostatak. Umjesto toga, common-rail dizelaši, osim što su štedljivi i elastični, su uz to uglađeni i tihi. Ali, isto tako, ovaj sustav ubrizgavanja goriva je jako osjetljiv, te ako se pokvari, iznimno skup za popraviti. A jedna od stvari koje ovdje često stradavaju je common-rail pumpa goriva, odnosno pumpa visokog pritiska. Šta ona točno radi, kako prepoznati kada je neispravna, i što napraviti u tom slučaju – e, to ćemo upravo sada saznati.
Sadržaj
Common Rail pumpa – simptomi
Pad snage motora
Ako common rail pumpa ne radi punim kapacitetom, onda motor vjerojatno neće dobivati dovoljno goriva, što onda jasno dovodi do pada snage. Ono što bi mogli primjetiti je da nam auto baš i ne vuče kao prije, naročito pod velikim opterećenjima – recimo, zakačili smo prikolicu i idemo autocestom uz neku uzbrdicu.
Otežano paljenje
Slično tome, ako je common rail pumpa na izdisaju i teško postiže pritisak, onda bi mogli imati i problema sa prvim paljenjem kada je auto hladan. Stvar je u tome da rail pumpu pogoni motor, koji se okreće samo par-sto okretaja dok anlasujemo, pa će se tu onda i najviše primjetiti problem sa postizanjem potrebnog tlaka.
Crni dim iz auspuha
Također, ako tlak u sustavu nije dovoljan, onda ni gorivo neće biti savršeno raspršeno kada se ubrizgava u cilindre, te neće sagorijevati u potpunosti, što onda rezultira crnim dimom iz auspuha.
Upaljena lampica motora
Onda, budući da će neispravna rail pumpa poremetiti tlakove i ostale radne parametre sustava ubrizgavanja, sasvim izgledno će se paliti lampica motora ili neka druga slična upozorenja. Ako su dovoljno ozbiljni, ovo problemi bi mogli i baciti motor u safe mode.
E, uz to, dvije stvari koje nećete primjetiti iz perspektive vozača, ali ću ih svakako napomenuti jer su iznimno bitne.
Oštećeni injektori
Prvo su injektori – ako imamo situaciju da smo stavili nove ili reparirane, a oni se relativno brzo opet zaprljaju – ovo se često događa zato što neispravna, pohabana common rail pumpa ‘baca špenu’ koja onda poštopa injektore.
Strugotina u sustavu goriva
Isto tako, ta sva špena će, osim u injektorima, završiti u rezervaru goriva i filteru. Pa ako se dogodi u bilo kakvoj kombinaciji da to primijetite – primjerice, idete sami promijeniti plovak u rezervoaru i vidite da na dnu svjetlucaju metalna strugotina – onda to nikako ne smijete ignorirati.
Common Rail pumpa – teorija i kako radi
OK, to je ono što možemo očekivati ako je rail pumpa neispravna, barem ono čega sam se ja sjetio, a ako imate što za dodati, svakako pišite dolje u komentarima. A sada da vidimo šta ona točno radi i čemu služi.
Naime, kod common-rail dizelaša, kao i kod manje više svakog drugog auta, imamo dobavnu pumpu u rezervoaru, koja gorivo od tamo prebacuje do motora. Ali tu onda još imamo i rail pumpu, odnosno pumpu visokog pritiska, koja isto to gorivo uzme i stlači na 1000, 2000 i više bara, što je iznimno visok pritisak. Ilustracije radi, voda iz slavine je pod tlakom od cirka 5 bara.
E sad, za razliku od nekog klasičnog dizela, gdje se iz pumpe ubrizgava direktno u motor, kod common-raila stlačeno gorivo ide u zajednički vod, na kojeg se onda spajaju injektori. Tu još imamo nekoliko senzora i regulacijskih ventila – kako na railu, tako i na pumpi – koji služe za podešavanje rada cijelog sustava.
Prva velikoserijska upotreba common rail sustava je bila 1997 i to pod haubom Alfe 156, pod oznakom JTD, nakon čega su ovu tehnologiju u narednim godinama prihvatili manje-više svi proizvođači. Pa onda ubrzo dolaze CDI, dCI, TDCi, HDi i tako dalje… Jedino tko je duže vremena izostao, svojevoljno, iz ove priče je VW, koji je sa svojim TDI motorima forsirao tzv. pumpa-dizna sistem ubrizgavanja – to su oni legendarni PD motori.
Glavna razlika između ova dva sustava nije ni u snazi ni potrošnji, već u kultiviranosti – common rail je znatno tiši od PD motora. A razlog tome je upravo u tom common railu, tj zajedničkom vodu, koji služi poput svojevrsnog spremnika stlačenog goriva, što onda omogućava veću fleksibilnost samog ubrizgavanja a samim time i tiši rad.
Ali, s druge strane, common rail dizeli su znatno osjetljiviji od PD motora ili onih starijih koji su imali klasične bosch-pumpe, te su, kao što se pokazalo tokom vremena, znatno podložniji skupim i kompliciranim kvarovima ako se o njima ne brine adekvatno. A sad ćemo i vidjeti zašto je to tako…
Common Rail pumpa – uzroci kvara
Gorivo loše kvalitete
Kada govorimo o uzrocima kvara common-rail sustava, prvo što imamo je samo gorivo, koje, ako je nekvalitetno, može sadržavat prljavštinu, vodu i ostalo što se u gorivu ne bi trebalo nalaziti. Sve ovo ubrzava trošenje pokretnih dijelova unutar pumpe, koji su i inače izloženi iznimno visokim opterečenjima.
