Pumpa goriva

Kao što to često znam reči – svaki motor na svijetu treba tri osnovne stvari – zrak tj kompresiju, gorivo i, ako je benzinac, iskru tj svjećicu. Kod dizela ovo ne treba, jer se gorivo samo zapali tokom ubrizgavanja u cilindar – ali to nije bitno ovdje. Uglavno, ako išta od ovoga nedostaje ili ga nema dovoljno, motor vjerojatno neće ni upaliti. A ako i upali, radit će loše i sasvim sigurno se svako malo gasiti. Uzrok ovome može biti štošta, a u ovom članku ćemo vidjeti što je za očekivati ako pumpa goriva prestane raditi.

Pumpa Goriva – 6 Simptoma kvara + uzroci & popravak

Pumpa goriva – tipični simptomi kvara 

Gubitak snage 

Pumpa Goriva i gubitak snage motora

Za početak, par uobičajenih najučestalijih stvari koje se događaju kada nešto ne valja s pumpom goriva, pri čemu su gubitak snage – naročito na visokim okretajima – ili zastajkivanje kod naglog stiskanja gasa vjerojatno najčešći. Jednostavno, ovo se događa kao direktna posljedica toga što motor ne dobiva dovoljno goriva, a što najviše dolazi do izražaja kada ga je potrebno najviše – a to je kada je gas do poda. 

Trokiranje 

Ako motor ne dobiva dovoljno goriva, onda će smjesa s kojom radi biti presiromašna, što osim ranije spomenutog gubitka snage može dovesti i do – meni omražne riječi – zatajenje cilindara. Ovo je stručni, fensi naziv za ono što se u narodu kaže trokiranje, a to je kada u jednom ili više cilindara iz bilo kojeg razloga ne dođe do zapaljenja smjese. A kada se to događa, onda auto slabije vuće, trese se i zvuči na parove razbroj se. Osim toga, kod većine auta će u tom slučaju i blinkati lampica motora. 

Motor ne pali 

Potom, ako pumpa u potpunosti prestane raditi, onda – naravno – motor neće uopće dobivati gorivo. I, jasno, šta se dogodi – okrenemo ključ, auto vergla do iznemoglosti, ali ne bi ni na trenutak sastavio i upalio. Ovdje je karakteristično da prilikom dužeg paljenja nema onog karakterističnog mirisa goriva, kao da je auto presaugo. Uz to, ako špricnemo malo start spreja ili čistača za kočnice u usis, auto će odmah upaliti kao mina, ali i ugasiti se sekundu-dvije poslije. 

Svjećice 

Pumpa za gorivo i svječica

E da, rekli smo da slaba pumpa goriva može osiromašiti smjesu, što povisuje temperaturu izgaranja. A to onda dugoročno može dovesti do oštećenja svjećica, ako ne i nečeg goreg – recimo, izgore ventili. No, vratimo se na svjećice – ako im je elektroda skroz bijela, onda je smjesa presiromašna. 

Lampica motora 

Pumpa Goriva i upaljena lampica motora

Dalje – kod manje -više svih auta napravljenih u zadnjih 20 i više godina, kompjuter motora prati sve bitne radne parametre, uključujući i količinu odnosno tlak goriva. I ako pumpa goriva nešto brljavi, ovaj tlak sasvim vjerojatno neće biti kako treba, što će onda aktivirati lampicu motora. Ali, ipak, da bi znali točno o čemu je riječ, valja auto prikopčati na dijagnostiku i očitati greške motora

Crni dim

Pumpa Goriva i dim

I na kraju – izrazito rijetko, li ipak moguće – neispravna pumpa može umjesto premalo, davati previše goriva. Ovo će automatski dovesti do toga da motor radi s prebogatom smjesom, sa svim simptomima koji idu uz to – crni dim iz auspuha, smrad neizgorenog goriva, pa čak i pucanje iz auspuha kada pustimo gas…

Što radi Pumpa za gorivo

Eto, to bi bili uobičajeni simptomi, a što se tiče toga što pumpa goriva radi, to pretpostavljam svi znate – pumpa gorivo iz rezervoara do motora. Načelno, ako ste ikada vidjeli onu običnu potopnu pumpu što se ubaci u bunar – to je to, isti princip. Pumpa je spojena na crijevo kroz koje gorivo ide do raila, gdje su onda spojeni injektori koji ubrizgavaju gorivo u motor. 

E sad, tu još imamo regulator pritiska – jer ovaj tlak mora biti konstantan, budući da ovo u konačnici određuje količinu ubrizganog goriva. I, naravno, senzor negdje na railu, koji govori kompjuteru motora koliki je tlak. Ako nije u nekim granicama – onda ono što smo malo prije spomenuli – check engine light. 

I tu priča za obične atmosferske benzince obično staje. S druge strane, dizel i benzinci sa direktnim ubrizgavanjem imaju kod motora još jednu pumpu, koja dodatno tlači gorivo na 1000 i više bara. To je rail pumpa, ali nju ćemo ostaviti za jedan drugi zasebni video, a ovdje ćemo se pozabaviti samo sa onom u rezervoarom, koja se još zove niskotlačna ili dobavna pumpa. 

