Da li ste primjetili da vaš auto u zadnje vrijeme ne vuče kao prije, troši više, ili zatrzava prilikom ubrzavanja? Situacija je time gora ako ništa direktno ne upućuje na potencijalni uzrok ovakvog ponašanja. U tom slučaju, jedna od prvih stvar koje bi trebali provjeriti je MAF senzor, ili protokomjer, jer o njegovoj ispravnosti uvelike ovisi podešenost smjese goriva i zraka, te posljedično, rad i performanse motora. Stoga, u ovom članku ćemo objasniti što je MAF, kako utvrditi da li je ispravan, te što učiniti ako je tako.
Ili, ako vam se ne čita, možete pogledati video na našem Youtube kanalu.
Sadržaj
Čemu služi MAF senzor
Za početak, idemo vidjeti kako MAF senzor uopće radi i gdje ga možete pronaći kada dignete haubu.
MAF senzor, što je skraćenica za Mass Air Flow sensor, ili na njemačkom, luftmassenmesser, se u svakom automobilu – bez obzira o kojoj je marci ili modelu riječ – nalazi između filter zraka i usisne grane. Njegova zadaća je izmjeriti količinu zraka koja ide u motor, što je podatak na temelju kojeg kompjuter motora – ECU – određuje koliko je goriva potrebno da bi se dobila optimalna smjesa.
Način na koji protokomjer ovo radi je u biti prilično jednostavan. Unutar ovog kućišta, imamo tanku žicu, koja se užari kada kompjuter motora šalje napon kroz nju. Ovo je na neki način slično kao i žarna nit u žarulji. S druge strane, zrak koji ide prema motoru struji kroz senzor i hladi tu žicu. I što je ovo strujanje veće, žica se više hladi. Ovo u konačnici uzrokuje promjene u vrijednosti signala koje MAF senzor šalje prema kompjuteru motora, koje onda on koristi da bi izračunao koliko zraka ide u motor.
Simptomi neispravnog MAF senzora
Mislim da nam je ovo dovoljno što se tiče teorije, te stoga možemo preći na uobičajene simptome koje možete očekivati ako je MAF senzor – iz bilo kojeg razloga – neispravan.
Upaljena žuta lampica motora (check engine light)
Kao i mnoge druge elektronička komponenta, neispravan MAF može aktivirati lampicu motora na instrument tabli, što ujedio znači se u dijagnostičkoj memoriji nalazi odgovarajući kod greške. No, kako bi došli do njih, potreban vam je OBD2 skener, poput ovog ovdje. Neki od grešaka koje možete očekivati su P0100, P0101 i tako dalje. Ipak, spomenuta lampica će se upaliti samo kada kompjuter motora ustanovi nepravilnosti sa signalom koji dolazi od MAF senzora neispravan, što se ne mora nužno dogoditi.
Lošiji rad motora
Ako MAF senzor šalje krive podatke o protoku zraka, količina ubrizganog goriva neće biti ispravna, čineći smjesu prebogatom ili pre-siromašnom. Ovo će se izgledno odraziti na rad samog motora, koji može trokirati, zatrzavati pri ubrzavanju ili raditi nemirno u leru, a također se može dogoditi i da teško pali. Ipak, sve ovo može biti uzrokovano mnogočime drugim. No, srećom, postoji jednostavan trik koji može pomoću kojeg možete ustanoviti da li je MAF senzor neispravan – jednostavno iskopčajte njegov konektor i odite na probnu vožnju. Ako motor radi znatno bolje prilikom toga, MAF senzor definitivno ne mjeri ispravno.
Crni dim iz auspuha
Kao što smo rekli, ako je MAF senzor neispravan, smjesa goriva sasvim izgledno neće biti optimalno podešena i može postati prebogata, tj sadržavati više goriva nego što je potrebno. A kako takva, neće u potpunosti sagorjeti u cilindrima, što uzrokuje crni dim iz auspuha, koji će u većini slučajeva biti najizraženiji prilikom ubrzavanja.
Povećana potrošnja goriva
Motor koji radi loše i nedostaje mu snage, ili radi s prebogatom smjesom, će, sasvim predvidljivo, trošiti više goriva. Ovo se, s jedne strane, događa zato što je njegova efikasnost smanjena, dok s druge zbog toga što će te morati više stiskati gas nego kada je MAF senzor ispravan. S druge strane, ako je smjesa siromašna, potrošnja čak može i biti nića nego inače, što se može na prvu činiti kao dobra stvar. Ali nije, jer ovo uzrokuje visoke temperature u motoru i njegovim cilindima, te ga može oštetiti.
Greške bogate ili siromašne smjese
U konačnici, imamo kompjuter motora, koji kontinuirano nadzire sadržaj ispušnih plinova preko lambda sonde i na temelju toga zaključuje da li je smjesa goriva unutar nekih granica. Ako nije, te ako je smjesa prezasičena ili siromašna, imat ćemo upaljenu lampicu motora i pripadajuće kodove grešaka, kao što su P0171 ili P0172. Objašnjenja svih kodova grešaka možete naći na našoj internet stranici.
