Da li na instrument tabli u vašem autu gore crvene greške zračnog jastuka, ili imate nekakvu poruku na displeju o kvaru SRS sustava? Bilo kako bilo, ovo jasno ukazuje na problem sa zračnim jastucima, te je sasvim izgledno da se oni neće aktivirati u slučaju sudara. A, siguran sam, nitko od vas to ne želi, pa ajmo mi provjeriti što bi moglo uzrokom problema i – još važnije – kako ga riješiti.
Table of Contents
Greške zračnog jastuka – najčešći uzroci
Kao što ćemo vidjeti kroz koju minutu, ono što mi nazivamo zračnim jastucima je u biti jedan kompleksan i osjetljiv sustav, što znači da štošta može poći krivo. A mi idemo vidjeti koji su to najčešći problemi zbog koji će upaliti greške zračnog jastuka.
Kopča pojasa
Za početak, nešto što svaki auto ima – kopča pojasa, u kojoj se nalazi senzor pomoću kojeg kompjuter vidi da li ste se zakopčali ili ne. I sad, ako nešto upadne ili se slije – recimo prolijemo sok – onda bi to moglo dovesti do kvara senzora. U većini slučajeva, zamjena ili senzora – ako je moguće – ili cijele kopče je jedino rješenje.
Senzor zauzetosti sjedišta
Potom, dok smo još na senzorima, da napomenem i onaj što registrira da li netko sjedi na suvozačkom sjedalu, na temelju čega onda auto odluči da li će ispaliti zračni jastuk na toj strani ili ne. Ovi senzori su integrirani u sjedeću površinu, odmah ispod tapecirunga, što ih čini dosta izloženima mehaničkim oštećenjima, tipa kada netko koljenom se osloni na sjedalo da dokuči nešto sa stražnje klupe. I ako dođe do kvara, to će onda i aktivirati lampicu zračnih jastuka.
Zavojnica volana
Idemo dalje, od suvozača prema vozaču, gdje imamo zavojnicu volana, koja služi kao svojevrsna veza između…volana, koji se okreće, i stupa volana, koji se ne okreće. I onda se, nakon godina i godina korištenja i montanja, dogodi da se ta zavojnica potrga, što onda znači da više nema ni komunikacije između ovog zračnog jastuka i modula koji njime upravlja. U ovom slučaju, najčešće ni ostale funkcije na volanu – truba, komande – neće raditi.
Modul zračnih jastuka
Kada sam već spomenuo modul zračnih jastuka, valja reći da i on može biti uzrok problema. Recimo, šiber ili šajba ne dihtaju dobro – pa onda voda i vlaga ga oštete i prouzrokouju kratke spojeve. Istina, ovo nije toliko učestalo, ali kada se dogodi, onda je skupo.
Konektori i žice
Jasno, sve ove komponente su međusobno povezane instalacijom, što onda nosi sve potencijalne probleme koji tu mogu biti – potrgane žice, najčešće zbog nekih mehaničkih oštečenja, labavi konektori na kojima se gube kontakti i slično. Ovjde su vjerojatno najčešći uzrok problema đekovi ispod sjedala – naime, naguramo nešto od stvari ovdje dolje, i onda kada se sjedalo pomiće naprijed nazad, konektor zapinje od to, što može dovesti do oštečenja.
Prethodni sudar
I za kraj, što je vjerojatno očigledno samo po sebi, ako je auto bio u prometnoj pr kojoj su aktivirani zračni jastuci i zatezači, a onda naknadno nije sve zamjenjeno, onda će stalno goriti lampica od jastuka.
Ali isto tako, čak i ako je sve što se aktiviralo zamjenjeno, i dalje cijeli sustav treba resetirati da bi se ugasilo upozorenje. Ovim, figurativno rečeno, autu kažemo da je sve OK i da više nema razloga za brigu.
Kako resetirati greške zračnog jastuka
Dakle, kao što vidite, ima tu svega i svačega što može aktivirati greške zračnog jastuka, pa ići nasumično provjeravati stvarno nema smisla. A u ostalom, nije da baš se ima puno toga što se može provjeriti na nekakav jednostavan i praktičan način.