Gdje se nalazi pumpa goriva

Pumpa goriva kojom se danas bavimo se, kao što smo rekli, nalazi u samom spremniku. Kod većine auta, do nje se može doći kroz otvor na podu gepeka ili ispod sjedala, što uvelike olakšava eventualne provjere ali i zamjene. No nisu svi proizvođači tako praktični i uviđajni, pa odluče da njihovi auti ne trebaju ovako nešto, pa onda tu moramo skidati cijeli rezervoar goriva da bi došli do pumpe. 

Uz to, kad već pričam, da spomenem kako neki auti, naročito stariji, mogu imati vanjsku pumpu za gorivo, obično postavljenu blizu rezervoara. Istina, ovo olakšava zamijenu, ali isto tako izlaže pumpu prljavštini i vlazi, a i povećava mogućnost da se stvori tzv zračni đep između pumpe i rezervoara. 

Uzroci Kvara Pumpe Goriva

Što se tiče uobičajenih uzroka kvara kod konvencionalne, nisko-tlačne pumpe goriva, ovdje se nema šta puno za pokvariti. Znači, unutar kućišta imamo elektromotor koji okreće impeler, što onda diže gorivo i pumpa ga dalje prema motoru. I što se može dogoditi je da elektromotor krepa ili da se propeler pohaba pa više ne može dobiti dovoljan tlak. U stvarnosti, pumpa može trajati koliko i auto, ali neke stvari joj mogu znatno skratiti životni vijek. Jedna od njih je prljav filter goriva, što onda povećava otpor i dodatno opterećuje pumpu.

Drugo je  je korištenje goriva niske kvalitete, koje bi moglo biti onečišćeno prljavštinom i muljem, što ubrzava habanje trošenje i opterećuje sve pokretne dijelove. I, u konačnici, imamo pregrijavanje, koje se zna dogoditi kada pumpa dugo radi sa malo goriva. A ovo je tipična situacija kada se benzinac s plinom puno vozi na rezervi. 

Pumpa Goriva uzrok kvara

Osim same pumpe, probleme može raditi i struja. Za početak, negdje u kutiji sa osiguračima u motornom prostoru – imamo relej pumpe, koji može ostati zaglavljen u isključenom položaju, da tako kažem. Kada se to dogodi, malo ga lupimo i on se onda obično aktivira, mada je to samo privremeno rješenje i takav relej valja zamijeniti. Uz to, imamo instalaciju tj žice koje idu do pumpe, koje mogu biti oštećene, i konektor na pumpi, koji može biti labav ili pun vlage i prljavštine. I na kraju, kao manje-više sve što radi na struju, pumpa za gorivo ima svoj osigurač, koji može pregorjeti iz cijelog niza razloga. 

Kako provjeriti pumpu za gorivo

Ako auto neće upaliti i sumnjamo da je problem u pumpi goriva, možemo par stvari provjeriti. 

  • Prvo, da li je čujemo – jer pumpa obično zuji dok radi. Ovo ćemo provjeriti tako da ili dignemo zadnj sic ili odemo do gepeka – ovisno o tome gdje se pumpa nalazi – naćulite uši dok netko napred da kontakt – u tom trenutku bi trebali čuti zujanje iz rezervoara barem na par sekundi, dok pumpa nabije tlak. 
  • E sad, ako nema ništa od toga, onda možemo provjeriti relej, koji može biti negdje ispod instrument table ili u kutiji unutar motornog prostora. Ovo, naravno, ovisi o samom autu, što možemo provjeriti u korisničkom priručniku.
  • Slično tome, osigurači. Ovdje nema puno filozofije – nakon što smo saznali koji je osigurač od pumpe, izvučemo ga i pogledamo da nije pregorio. Ili, možemo i sa prob-lampom ili multimetrom provjeriti. 
  • Dalje, ako je osigurač OK, relej valjda radi, a imamo pri ruci mjerni instrument, onda možemo i provjeriti da li dobivamo struju u kutiji sa osiguračima, i, ako je to dobro, onda i da li ima struje na konektoru od pumpe. Naravno, i za jedno i za drugo trebamo dati kontakt. 
  • Kad je osigurač isključen – i pod pretpostavkom da nije pregorio – sada možete provjeriti dobiva li kutija s osiguračima napon pomoću multimetra. Kada su sonde tako spojene na držač, trebali biste očitati približno 12 volti kada je paljenje uključeno. I kad već o ovome pričam, da spomenem tzv. inercijski prekidač, koji presječe struju u slučaju nesreće. Ali nekad se ovo dogodi i sasvim slučajno, greškom, ili recimo ako proletimo kroz neku rupčagu. 
  • I ako na konektoru od pumpe imamo struje, a pumpa i dalje ne radi, onda je vjerojatno mrtva. Eventualno što još možemo napraviti da bi bili 100-posto sigurni je da izmjerimo tlak goriva na railu – kojeg onda neće biti – ili pumpu spojimo direktno na 12 volti kada je izvadimo da vidimo da li vrti. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)