Grijanje u autu ne radi 

Dolaskom zime, niskih temperatura, neki od vas su možda primjetili da vam grijanje u autu ne radi kako bi trebalo. Ili uopće ne radi. Osim što ovo znači da se smrzavate ujutro kada krenete nekuda, vjerojatno je i teško odmagliti i odmrznuti stakla, što svakako nije ni pratkično ni sigurno. E sad, postoji više razloga zašto grijanje u kabini ne radi, a mi ćemo ovdje probati proći sve one učestale, te vidjeti kako što jednostavnije ustanoviti uzrok kvara. 

Grijanje u Autu Ne Radi – 6 uzroka & kako provjeriti

Grijanje u autu ne radi – najčešći uzroci 

Neispravan termostat

Grijanje u autu ne radi zbog termostata

Prvo što imamo je termostat, koji kontrolira temperaturu motora odnosno rashladne tekućine. Nerijetko se dogodi da se termostat zaglavi u otvorenom položaju, i onda auto nikako da dođe do radne temperature. A onda, kao samo jedna od posljedica je slabo ili nikako grijanje.  

Nizak nivo rashladne tekućine 

Grijanje u autu ne radi zbog niskog nivoa antifriza

Zatim, može biti i da nema dovoljno rashladne tekućine tj antifriza, što se u mnogim slučajevima prvo odrazi na grijanje kabine, prije nego što, primjerice, uzrokuje pregrijavanje motora. To je ono kada recimo fali pola litre ili litru.   

Zrak u rashladnom sustavu

Onda, može se dogoditi da imamo zraka u rashladnom sustavu, koji je onda napravio đep između motora i hladnjaka u kabini. Ovo se zna dogoditi kada je iz bilo kojeg razloga antifriz ispušten pa onda poslije toga sustav nije odzračen kako treba. 

Zaštopan hladnjak u kabini

Grijanje u autu ne radi zbog zaštopanog hladnjaka u kabini

Potom, kada ga več spominjem, imamo mali kiler u kabini, koji služi kao grijač i zagrijava zrak. Što se dogodi je da se djelomično ili u potpunosti zaštopa, pa onda više ni nema protoka. Ovo se u biti događa ako se predugo ne zamijeni antifriz pa bude pun prljavštine i taloga, ili se sipa voda iz slavine koja ima dosta kamenca. 

Neispravan ventil grijanja

Dalje, negdje pod haubom imamo ventil grijanja, koji pušta ili zatvara antifriz koji ide prema kileru u kabini. Ovo je najčešće eletromagnetni solenoid, mada je u nekim starijim autima bio obični mehanički ventil koji je spojen sajlom na polugu u kabini.  

Regulacijske klapne 

Uz ventil, u kabini, u ventilaciji imamo klapnu, koja regulira miješanje vrućeg i hladnog zraka. Ovo može iz niza razloga ostati zaglavljeno u određenom položaju, a jedna od mogućnosti je da više ne pušta topli zrak uopće.  

Senzor temperature u kabini

E onda, kod automatske klime još imamo i senzori temperature u kabini, koji i kao svaki drugi senzor može biti neispravan, te sam klima-centar, što je elektronika koja upravlja klimom i grijanjem. Jasno, ako se ovdje nešto poševeri, ni grijanje vjerojatno neće raditi. 

Kako radi grijanje u autu

Dakle, to bi bili svi neki uobičajeni razlozi zbog kojih grijanje u kabini možda ne grije kako bi trebalo, a sada idemo vidjeti kako ono uopće radi.

Manje-više svi auti, mada ima iznimki, za grijanje kabine koriste rashladnu tekućinu motora, koja je, jelte, vruća. Ovo je u principu krajnje jednostavno – negdje u rashladnom sustavu je spojeno crijevo koje ide u kabinu, gdje se unutar ventilacijskih kanala nalazi mali kiler kroz koji struji zrak koji struji ovuda. I, naravno, drugo crijevo kojim se onda ta rashladna tekućina vraća nazad. U biti, isto kao radijator koji imamo u kući. 

