Koje gume za auto odabrati

Da li su gume na vašem autu potrošene i loše, te je došlo vrijeme da kupite nove? Ili vam je dosadilo svakih pola godine ići kod vulkanizera da zamjenite zimske sa ljetnima i obratno, pa razmišljate o cjelogodnišnjim? Bilo kako bilo, izbor gume – ne samo marke – već i vrste i modela – uvelike utječe na karakteristike auta i njegovo ponašanje na cesti, pa je bitno odabrati nešto što će odgovarati vašim potrebama i načinu vožnje. Stoga, idemo vidjeti šta je šta je bitno kada kupujete gume za auto.   

Koje gume odabrati – ljetne, zimske ili cjelogodišnje & 3 praktična savjeta

Tipovi guma 

Ljetne gume

Dakle, počinjemo sa klasičnom ljetnom gumom, napravljenom da funkcionira u većini uvjeta, osim naravno na snijegu i ledu, koje joj nikako nisu domači teren. Iako se ovdje možda sve čini jasnim samim po sebi, ipak postoje varijacije i razlike među raznim tipovima ljetnih guma, ovisno o njenom dizajnu i konstrukciji. 

ljetne gume

S jedne strane, imamo gaznu površinu odnosno šaru, kako je često nazivamo, čiji se izgled uvelike razliku od modela do modela. Načelno, guma koja ima više raznih utora i kanala će biti bolja na mokroj cesti i otpornija na akvaplaning, ali će se i solidno snalaziti po blati ili recimo mokroj travi. A ako imamo nešto ovako sa manje utora, onda ćemo imati veću površinu kojom guma nasjeda na podlogu, što rezultira boljim prijanjanjem, što je dušu dalo za brze zavoje po suhom.  

Druga stvar koju ne vidimo golim okom, ali ima ogroman utjecaj je sastav same gume, tj materijal od kojeg je napravljena. Ako je mekša, da tako kažem, onda će se guma bolje lijepiti za cestu, tj imat će bolji grip, ali će se isto tako brže trošiti.

S druge strane, tvrđe gume su obično znatno izdržljivije te često i nešto smanjuju potrošnju goriva, ali i malo slabije drže. Naravno, proizvođači uvijek pokušavaju naći neki kompromis, ali načeno možete računati ovako – HP i UHP gume, koje su orijentirane na performanse, su uglavnom mekše, dok su touring ili tzv eco-friendly gume nešto tvrđe.  

Zimske gume

Nadalje, imamo zimske gume, koje su, kao što ime sugerira, namijenjene za vožnju po zimi. Prvo što je odmah primjetno je izgled šare, koja ima puno više utora ali i ovih sitnih reckica tj lamelica, što gumu čini rogljavijom, da tako kažem, i povećava njene šanse da će počupati auto iz snijega. 

zimske gume

Opet, ono što se ne vidi je sastav tj materijal od kojeg je guma napravljena, koji je značajno drugačiji od onoga što se koristi za ljetne gume. Zbog većeg udjela kaučuka, one su značajno mekše na niskim temperaturama a samim time ima i puno bolje prijanjanje  u takvim uvjetima. Ali, s druge strane, zimske gume se, upravo zbog tog svoj sastava, jako brzo troše ako se po ljeti, s time da se pri visokim temperaturama lako pregriju i onda slabo drže. 

Jedna napomena – odnedavno se pod zimskom gumom – u ovim zemljama gdje su one obvezne – smatra samo ona koja ima na svojoj bočnoj stranici ovakav simbol planine sa pahuljicom. Ono M+S, što je kratica od Mud+Snow, možete zaboraviti, to postaje stvar prošlosti. 

Uz to, kako su zime sve blaže zadnjih godina i u mnogim krajevima skoro da ni nema spomena vrijednog snijega, vjerujem da mnogi razmljišljaju da cijeli godinu pređu sa ljetnim gumama. Ovo čak i može proći ako ne putujete u zimskom periodu puno, naročito u neka brda i planine. Ali ako se za to odlučite, svakako imajte na umu da ljetne gume znatno slabije drže ispod nekih 5 stupnjeva, pa tome prilagodite vožnju.    

Cjelogodišnje gume

Zatim imamo cjelogodišnje gume, koje se već neko vrijeme nameću kao alternativno rješenje za sve vremenske uvjete. One su dizajnirane tako da, barem u teoriji, spoje sve prednosti i zimskih i ljetnih guma, a da pri tome što više umanje njihove nedostatke.

all season gume

U većini slučajeva, cjelogodišnje gume imaju šaru koja je vrlo slična zimskima, sa puno utora i lamela, dok je glavna razlika u materijalu od kojeg je napravljena. Naime, ovdje je riječ o specijalno formuliranoj smjesi koja je dovoljno mekana na niskim temperaturama, ali i dovoljno čvrsta da se ne pregrije na visokim, kao što se to dogodi za zimskim gumama u ljetnim mjesecima. 

Glavni nedostaci su joj to što po snijegu nije dobra kao kvalitetna zimska guma, a na višim se temperaturama troši se puno brže nego ljetna guma. Uz to, kod dinamičnije vožnje na vrućem asfaltu nije precizna kao ljetna guma. Što znaći da je dobra kao kompromis samo ako nemate puno snijega i ako se ne vozite puno, naročito po autocesti.