Umjesto nagađanja i kemijanja, valja auto spojiti na dijagnostiku i vidjeti šta ga pati. Jednostavno, u menijima nađemo zračne jastuke – obično će to biti pod nazviom ili Airbag system ili SRS nešto, ovisno o uređaju – uđemo unutra, očitamo koje greške, što će nas, ako imamo sreće, dovesti do uzroka kvara. Što se tiće samog popravka, tu se u večni slučajeva pokvareno mora zamijeniti novim ili ispravnim polovnim, nema tu nekog kemijanja ili krpanja. Ali tko zna, možda bude sreće da bude nešto poput iskopčanog konektora – samo ga uštekamo i problem je riješen.
Pa, djelomično riješeno, da budem iskren, jer i dalje moramo resetirati lampicu od jastuka, za što nam opet treba dijagnostika. Pobrišemo sve greške, resetiramo sustav i onda bi napokon sve treablo biti OK i lampica bi se trebala ugasiti. Ali ono što moram ovdje napomenuti jest da nemaju si uređaji – dijagnostike – ovu mogučnost – mnogi jeftini mogu vidjeti samo motor, dok su zračni jastuci i drugi sustavi van njihovog dosega.
Kako radi zračni jastuk?
Iduće sto ne bi bilo loše pojasniti jest kako zračni jastuci uopće funkcioniraju. A oni su upravo ono što se iz njihovog imena da nasulitit – platnena vreča puna zraka. U normalnim okolnostima, oni su uredno smotani u svom kućištu unutar volana ili iza table, i ne rade ama baš ništa. Ali ako dođe do sudara, aktivator – što je mala eksplozivna naprava unutar jastuka – napuše zračni jastuk unutar nekoliko milisekundi i time stvori meki zaštitni sloj za putnike, sprječavajući da udare u volan, šajbu i ostalo…
Osim zračnih jastuka, većina modernih automobila ima nekoliko dodatnih uređaja koji rade zajedno ne bi li poboljšali zaštitu prilikom sudara. Jedan od njih je zatezač sigurnosnog pojasa, koji povlači kopču prema dolje i zateže pojas oko torza putnika. Uz, neki automobili imaju aktivne naslone za glavu koji se naginju prema naprijed kako bi se spriječila trzajna ozljeda vrata..
Svim ovim upravlja modul zračnog jastuka, koji konstantno prati kretanje auta te ako zaključi da je došlo do sudara, odmah aktivira zračne jastuke, zatezače i ostale sigurnosne uređaje, ako ih auto ima.
Je li sigurno voziti sa greškama zračnog jastuka?
I za kraj, jedno pitanje koje se zasigurno nekima vrti po glavi – da li je OK i da li je sigurno voziti se sa neispravnim zračnim jastucima. Ako ćemo iskreno – nije, nikako nije. Istina, možete reći da ste, recimo, oprezan vozač koji ne divlja na cesti, i da sigurno nećete imati prometnu, što je uredu. Ali isto tako, nismo sami u prometu, pa ta filozifija neće baš puno pomoći kada se u vas puno brzinom zabije stručnjak koji obilazi preko pune linije kroz slijepi zavoj. To je situacija kada je sudar praktički neizbježan, a onda pojasa, zatezača, zračnih jastuka – što više, to bolje…
Isto tako, s upaljenom lampicom od jastuka vjerojatno nećete proći tehnički, pogotovo ako nadzornik sve radi po PSu. Istina, mnogi ovo zaobiđu tako da izvade ili preljepe lampicu, pa ako nema nekih dodatnih poruka na displeju, sve skupa prođe neopaženo. Što me dovodi do još jedne stvari koju sam htjeo spomenuti…
Naime, kada date kontakt, na tabli bi se trebalo upaliti par lampica – ulje, akumulator, žuta lampica od motora i, zračni jastuci. I onda se ugase nakon par sekundi. Međutim, ako vam se na tabli uopče ne pojavljuje lampica od jastuka, a auto ste kupili polovnog, onda je moguće da je prijašnji vlasnik napravio upravo ono što sam maloprije spomenuo – izvadio ili preljepio ovu lampicu. Što znači da vam zračni jastuci vjerojatno ne rade, a da toga niste ni svjesni.