Ležaj kotača

Da li u vožnji primjećujete nekakav iritantan zvuk, kao da nešto zuji, ali samo pri određenim brzinama? I to ne baš uvijek. Uz to, možda imate i osječaj da volan odnosno upravljanje nije baš onako precizno kao prije, već kao da ima lufta? E pa jedna od mogućih a sasvim i izglednih mogućnosti koje treba uzeti u obzir je ležaj kotača – jedan ili više njih. No, naravno, može biti u pitanju i bilo koji drugi dio ovjesa, pa ne treba srljati sa zaključcima. Stoga, idemo mi vidjeti kako ustanoviti da li je ležaj točka loš, i ako je, koliko će nas to koštati.

Loš Ležaj kotača – Simptomi 

Kao što to obično biva bilo čime vezanim uz auto, neispravan ležaj kotača se može manifestirati na više načina, od kojih su neki učestaliji od drugih. 

Zujanje u vožnji

A ono što je definitivno najčešće i uglavnom prvo što se počne javljati je ono ranije spomenuto zujanje ili brujanje. Ovaj zvuk se obično javlja tek nakon određene brzine, tipa 50ak km na sat i postaje sve glasniji kako se brzina povećava. No, što je karakteristično za ležaj jest da nestane kada se rastereti. 

U stvarnom životu to znači da zujanje nakratko prestane prilikom prolaska kroz zavoj, jer se auto zbog inercije nagne te se smanji opterečenje na unutarnje kotače. Znači, ako zvuk nestaje u desnom zavoju, onda je ležaj kotača s desne strane loš. Doduše, ovo može biti i zbog oštećene gume ili savijene felge, pa svakako i to treba provjeriti.   

Auto vuče u stranu

Recimo, još jedna od stvari koju bi mogli primjetiti jest da auto vuče u jednu stranu u vožnji po ravnom.

Uz ono uobičajeni – raštimana geometrija, nedovoljno napumpane gume i slično – ovo može bit uzrokovano ležajem koji je u tako lošem stanju da se teže okreće nego kada je ispravan. A taj povećani otpor ima u principu isti efekat kao i da smo stisnuli kočnicu, koja u ovom slučaju koči samo jedan kotač, te vuče auto u stranu, i to na onu na kojoj je loš ležaj kotača.  

Greške ABSa

Zatim, možemo imati situaciju da sam ležaj kotača ima puno lufta, sa svim posljedicama kao sa bilo kojim drugim elementom ovjesa – neprecizno upravljanje, vrludanje po cesti, naročito po mokrom ili kolotrazima, neravnomjerno trošenje guma, lupkanje kod prelaska preko neravnina i slično. I da, tu bih još napomenuo da se zbog prevelikog lufta u ležaju mogu javljatu greške ABSa i ESPa, jer senzor ne može ispravno čitati brzinu kotača. Istina, ovo nije toliko učestalo, ali moguće je. 

Kotač može otpasti 

I u nekim ekstremnim situacijama – tipa ako se problem dovoljno dugo ignorira ili ako ležaj nije dobro ugrađen – onda sve ovo može dovesti do toga da se u potpunosti raspadne, pa da kotač otpadne u vožnji – što je samo po sebi dovoljno jasno koliko je opasno.

Drugi također izrazito opasni ekstrem jest da se dotrajali ležaj od trenja i opterećenja toliko pregrije da se zapali. Opet, ekstremna situacija, ali nije nemoguća, naročito kod težih vozila i pod opterećenjem.  

Čemu služi ležaj kotača

Ležaj kotača ima samo jednu svrhu – spojiti kotač koji se okreće na auto i njegov ovjes koje se ne okreće, već ide pravocrtno. I unatoč razlikama u izvedbama ovisno o kojem je autu riječ, sama konstrukcija ležaja je uvijek manje-više ista. 