All-Terrain Gume 

Uz to, postoje još i razne specijalizirane varijante, kao što su recimo terenske gume za blato, makadam i slične podloge. One su namijenjene prvenstveno za prave terence i pick up, koji dosta vremena provode na neasfaltiranim putevima. Osim agresivne šare koja grabi kao kanđi i u paru sa 4×4 pogonom i reduktorom lako čupa vozilo iz raznih kaljuža, ove gume imaju pojačanu konstrukciju, što ih čini otpornijima na oštečenja. No, s druge strane, imamo slabiju udobnost, te povećan otpor kotrljanju te buku na asfaltu.

Gume za električne aute

Ono što bih još svakako spomenuo je relativno nova kategorija – gume dizajnirane za električne aute, koji nose neke svoje specifične zahtjeve. To uključuje znatno veću masu vozila, ali i puno momenta odmah od niskih okretaja, zbog čega guma mora imati pojačanu konstrukciju.

gume za električni auto

Uz to, potrebno je smanjiti buku i otpor kotrljanja, ali bez da se izgubi na prianjanju uz podlogu odnosno držanju ceste, što se postiže korištenjem za tu svrhu posebno razvijenih smjesa. Rezultat su gume koje nude smanjenu potrošnju, veću trajnost i manje buče u odnosu na klasične ljetne ili zimske, mada po izgledu nema neke velike razlike. Ali, sve ovo dolazi uz veću cijenu, te, barem za sada, relativno ograničen izbor modela i brendova. 

Dimenzije i ostale oznake

Sljedeće što bih spomenuo su oznake na boku gume, koje označavaju dimenziju, ali i još par bitnih karakteristika. Pa, idemo redom. 

Dimenzije gume

Prvo što imamo je broj 205, što je širina gume u milimetrima. Zatim, odmah iza kose crte je broj koji označava visinu bočne stranice, ali dano kao postotak širine. U ovom slučaju, 55% od 205 ispada oko 110 mm. Onda, ovo R je oznaka da guma ima radijalnu konstrukciju, što sve imaju unatrag nekoliko desetljeća. I na kraju imamo dimenziju felge na koju se guma montira, u inčima ili colima, što je u ovom slučaju 16 cola. 

Sljedeće što nam je bitno su tzv indeks brzine i indeks nosivosti. A to u ova dva, ili nekim slučajevima tri broja, koja govore koliko guma može ponijeti. U ovom konkretnom slučaju je 91, što, kada bacimo oko u ovu tablicu, znači 615 kg nosivosti. Ovo je bitan podatak ako u svom autu ili kombiju vozite često puno tereta, pa da znate da su vam gume dorasle zadatku. Odmah poslije toga je slovo koje govori do koje brzine guma može ići – ovdje imamo S, što je po tablici…

Gume za auto - index brzine

I za kraj još imamo DOT oznaku, gdje su nam bitna ova zadnja 4 zadnja broja koja označavaju tjedan i godinu proizvodnje gume. Primjera radi, ako piše je 0722, što predstavlja sedmi tjedan 2022. 

Ima tu još nekih oznaka, ali ovo su bile one najbitnije koje treba imati na umu kod kupovine. 

Par praktičnih savjeta vezanih uz gume na autu

Koliko će gume trajati odnosno nakon koliko ih treba zamijeniti novima ovisi o dva faktora. Prvi je trošenje, odnosno kada su utori na gaznoj površini preplitki da bi odrađivali svoj posao. Načelno se to smatra 2 mm, iako je to neki doljnji, nategnuti minimum, i takve gume su često katastrofalne kada naletite na lokve ili mokru cestu. Moj neki savjet je, kada padne ispod 4mm, počnite razmišljat o novim gumama.

Neravnomjerno trošenje guma – 5 razloga zašto

Drugo je starost, jer ponekad se događa da auto ne prelazi puno kilometara godišnje, i onda gume na njemu imaju dovoljno duboku ripnu, ali postanu tvrde i kamene. Uzrok tome je starenje samog materijala od kojeg je guma napravljena, zbog čega onda onda više ne drži dobro. Ovo se obično dešava ako su gume na autu 5 ili više godina, pa da imate na umu.   

Nadalje, gume su, naročito kada je riječ o nešto većim kotačima, značajna investicija, pa se često nameće pitanje da li se moraju mijenjati sve odjednom. Idealno bi bilo staviti sve 4 nove gume odjednom, ali nije nužno, naročito kod auta s prednjim pogonom. Ovdje je sve na prednjim kotačima – i upravljanje i prijenos snage i veći dio mase vozila – pa se onda tu i gume znatno brže troše od stražnjih, pa se nerijetko dogodi da treba samo njih mijenjati, dok zadnje mogu još trajati. Kod stražnjeg i 4×4 pogona je ovo trošenje ravnomjernije, pa često imamo situaciju da treba sve 4 odjednom zamijeniti. No, bilo kako bilo, gume na jednoj osovini moraju biti isti model i podjednake potrošenosti. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)