E sada, imamo i ventil koji regulira ovaj protok, odnosno zatvara ga kada nećemo da grije i otvara kada hoćemo. Opet, isto kao onaj ventil što ga imamo na radijatoru. I naravno, tu je i ventilator koji gura sav taj zrak. 

Nadalje, negdje u kabini imamo klapnu, koja regulira miješanje vrućeg zraka, koji dolazi preko malog kilera, i hladnog zraka, koji dolazi direkt izvana. To je ono s čime postižemo da li je grijanje umjereno ili do maksimuma. 

I još šta imamo je i sama regulacija – kod auta sa ručnom ventilacijom, ovo se sve radi tako što guramo neke polugice ili okrečemo kurblice ili što već. To je sve čista mehanika, i jedino što se može pokvariti je da se neki od tih mehanizama raspadne. Ili, da ne zaboravim, puž koji kontrolira rad ventilatora.

S druge strane, ako auto ima automatsku klimu, onda se svime ovim upravlja klima centar, da ga tako nazovem. Mi odaberemo temperaturu i podesimo koliko jako da puše, a on dalje sve sam regulira. I šta se može dogoditi ili da sama elektronika iz bilo kojeg razloga otkaže poslušnost, ili da senzor temperature u kabini prestane davati točna očitanja. 

Grijanje u autu ne radi – kako provjeriti 

I što nam ostaje za kraj je da probamo ustanoviti koji uzrok našeg problema te, ako ima sreće, spasimo se od smrzavanja. Idemo nekim redom, počevši od onoga što je jednostavnije za provjeriti…

Prvo, ako je problem u termostatu, onda će motor teže postizati radnu temperaturu, što jasno možemo vidjeti po kazaljci na instrument tabli. Ako kazaljka stoji niže nego inače, ili joj treba dugo – 15-20 min – da dođe do otprilike sredine, onda je vjerojatno termostat stalno otvoren. Ovo treba riješiti bez obzira na grijanje, jer će motor stalno raditi sa prebogatom smjesom, što ima više negativnih učinaka. 

Zatim, nivo rashladne tekućine – ako je nizak, moguće da grijanje biti slabašno, što se događa zbog toga što je onaj mali hladnjak često najviša točka rashladnog sustava te onda i prvi ostaje prazan ako fali antifriza. Jasno, šta napraviti je – otvorimo haubu, provjerimo nivo tekućine u ekspanzionoj posudi i, ako je ispod minimuma, dotospemo antifriz. I to, ako je ikako moguće, iste boje kakav već je unutra – dakle, ako je plavi, tražite plavi, ako je crveni, tražite crveni i tako dalje. I da, provjerite nakon dan dva nivo opet, jer moguće je da vam negdje curi antifriz. 

E sad, ako je ovo oboje OK, a grijanje ne radi, zagrijte auto na radnu temperaturu, uključite ventilator do kraja i odvrnite grijanje do maksimuma. I onda probamo procijeniti da li je zrak koji izlazi skroz hladan, ili je mlak. Ako da, najvjerojatnije je zaštopan mali kiler u kabini. Ali budući da je njega najteže zamijeniti, jer za to najčešće treba raščerupati cijelu tablu, ne bi bilo loše provjeriti još par stvari. 

Jedna od njih je da pod haubom nađemo gdje crijeva rashladne tekućine ulaze u kabinu – to su ona koja se spajaju na kiler. Kada je auto na radnoj temperaturi, i grijanje upaljeno, onda bi ta dva crijeva trebala biti jednako vruća kao ostatak rashladnog sustava. Ako je kiler u ⁵kabini zaštopan, neće biti cirkulacije, i ona će biti mlaka. 

Ako auto ima automatsku klimu i grijanje ne radi osim kada ga odvrnemo do maksimuma, onda je sasvim moguće da senzor temperature u kabini ne valja. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)