Start-stop sustav

Start-stop sustav koji automatski gasi motor čim stanemo i prebacimo u ler, a kojeg ima većina novijih auta je nešto što mnoge vozače poprilično živcira. Uz to, neki će reći da opetovano paljenje i gašenje nikako ne valja za motor i da samo doprinosi njegovom habanju. Sad, da li je to istina ili pretjerivanje, ali isto tako, ima li uopće ikakve koristi od start-stop sustava? Pa ajde da vidimo…

Start Stop Sustav – šteti li motoru i ima li koristi od njega?

Start-stop sustav – negativne posljedice 

Prvo da se pozabavimo potencijalno negativnim posljedicama koje start-stop sustav može imati na motor. Tu je prije svega anlaser, koji se mora svako malo aktivirati u nekoj gradskoj vožnji, pa onda recimo kada idemo na posao anlasuje 10 puta umjesto samo jednom.

Start-stop sustav - anlaser ili elektropokretač motora

Onda, sve ovo vuče puno struje, pa moramo imati puno jači akumulator – zato auti sa start-stop sustavom umjesto klasičnih uglavnom koriste AGM akumulatore, koji su skuplji. Uz to, lanac koji spaja radilicu i bregaste, on najveći udar trpi prilikom paljenja motora, prilikom kojeg se zavrti za par-sto okretaja više u sekundi. 

3 Tipa Akumulatora & kako ga provjeriti

I ovo sve stoji, mada bi se dalo raspravljati o tome koliki je utjecaj svega toga – bez problema bi se našli argumenti i da je start-stop sustav smrt za motor, a pogotovo lanac, kao i oni da im to u praktički ništa ne šteti. Ali u konačnici je nebitno, jer ostaje činjenica da ako je taj sustav deaktiviran, onda ni opasnosti nema.  

Kada je vrijeme za zamjenu lanca motora – 5 simptoma kvara

Samo da još dodam, netko će primijetiti da nisam spomenuo habanje motora, koje je najizraženije priliko starta i odmah nakon njega. Međutim, ovo vrijedi samo kad je riječ o hladnom startu, a start-stop sustav svakako nije u funkciji dok se auto malo ne zagrije, tako da to u ovoj konkretnoj prići baš i ne igra ulogu.  

Start-stop sustav i potrošnja goriva

S druge strane, ako isključimo start-stop, onda će potrošnja biti veća, jer svaki puta kada stojimo na semaforu ili u nekoj gužvi, motor radi umjesto da se ugasi. Ali koliko je to više goriva u nekim realnim uvjetima? Neki prosječan auto – dok radi u leru – troši manje od litre na sat, a na semaforu recimo čekate pola minute, minutu. I šta ste uštedili sa gašenjem, par kapi. Uz to, u nekoj gužvi, koloni, uglavnom bude stani-kreni par sekundi, tako da tu neće ništa smanjiti potrošnju. 

Auto puno troši – 10 najčešćih razloga

A ako smo zaglavili negdje u nekom zastoju bez izgleda da će uskoro krenuti, vjerujem da će se većina nas i sami sjetiti ugasiti auto. Ili ga namjerno ostaviti da radi zbog klime ili grijanja. Sve u svemu, potrošnja kao neki argument za start-stop sustav, osim ako se svaki dan vozite u nekoj ogromnoj gradskoj gužvi, se može komotno okačiti mačku o rep. 

Čemu služi Start-Stop sustav

Što nas dovodi do pitanja – zašto proizvođači uopće forsiraju ovaj sustav i stavljaju ga u sve nove aute? A odgovor je jednostavan – zbog emisije štetnih plinova, a prije svega CO2, kojeg nastoje što više smanjiti. Naravno, ne iz ljubavi prema okolišu, već zbog propisa i normi koji im države nameću te eventualnih kazni koje ih mogu snaći ako im auti prelaze neku granicu grama CO2 na 100 km.

Benzin, Dizel, Plin – Što je bolje?

A do te neke brojke, koju možete vidjeti u specifikacijama svakog konkretnog modela, se dolazi tako da se na testni auto koji na montira uređaj koji mjeri ispušne plinove, i onda ga se vozi na valjcima u točno definiranim uvjetima koji simuliraju stvarnu vožnju – kako na otvorenoj cesti, tako i, što je za start-stop sustav najbitnije, u gradu.

A u sklopu ovog posljednjeg će provesti dio vremena spajajući na mjestu, u leru. I jasno, ako se pri tome motor ugasi, onda će biti i nešto manja količina CO2. Istina, ovdje je riječ o par grama, ali za proizvođača je to ogroman dobitak. I da, ta brojka koja se dobije na testu, to vrijedi za taj model, odnosno ne testira se svaki auto koji se proizvede. 

Ugasiti Start-Stop ili ne

Uglavnom, to bi bilo to. S jedne strane, ako imate puno vožnje gdje stojite na mjestu ili ako vam je stalo do okoliša i tih par grama CO2, i ne živcira vas stalno gašenje i paljenje, možete mirne duše ostaviti start-stop sustav da radi svoje. Jest da to ima neki određeni efekt na trajnost određenih komponenti, negativan, naravno, ali ne ni blizu toliko kao što se nekada hoće prikazati. A s druge, ako je potrošnja jedino što vas sprječava da ga deaktivirate, možete slobodno, tu uglavnom jedva mjerljivu razliku nećete ni osjetiti. Vaš auto – vaša odluka.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)