Grijači motora

Praktički svaki dizelski motor, neovisno o kojoj marki auta je riječ, ima grijače, koji se aktiviraju u onom trenutku kada date kontakt, a u svrhu lakšeg pokretanja motora. To je ona žuta lampica sa zavojitom žicom koja gori par sekundi na tabli i trebate čekati da se ugasi prije nego što okrenete ključ. A ako grijači motora ne rade kako treba, onda je sasvim sigurno da će auto paliti, naročito kada su temperature niske. 

Što su grijači motora?

Prije svega da ukratko objasnimo što su to grijači motora. Ovdje je riječ o – nazovimo ih tako – elektrodama, koje se užare kada struja prolazi kroz njih. One budu ušarafljene u glavu motora, po jedna za svaki cilindar, gdje onda taj užareni dio zagrijava zrak prilikom hladnog starta.

A ovo je potrebno zato što dizelski motor – kao što mnogi od vas vjerojatno i znate – nema svjećice kao benzinci, već se gorivo zapali samo od sebe kada ga se ubrizga u cilindar u kojem je vrući, stlačeni zrak. Međutim, kada tek pokrećemo motor, temperature unutar cilindara nisu dovoljno visoke da bi se ovo samozapaljenje dogodilo, pa je sve skupa potrebno dogrijati grijačima. 

grijači motora

Uz to, imamo relej grijača ili modul grijača, koji upravlja njihovim radom, odnosno pušta im struju i gasi. Stariji dizelaši uglavnom imaju relej, koji je relativno jednostavna naprava, dok je kod novijih auta modul grijača, gdje onda kompjuter ima veće mogućnosti nadzora nad grijačima te dobivanja svojevrsnih povratnih informacija od svakog od njih.

Sve u svemu, grijači rade na poprilično jednostavnom principu, ali ako ne rade kako treba, onda možemo očekivati više različitih problema s autom. 



Neispravni Grijači Motora – simptomi 

Otežano pokretanje motora

Jedan od njih je, naravno, teže pokretanje motora, što je znatno izraženije kada su vanjske temperature nisko. Odnosno, auto s neispravnim grijačima će po ljeti možda paliti koliko-toliko OK, ali će čim se zima približi, verglat će u nedogled prije nego što uopće upali, ako uopće i upali. 

Neravnomjeran rad nakon starta 

Također, ako je jedan ili možda dva grijača neispravna, onda će auto upaliti relativno lako, ali će motor u prvih minutu dvije raditi jako grubo i neravnomjerno, onako, osjetite da se trese i vibrira, te sasvim izgledno ima manje snage. Ovdje je stvar da oni cilindri gdje grijači rade su upalili normalno tj imamo sagorijevanje, dok u onima sa neispravnim grijačima nemamo, i onda motor efektivno ne radi na sve cilindre u prvih nekoliko trenutaka, možda pola minute-minutu. 

Bijeli dim iz auspuha

E sad, ovi cilindri koji ne rade odmah u startu zbog loših grijača – oni će dobivati gorivo, koje se onda neće zapaliti, već tako nesagoreno izaći van, pa ćemo onda imati bijelo sivi dim koji najčešće onako ritmički izlazi na auspuh sve dok motor napokon ne počne raditi kako treba. Ovakvi bijeli dimovi kod dizela su uvijek razlog za uzbunu, jer ovo znači ili da spaljuje antifriz ili da iz nekog razloga ne može zapaliti gorivo u jednom ili više cilindara, što vrlo lako može dovesti do dodatnih oštećenja motora. 

Upaljena lampica grijača

Uz to, kod novijih auta, sam kompjuter motora i modul će prepoznati ako neki od grijača ne radi ispravno, te će onda upaliti lampicu grijača na tabli. Ova lampica se inače mora upaliti kada date kontakt i ugasiti nakon 5-10 ili nešto možda malo više sekundi, ovisno koliko je hladno, ali ako se nakon toga opet upali, onda nešto ne valja s grijačima. Naravno, da bi saznali nešto više u čemu je problem, valja spojiti auto na dijagnostiku i očitati greške. Kod neispravnih grijača, obično će te vidjeti neke od sljedećih… 

Začepljen DPF

A kao posljednje bih spomenuo zaštopan DPF kao posljedica neuspješnih regeneracija, što se kod nekih auta može događati zbog neispravnih grijača motora.