Zaprljan filter goriva
Onda, tu je filter goriva, koji bi sve ove nečistoće trebao zaustaviti i na takav način zaštititi pumpu i injektore. Ali kada se filter zaprlja, onda se događaju dvije stvari:
a) smanjuje se protok goriva, pa onda povećava naprezanja na pumpu. Efektivno, ona mora raditi više da bi se postigao potreban tlak goriva, što, jasno, negativno utječe na njenu dogotrajnost.
b) sve ovo dodatno opterećenje dovodi do toga da se prljavština i mulj ipak počinju u određenoj mjeri probijati kroz filter, što nas opet dovodi do ranije spomenutog habanja pokretnih dijelova.
Vožnja na rezervi
Zatim, imamo učestale vožnje na rezervi ili sa malo goriva u rezervaru. Zašto ovo nije dobro? E pa, dok motor radi, on troši samo dio goriva koje dolazi od pumpe preko raila, a ostalo se preko povrata vraća nazad u rezervoar. Na ovakav način je osigurano da ima i više nego dovoljno goriva u svim mogućim situacijama, ono po principu “dok ne osta, ne bi dosta”. E sad, ovo gorivo koje je već prošlo kroz pumpu se uz to i zagrijalo, i takvo toplo se vraća nazad u rezervoar, što nije problem kada je on recimo barem 20-posto pun. Ali kada ima samo malo goriva, onda se ono zbog povrata sve više i više zagrijava, što nije dobro za pumpu.
Zrak u sustavu
Potom, ako cijeli sustav između rezervoara i pumpe nije 100-posto zadihtan, onda može vući zrak. Ovo ne samo da će poremetiti količinu goriva koju motor dobiva i ima na raspolaganju, nego može i uzrokovati oštećenje pumpe ako potraje. U biti, sličan efekt kao i voda – ni jednom ni drugom nije mjesto u sustavu za ubrizgavanje goriva…
Neadekvatno podmazivanje
A zašto? E pa, jedna stvar koja se nadovezuje na sve ovo je nedostatak podmazivanja, što u konačnici i je glavni uzrok mehaničkih kvarova pumpe. Stvar je u tome da se rail pumpa podmazuje gorivom, te zato mora imati stalan i nesmetan dotok čistog, nekontaminiranog dizela. Ako ovdje na kratko dođe voda, dolazi do ekstremno brzog habanja pokretnih dijelova. Isto ako odnekuda vuće zrak. S druge strane, pregrijano gorivo – što se dešava kao rezultat vožnje na rezervi – slabije podmazuje, što opet značajno ubrzava trošenje.
Mehaničko habanje
I onda, kao rezultat tog habanja imamo pad tlaka koju pumpa može nabiti, sa svim posljedicama koje idu uz to. Ali, da stvar bude još gora, ovo mehaničko trošenje stvara sitnu, finu špenu, koji onda u konačnici završe u injektorima i unište ih. Da stvar bude gora, nerijetko se događa je da se, misleći da je problem i injektorima, stave nove ili se repariraju. A kako pumpa i dalje baca špenu, ti novi injektori ubrzo budu opet oštećeni.
Senzori i ventili
Osim mehaničkih kvarova, problem može biti – ako imamo sreće – u nekom od senzora i regulacijskih ventila common rail sustava. Zašto sreće? Pa zato što sve ovo, mada nije jeftino, košta znatno manje nego remont pumpe, a i puno je brže i jednostavnije za zamijeniti. Recimo, jedan od mogućih problema ovdje je proporcionalni ventil na pumpi, koji regulira ukupnu količinu goriva, tj smanjuje je ili povećava ovisno o parametrima motora.
Common Rail pumpa – kako spriječiti kvar
Pretpostavljam da ste iz ovog svega već i sami došli do zaključka da je održavanje i prevencija najbolji način da se osigura dugovječnost rail pumpa. No, da ponovimo ukratko…
Osnovna stvar ovdje je gorivo, koje mora biti čisto i kvalitetno. Jednostavno rečeno, nemojte sipati na nekoj lijevoj benzinskoj samo zato što je tamo dizel nešto malo jeftiniji. To što će te kroz par godina uštediti možda 100 € će te višestruko izgubiti ako zbog prljavštine i vode strada pumpa, što onda izbije i po 1000€.
Slično, kod svake zamjene ulja stavljajte i novi filter goriva. Istina, ako koristite kvalitetno gorivo, ovo je možda pretjerano, overkill, što bi se reklo, ali opet bolje baciti skoro čist filter nego se gatati da li je još dobar. Moje mišljenje – to je mala cijena za miran san.
Zatim, mnogi auti imaju u sklopu filtera goriva tj njegovog kućišta integriran separator vode koji periodički treba prazniti ili mjenjati, kako već. Uz to, u mnogo slučajeva će se upalit neka ovakva lampica na tabli kada je filter pun vode, pa to nikako ne smijemo ignorirati.