Uobičajeni uzroci kvara MAF senzora
Nakupine prljavštine
Jedan od najčešćih uzroka problema s MAFom su nakupine prašine i ostalih čestica u njegovoj unutrašnjost. Ovdje se natalože na onoj žici za mjerenje i stvore tanki sloj, što u konačnici remeti njenu točnost. Ovo se najčešće događa kod neredovitog mijenjanja filtera zraka ili korištenja filtera upitne kvalitete. Srećom – i kao što ćemo pokazati malo kasnije u ovom videu – zaprljani MAF je u većini slučajeva moguće očistiti.
Konektor i žice
Nadalje, možemo imati problem sa komunikacijom između MAF senzora i kompjutera motora, što u konačnici ima negativan efekt na točnost mjerenja protoka zraka. Za početak, sam konektor na senzoru može biti labav ili oštećen. Ovo dovodi do prodora vlage i prašine u njegovu unutrašnjost, koja s vremenom stvara koroziju na pinovima i ometa električne signale. Druga mogućnost je oštećenje električnog kabla koji spaja konektor sa ostatkom motorne instalacije. I to je sasvim izgledno ako je kabel razveden tako da se prolazi blizu karoserijskih dijelova, poput veznog lima ili muldi.
Neispravan MAF senzor
U konačnici, ako nijedno od navedenog ne pomaže, uvijek postoji mogućnost – i to sasvim realna – da je MAF senzor neispravan. Jedna od uobičajenih kvarova koji ga mogu onesposobiti je pregorena žica za mjerenje, što se zna dogoditi kod korištenja aftermarket sportskih filtera. Stvar je u tome da se većina takvih filtera, kako bi njihov protok bio maksimalan, mora redovito prati i nakon toga premazati specijalnim uljem. No ako se filter previše naulji, višak ulja će otići dalje u usis prema MAF senzoru te stvoriti tanak uljni sloj na žici za mjerenje, koja se zbog toga može pregrijati i na kraju pregorjeti.
Kako provjeriti MAF senzor?
Ako imate OBD2 skener ili slični dijagnostički uređaj, možete na jednostavan način provjeritit da li MAF senzor radi ispravno.
- Prvo, priključite skenere u dijagnostički šteker, koji se kod većine auta nalazi ispod instrument table, na vozačevoj strani.
- Zatim, okrenite ključ i dajte kontakt ali nemojte paliti motor.
- Na vašem skeneru – ili, u ovom slučaju aplikaciji na mobitelu – nađite ‘Live Data’ izbornik, te u njemu MAF Sensor Readings.
- Dok je motor ugašen, izmjerena vrijednost bi trebala biti 0, jer, naravno, nema nikakvog protoka zraka.
- Sada, upalite motor i ostavite ga da radi, te promatrajte što se događa sa izmjerenim protokom zraka. Pri tome, vrijednosti MAF senzora koje vidite na skeneru bi trebale osjetno mijenjati u ovisnosti da li motor radi u leru ili dajte gas. Uz to, kretanje ovih vrijednosti bi trebalo manje-više pratiti stiskanje gasa – kada stisnete gas, MAF senzor pokazuje nagli porast protoka zraka, kada pustite gas, MAF pokazuje nagli pad protoka.
Čišćenje MAF senzora
U konačnici, ako sumnjate da MAF senzor ne mjeri točno, možete ga očistiti. Ovo je sasvim jednostavno i nemate što za izgubiti, a u mnogo slučajeva može u potpunosti riješiti problem. Stoga, ajmo objasniti kako se čisti ili pere MAF senzor.
- Prvi korak je iskopčati senzor. I kada smo to već napravili, možemo pregledati obje strane konektora i provjeriti da li ima korozije ili nekih drugih nečistoća koje ćemo, ako treba, očistiti.
- Dalje, MAF je najčešće pričvršćen sa jednom ili dvije obujmice. Njih otpuštamo odvijačem kako bi mogli skinut crijeva zraka sa senzora i osloboditi ga.
- Sada kada se MAF senzor demontiran, stavit ćemo ga na stol ili neku drugu površinu, i njegovu unutrašnjost nekoliko puta špricati sa čistačem. Pri tome se trebamo koncentrirati na žicu za mjerenje, ali i paziti da je ne dodirnemo sa špricom, prstom ili bilo čime drugim. Ova žica je jako tanaka, i bilo kakav kontakt je može oštetiti.
- Nakon čišćenja, ostavljamo senzor nekoliko minuta da se osuši, postavimo ga nazad u auto i priključujemo njegov konektor.
- U konačnici, upalimo auto i idemo na probnu vožnju. Ako radi i ide puno bolje – odlično – riješili smo problem.
1 komentar