Stvar je u tome da regeneracija treba visoku temperaturu ispušnih plinova, koja se u nekim slučajevima – recimo kod BMWa – uz ubrizgavanja više goriva, postiže tako da se uključe grijači. I naravno, ako su oni neispravni, ni ovaj postupak čišćenja DPFa se neće moći odraditi kako treba. Slično je i sa EGRom, jer se u nekim situacijama, kada je temperatura ispuha niska, grijači aktiviraju kako bi je podigli, a sve da se smanji stvaranje naslaga čađe u EGRu i onda samim time u usisu.   

Da li se može voziti ako su grijači motora neispravni?

Dakle, iz ovoga svega viđenog, vjerujem da je svima manje-više jasno da voziti auto sa neispravnim grijačima nikako nije dobra ideja, i to iz više razloga. Prije svega, kada je hladno, moramo dugo verglati, što onda opterećuje anlaser te može dovesti do njegovog kvara. Isto tako, dugotrajno verglanje izvlači puno struje iz akumulatora i može ga u konačnici u potpunosti isprazniti prije nego što motor uspije sastaviti.

A čak i kada sastavi, motor možda neće raditi na sve cilindre – istina, uglavnom će vrlo brzo proraditi – ali u onom periodu dok šteka, to svo nesagoreno gorivo stvara puno čađe koja onda dodatno začepljuje koješta po motoru, a da ne spominjem DPF kod onih auta gdje se grijači koriste kod regeneracije. 

Sve u svemu, ako su grijači neispravni, valja ih što prije zamijeniti, kako si ne bi još natovarili dodatne kvarove i troškove. A kad to već spominjem, da kažemo i koliko ovaj posao može otprilike koštati. 

Koliko košta zamjena grijača motora? 

Grijači su na neki način potrošna roba koja, kao i sve drugo, dotraje, a njihova cijena ovisno o autu, može varirati od 20 do 40 € po komadu, ako pričamo o nekim kvalitetnijim zamjenskim dijelovima.

Naravno da se može zamijeniti samo neispravni grijač a ostale ostaviti, ali nekakva preporuka je da se ovo radi u kompletu, jer ako je jedan loš, ni preostali vjerojatno neće dugo potrajati. Pa onda čisto da vam se ne dogodi da za mjesec-dva opet imate isti problem, samo na drugom cilindru. Da bi posao bio kompletiran, uz grijače je u načelu preporučljivo zamijeniti i modul odnosno relej, mada ovo nije baš jeftino kada govorimo o modulima, koji znaju koštati i preko 100€. 

zamjena grijača motora

Sama zamjena grijača je relativno jednostavan posao – slično kao svjećice kod benzinca. Načelno, skinete ovaj konektor, odvrnete grijač – za ovo treba duboka gedora, uglavnom 10ka – izvučete ga van, ušarafite novi na njegovo mjesto i vratite konektor nazad. I onda postupak ponovite na preostalim cilindrima. Ono gdje problemi mogu, a često nažalost i hoće nastupiti jest kada grijač zapekne u glavi, i onda se slomi ako ga trgenjate, pa ga onda valja čupati van sa specijalnim alatom.

Također, nekada nije lako doći do grijača a pogotovo do modula, već treba koješta skinuti prvo, što naravno uzima vremena i poskupljuje cijeli posao ako plaćate mehaničara. 

Lampica grijača 

I za kraj, situacija kada se lampica grijača upali dok motor radi, nakon što su grijači odradili svoje. Ovisno o autu, ona se može pojaviti sama, ali i u kombinaciji sa lampicom motora, a isto tako može biti da blinka tj pali se i gasi. Sad, ako se upalila par sekundi nakon što ste pokrenuli motor, onda je izgledno da nešto ne valja s grijačima ili modulom. 

grijači motora lampica

Međutim, ako se pojavi kasnije u vožnji, naročito ako pri tome auto odjednom više nema snage, slabo vuče i vjerojatno neće da ide preko 3000 okretaja ili koliko već, onda problem nije u grijačima, već u – ajde reći ću to ovako – sustavu za pripremu smjese zraka i goriva. Ovo može biti štošta – tlak turbine, napuknut intercooler ili crijeva, bilo koji od senzora – recimo MAP senzor, i tako dalje…i onda kompjuter motora da bi spriječio kakvu potencijalnu havariju baci auto u tzv safe mode, odnosno isključi turbinu i smanji snagu motora.

I što obično onda bude je da ugasite auto i upalite ga, sve normalno radi, ali onda kada recimo jače nagazite gas, opet popali lampice i baci ga u safe mode. 

Sad, kako ovdje uzrok problem može biti štošta, od nagađanja nema sreće, nego auto treba spojiti na dijagnostiku, očitati greške i onda od toga krenuti u daljnje istraživanje. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)