ležaj kotača

Prvo, imamo ovaj vanjski prsten, koji je upresan u glavčinu i kao takav je fiksan i ne miče se nigdje, tj ne vrti se. Ondosno, ajmo reći – spojen je na ovjes od auta. A onda imamo ovaj manji, unutarnji prsten koji se vrti i na kojeg je, da tako kažem, spojen kotač. Između ova dva prstena se nalazi red metalnih kuglica ili valjaka, ovisno o izvedbi, na kojemu se ovo sve onda glatko kotrlja. Naravno, pokretne dijelove valja i podmazivati, za što je u ovom slučaju zadužena mast koja je napakovana u ležaj. I za kraj, imamo brtve, koje ne daju istoj toj masti da iscuri van, ali i spriječavaju vlagu i prlajvštinu da ne uđu unutra. 

ležaj točka dijelovi

I onda ovakav ležaj osigurava dvije osnovne stvari. Prvo, da se vrti glatko i gotovo bez ikakvog otpora, što onda osigurava trajnost te eliminira vibracije i gubitke. I drugo, ovakva robusna konstrukcija omogućava adekvatnu nosivost – jer kompletna masa vozila se preko ležaja prenosi na kotač i onda naravno na tlo ispod. Znači, u ovom konkretnom slučaju, ovaj tu ležaj nosi 500 kila, pola tone – i to samo dok tu stoji. U vožnji, prilikom jakog kočenja ili naglog skretanja, ovo može biti i nekoliko puta više.  

Uzroci kvara Ležaja kotača

OK, i to je kako ležaj točka radi, a sad ajmo vidjeti što može dovesti do njegovog kvara. Pa, za početak, sve u autu što se kreće i okreće – koliko god je dobro napravljeno i podmazano – će se prije ili kasnije pohaba –  a ležaji nisu nikakva iznimka. Što se dogodi je da se površina vanjskog ili unutarnjeg prstena, ili neke od kuglica odnosno valjčića ošteti, a onda tu dođe do jako brzog trošenja, što onda stvara onu buku i vibracije. Isto tako, kavez koji drži kuglice ili valjčići na svom mjestu i određenom međusobnom razmaku se može raspasti.  

oštečen ležaj kotača

U stvarnosti, ležaji nerijetko traju stotine tisuća kilometara i ponekad nadžive i automobil, mada postoje stvari koje mogu drastično skratiti njihov životni vijek. Jedno od njih su prevelika mehanička opterečenja, što u stvarnosti se svodi ili stalno pretovaranje auta ili puno vožnje po lošim putevima punih rupa. Uz to, može doći do oštečenja brtvi, pa onda mast iscuri van, prljavština uđe unutra, što drastično ubrzava habanje i u vrlo kratkom roku uništi ležaj. I, konačno, kod nekih ležaja je bitno da se prilikom ugradnje stegnu na odgovarajući moment. Ako nije dosta stegnut, bit će previše lufta, ako je pretegnut, onda će se pregrijavati, trošiti, a i, kao što sam već spomenuo, može se u ekstremnim situacijama zapaliti. 

Koliko košta zamjena ležaja kotača

Kao i kod većine drugih dijelova, koliko će koštati zamjena ležaja točkauvelike ovisi o samom autu odnosno vrsti samog ležaja. Kod večina novijih auta su ležajevi, posebno prednji, integrirani u glavčine kotača, što znači da se sve to skupa mjenja. Ova varijanta nije baš jeftina, obično su cijene od 100€ pa nadalje, a ako je integriran i senzor ABSa, onda i znatno više. No, s druge strane, ovakve ležajeve je u biti jednostavno za zamijentiti – posao je u biti isto kao i kod zamjene kočionih diskova + odvrniti 4 šarafa koja glavčinu drže pričvrščenu. 

S druge strane, na stražjoj osovini ali i na prednjoj kod večine starijih auta često imamo klasične ležaje koji su upresani u glavčinu, te se kao takvi mogu zamijeniti zasebno. I dok je ležaj u ovom slučaju puno jeftiniji – tipa 20-30€, zamjena nije baš tako jednostavna te zahtjeva više rada i dodatne posebne alate – izvlakač ležaja ili hidrauličku prea, s čime se onda ležaj kotača izbije iz svog mjesta i zamjeni novim. U svakom slučaju – nije najlakši posao, da budemo iskreni, i vjerojatno ga je najbolje prepustiti profesionalcima.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)