DPF filter

DPF filter – što je skraćeno za Diesel Particulate Filter – je postalo neizostavni pratitelji moderni dizelskih motora, ali ujedno i jedan od njegovih najvećih neprijatelja. Njegova osnovna i manje-više jedina namjena je da u što većoj mjeri eliminira crni dim iz auspuha koji je karakterističan za dizelske aute. I u osnovi, ovo je jako dobro je za atmosferu i okoliš, ali i za ostale sudionike u prometu i pješake.

No druge strane – DPF filteri su skloni tome da se zaštopaju, što nama kao vlasnicima automobila stvara dodatne probleme i troškove. Stoga, u ovom videu ćemo saznati kako prepoznati da li je DPF zaštopan, što učiniti ako je, i kako spriječiti da do toga uopće ne dođe. No, prije toga idemo saznati kako on uopće radi i gdje se nalazi. 

Začepljen DPF Filter – 6 Najčešćih simptoma + Uzroci kvara & Kako Popraviti

Što je DPF filter? 

Ispušni plinovi dizelskog motora, pa čak i onog najboljeg, sadrže uvijek određenu količinu čađi i neizgoreno goriva, što je najčešće primjetno pod punim gasom i velikim opterećenjem. Upravo zbog toga proizvođači automobila već neko vrijeme na dizelske motore ugrađuju DPF filter ili filter čađi u njihove ispušne sustave. Njegova namjena – kao što ime sugerira – je eliminirati ove čestice čađi iz ispušnih plinova i učiniti ga čistim. 

Tehnički i vizualno DPF nije ništa spektakularno i uvelike nalikuje klasičnom katalizator – pojednostavljeno rečeno – komad cijevi i gusto metalno saće unutar njega. I dok ispušni plinovi prolaze kroz njega, čestice čađi ostaju te kao rezultat imamo čist ispuh bez crnog dima. No, DPF filter se s vremenom napuni česticama čađi, što otežava protok ispušnih plinova. 

Što je regeneracija DPF filtera  

DPF filter regeneracija

Prije nego što vidimo kako prepoznati zaštopani DPF, idemo objasniti regeneraciju. Naime, DPF filteri su dizajnirani da sami sebe čiste kroz proces zvan regeneracija, prilikom kojeg visoka temperatura ispušnih plinova spaljuje nakupljene čađu. Uz to, ako kompjuter motora primjeti da je filter već dosta zaštopan, može i ubrizgavati dodatno goriva, kako bi se dodatno povisila temperatura ispušnih plinova i pospješio ovaj proces.

No, da bi se i jedno od ovog dogodilo, motor mora biti na radnoj temperatura i pod opterećenjem, što je moguće samo tokom duge vožnje otvorenom cestom.  

E sad, problemi nastaju ako auto vozimo samo na kratke relacije i po gradu, jer tada neće doći do regeneracije i s vremenom će se zaštopati. A ovo su neke od stvari koje bi se tada mogle dogoditi. 

Kako prepoznati neispravan DPF filter?

Upaljena lampica motora (check engine light)   

DPF i lampica motora

Prvo – upaljena lampica motora. Naime, DPF filter ima senzore koji mjere pritisak ispušnih plinova ispred njega. I kada kompjuter motora zaključi da je taj pritisak previsok – što znači da je filter zaštopan – upaliti će lampicu DPF filtera. Mada, na nekim autima će se samo upaliti lampica motora, što može biti i zbog mnogo čega drugog. U tom slučaju ćemo morati provjeriti greške motora sa OBD skenerom da bi znali da li je ovo zbog zaštopanog filtera. 

Pad snage motora 

DPF filter i pad snage motora

Dalje, imamo pad snage motora koji se događa jer ga zaštopani DPF filter zagušuje. Kao vozač, mi ćemo osjetiti da auto slabije ubrzava, naročito pri većim brzinama ili na uzbrdicama. Ili, jednostavno rečeno, ne vuče kako bi trebao. 

Povišena potrošnja goriva 

DPF filter i potrošnja goriva

Zatim, sasvim je izgledno da ćemo imati povišenu potrošnju goriva, jer motor efektivno gubi dio snage da bi progurao ispušne plinove kroz zaštopani filter. Što u konačnici znači da ćemo više stiskati gas. 

Teže paljenje motora 

Nadalje, izrazito zaštopan DPF filter može prouzročiti da auto teže pali ili ne želi uopće upaliti. Jednostavno – ako zrak ne može izaći iz cilindra, ni novi ne može ući unutra. 

