Greška P0420

Upaljena lampica motora je jedna od stvari s kojom se vjerojatno svatko od nas barem ponekad susreo. A jedna od najčešćih grešaka koja će je aktivirati je famozna greška P0420, čiji opis na engleskom glasi – Catalyst system efficiency below threshold. Ili, prevedeno na naš jezik, i pojednostavljeno – katalizator ne radi dovoljno dobro. Ovo već samo po sebi zvuči skupo, no, kao što ćemo vidjeti u ovom članku, ne mora odmah značiti da je katalizator neispravan. 

Ili, ako vam se ne čita, pogledajte ovaj video na našem kanalu

Greška P0420 – što znači + 5 razloga zašto se javlja & kako je se riješiti

Greška P0420 – Simptomi 

Prvo i osnovno, kod svake greške motora, pa tako i P0420, moramo razmotriti šta se može dogoditi s našim autom kada se ona pojavi. Osim, naravno, upaljene lampice motora i eventualno nekakve poruke na displeju, najčešće ćemo primjetiti – ništa. Naime, ova greška nam samo govori da katalizator ne radi kao što bi trebao i da nam auto više zagađuje, ali nema nikakvog utjecaja na rad motora. Upravo zbog toga se ona nerijetko ignorira, a ne bi trebala, naročito što ju je ponekad relativno lako za riješiti. 

Uzroci 

Neispravan Katalizator

greška P0420 katalizator

Za početak, grešku P0420, kao što bi i sam opis dao naslutiti, može uzrokovati neispravan katalizator. Uzrok ovome može biti održavanosti auta i korištenja lošeg goriva, ali i starost. Jer, mada jesu robusni i mogu trajati 100 tisuća kilometara, i najbolji katalizator će se prije ili kasnije potrošiti. No kako je njegova zamjena vrlo skupa, prije toga treba provjeriti sve ostale potencijalne mogućnosti. 

Začepljen katalizator

Jedna od njih je da je katalizator začepljen ili prekriven slojem čađi ili izgorenog ulja, što smanjuje njegovu efikasnost. Ovo se najčešće događa kada motor dugo radi sa prezasicenom smjesom ili ako se auto uglavnom vozi na kratke relacije, prilikom čega ne dođe do radne temperature. Srećom, kao što ćemo malo kasnije vidjeti, ovo se često može lako riješiti.  

Zaprljana lambda sonda

Nadalje, lambda sonde, baš kao katalizator, mogu biti prekrivene slojem čađe, što remeti točnost njenih očitanja. A ovo može dovesti do toga da kompjuter motora krivo zaključi da katalizator ne radi dovoljno dobro, budući da to procjenjuje upravo na temelju podataka koje dobije od lambda sonde. U toj situaciji može pomoći čišćenje sonde, pa možemo i to provjeriti i pokušati, naročito ako je ona lako dostupna. 

Pukotine na ispuhu

Zatim, nešto što se često zaboravi – greška P0420 je nešto što možemo imati ako postoje bilo kakve pukotine na ispušnom sustavu između motora i katalizatora. Ovo može biti puknuta ispušna grana ili pokidana brtva, što dovodi do curenja ispušnih plinova te u konačnici mijenja sastav istih. Pronaći gdje auspuh pušta je, u većini slučajeva, jednostavno – samo potražimo crne čađave tragove koji nastanu od ispušnih plinova. 

Problemi s motorom

I na kraju, sam motor – ako ne radi optimalno, njegovi će ispušni plinovi biti puno ‘prljaviji’ – da tako kažem, što ujedino znači da će katalizator teže pretvoriti ih u dovoljno čiste. Razloga ovdje može biti mnogo, od lošeg goriva, prljavih svjećica ili dizni do visoke potrošnje ulja u motoru. Uz to, vrlo čest uzrok koji se previdi je termostat – ako je zaglavljen u otvorenom položaju, motor neće doći na radnu temperaturu, pri čemu se često aktivira greška P0420.

Malo teorije – greška P0420 

OK, možda se neki od ovih uzroka čine nejasnim ili nelogičnim, pa ćemo sad objasniti cijelu situaciju sa katalizatorom i lambda sondama. 

Sam katalizator je, u biti, prilično jednostavan – malo poveća cijev i u njoj, gusto metalno saće prekriveno slojem plemenitih materijala poput platine i rodija. I dok ispušni plinovi, koji dolaze iz motora i sadrže štetne plinove kao što su ugljik-monoksid, ugljikovodici itd, prolaze kroz to saće i reagiraju s ranije spomenutom platinom i ostalom ekipom, što ih u konačnici pretvara u manje štetan ugljik-dioksid i vodenu paru. Ovaj proces se zove kataliza, odakle i naš katalizator dobiva svoje ime. 

Dalje, ispred katalizatora imamo prvu lambda sondu, koja analizira sastav ispušnih plinova koji izlaze iz motora, na temelju čega se podešava ubrizgavanje i postigao optimalan omjer zraka i goriva. Uz to, kod svih auta od cca 2000-ih naovamo imamo još jednu lambda sondu iza katalizatora. Ona, u principu, ima samo jedan zadatak – pratiti sastav ispušnih plinova koji izlaze iz katalizatora, na temelju čega onda kompjuter motora ocjenjuje da li katalizator radi dovoljno dobro.  

A kako radi lambda sonda neću ovjde posebno objašnjavati, jer ovo možete vidjeti u zasebnom videu na ovom kanalu. Umjesto toga idemo vidjeti što možemo napraviti kako bi se trajno riješili greške P0420, naročito ako se ona javlja samo povremeno, tokom duge vožnje. 

Kako se riješiti greške P0420

Prvo, ako nešto ne valja s motorom – dizne, svjećice, gumice ventila, što god – moramo prije svega to riješiti. Jer inaće bilo šta daljnje vjerojatno neće imati puno efekta i smisla.  

Dalje, ako se uglavnom vozimo kratke relacije i po gradu, mogla bi pomoći jedna malo jača vožnja autocestom. Ovo bi moglo biti dovoljno da spali naslage u katalizatoru i na sondama nastale nepovoljnim režimom vožnje. A ako se naslage tvrdokorne, možda će nam trebati pomoć i nekakvog aditiva za čišćenje katalizatora, koji se sipa u rezervar goriva. 

I, kao treće opciju imamo ranije spomenuto čišćenje lambda sondi, naročito iza katalizatora. Prvo, naravno, moramo skinuti sondu sa ispušne grane, za što nam trebaju gedore i vjerojatno WD-40 ili nešto slično. E sada, dolazi zeznuti dio – ako probamo sondu očistiti tako da je špricamo recim čistačem, skoro sigurno nećemo postići ništa. 

Umjesto toga, uronimo je u benzin, ili, još bolje, aditiv za čišćenje injektora, i ostavimo tako da stoji 5-6 sati. Samo, pri tome pazite da kabel od sonde ne bude uronjen. Ovo će rastvoriti sve tvrdokorne naslage koje su se tokom godina nakupile unutra. A onda, dobro ispricamo kroz otvore sa sredstvom za čišćenje karburatora, kako bi svu nečistoću istjerali van. I, ako je problem bio u sondi, ovo bi trebalo biti dovoljno da je vrati među žive.  

1 komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)