Miris ispušnih plinova u kabini

U nekim slučajevima, visoki tlakovi ispušnih plinova mogu probiti brtve i spojeve između motora i DPFa. Ako se to dogodi, ispušni plinovi će dospjeti u motorni prostor i kabinu, što je nešto što ćemo sigurno osjetiti. Ovo ne samo da je neugodno, nego je i opasno. 

Oštećen turbo-punjač 

I, u konačnici, imamo turbo-punjač, koji će se pregrijavati zbog usporenog i otežanog protoka ispušnih plinova. A ta previsoka temperatura dovodi do nepopravljivih oštećenja njegovih unutarnjih dijelova, pa čak i potpunog raspada. 

Kako popraviti DPF filter? 

Problemi sa DPFom se mogu riješiti na nekoliko načina, ovisno o tome koliko je zaštopan. 

Ako su se tek počeli javljati – primjerice ako se tek upalila lampica filtera – većinom će biti dovoljno otići u jednu malo dužu vožnju autocestom. Ovo će pokrenuti onaj spomenuti proces regeneracije i riješiti problem. No, ovo nije preporučljivo ako postoje i drugi simptomi, kao recimo osjetan gubitak snage i slab odziv na gas. 

Druga opcija je aditiv za čišćenje DPFa, kojih ima mnogo na tržištu i čija je upotreba krajnje jednostavna – ulijete ih u rezervoar i – opet – vozite po otvorenoj cesti. Doziranje, točan način primjene, kao i učinkovitost ovisi o samom aditivu. I ova metoda je preporučljiva samo ako DPF nije potpuno zaštopan. 

U slučajevima značajnijeg stupnja zaštopanosti DPFa, kada je njegova prohodnost izrazito smanjena, situaciju može spasiti takozvana prisilna regeneracija, koja je nešto agresivnija od uobičajene. Ovaj postupak je moguće pokrenuti dijagnostičkim uređajem, uz odgovarajući software, ili prepustiti stručnjacima. 

U konačnici, ako je DPF u potpunosti začepljen, ostaju samo dvije solucije, od kojih je jedna čišćenje u specijaliziranim servisima. Ovo zahtjeva demontažu samog filtera, koji se pri tome stavlja u stroj koji ispire nataloženu čađu kombinacijom vruće vode, kemikalija i propuhivanjem komprimiranim zrakom. Nakon toga, filter je kao nov. 

DPF filter strojno pranje

I naravno, uvijek postoji mogućnost zamjene DPF filtera novim. Jednostavno, ali skupo. 

Kako spriječiti zaštopavanje DPF filtera?  

Neovisno o tome da li imaš problem sa zaštopanim DPFom ili ovaj video gledaš iz radoznalosti, zasigurno te zanima kako spriječiti da uopće dođe do toga da se DPF filter zaštopa. E pa, to je u biti prilično jednostavno. 

Pa za početak, tu je samo korištenje auta. Minimalno jednom ili dvaput mjesečno ga izvezite na autocestu ili se provozajte po otvorenoj cesti jedno pola sata ili više. I pri tome vozite malo agresivnije – ali sigurno i unutar propisa.

Ovo samo po sebi bi trebalo biti dovoljno da pokrene regeneraciju i – da se tako izrazim – propuše DPF. Kada dođe do toga, mogli bi primjetiti da motor radi malo grublje i da iz auspuha izlazi izvjesna količina crnog dima. Ako pri tome imate na tabli poruku vezanu uz regeneraciju, samo nastavite voziti dok se regeneracija ne završi.

Dalje, gorivo koje koristite mora biti kvalitetno, jer ona koja nisu lošije izgaraju, što samo po sebi stvara više čađi. A i eventualnu uštedu ćete svakako vjerojatno izgubiti na nešto većoj potrošnji – jer lošije izgaranje ujedno znači i manje snage, pa ćete više stiskati gas. Uz to, dugoročno može prouzročiti probleme sa injektorima i rail-pumpom, ali to je tema za neki drugi video. 

I na kraju, održavanje. Redovito mijenjati ulje u motoru i sve filtere, i – opet – ne štedite na kvaliteti. Uz to, ulje osim što mora biti odgovarajuće kvalitete, mora odgovarati specifikacijama koje je proizvođač propisao za vaš auto.

2 komentara

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)