Turbina odnosno Turbopunjač je odavno postao neizostavni dio dizelskih motora, a u zadnje vrijeme ga ima i sve veći broj benzinaca. Što nije nimalo čudno, budući da on daje veću snagu i bolje karakteristike bez pretjeranog povećanja potrošnje. Ali isto tako, turbina je jedan dodatni mehanički sklop, koji od nas traži određenu pažnju kako bi se izbjegli neki skupi kvarovi. Pa da vidimo o čemu je riječ…
Saržaj
Što je turbina ili turbopunjač
Prvo da ukratko objasnim kako turbina uopće radi. Ona se uvijek nalazi na ispušnoj grani, gdje onda ispušni plinovi iz motora prolaze kroz nju i okreću lopatice turbine. A te lopatice su osovinom spojene sa sličnim takvim lopaticama kompresora na kontra strani, ovdje, koje onda dok se vrte stlačuju, komprimiraju zrak koji ide u usis.

I na taj način turbina – koristeći energiju ispušnih plinova – nabije veću količinu zraka u cilindre, što znači da ima više kisika, i onda kada se doda adekvatna količina goriva, dobijemo veću snagu motora nego bi to bilo kod atmosferca istog obujma. Osim dodatnih konja, imamo bolju iskoristivost na nižim okretajima, što uz pravilnu upotrebu gasa pomaže smanjenju potrošnje. Dakle, win-win situacija. Sve dok ne dođe do kakvog kvara, a čemu mogu doprinijeti neki nepovoljni načini vožnje i korištenja, da tako kažem.
5 grešaka koje mogu skratiti životni vijek turbopunjača
Korištenje krivog ulja i neredovite izmjene
A jedan je korištenje neadekvatnog, nedovoljno kvalitetnog motornog ulja ili prerijetka zamjena istog – dakle, predug servisni interval. Istina, ovo je izuzetno bitno kod svakog auta, ali kod turbaka je za još bitnije, budući da se turbina, odnosno ona njena osovina koja spaja lopatice, podmazuje uljem iz motora i ‘lebdi’ na njemu – načelno, isto kao i leteći ležajevi. I kako je ovdje riječ o visokim temperaturama i brzinama – turbina se vrti na sto i više tisuća okretaja – ulje koje se tu koristi trpi ogromno opterećenje.
Iz tog razloga, ne možete naliti u motor kakvo god ulje. Nije dovoljno samo da je gradacija – tipa 5w30 ili što god – ona koja treba biti, već treba biti i odgovarajuće specifikacije koje je proizvođač propisao za taj auto. Ovo načelno govori o kemijskim sastavu i ostalim karakteristikama koje ulje mora imati a da bi se moglo nositi sa svim nekim zahtjevima u radu motora. Načelno, uvijek možete naći koje ulje – i gradacija i specifikacija – treba za vaš auto u korisničkom priručniku, a više o ovoj temi možete vidjeti u ovom ovdje videu.
Forsiranje motora ‘na hladno’
Sljedeća stvar koja je izuzetno štetna za turbinu jest forsiranje na hladno, tj sjednete ujutro u auto, upalite ga i odmah ga počnete gaziti. Opet, ovo ne valja ni za jedan auto, ali kod turbaka je još dodatno to što tjeramo turbinu da se vrti na puno okretaja dok se nije zagrijala i nije dobro podmazana, što nikako nije dobro za nju.
Umjesto toga, kada startate auto, ostavite ga da odradi 10ak sekundi u leru, čisto da ulje stigne fino procirkulirati kroz turbinu i ležajeve njene osovine. I OK, onda možete kreniti, ali lagano i bez puno gasa – vozite do 2-3 tisuće okretaja narednih nekoliko kilometara, sve dok se motor ne zagrije. A kada dođe na radnu temperaturu, e onda možete što vam volja.
Gašenje auta odmah nakon žešće vožnje
E sad, ako auto jeste vozili kako vam volja, a pri tome mislim onako žestoko, sa puno gasa i visokih okretaja, najgore što možete napraviti jest ugasiti ga odmah nakon takve vožnje. Jer, što bude – turbina se kod ovakvih špananja užari – u nekim slučajevima bude doslovce crvena koliko je vrela – i ako vi ugasite auto dok je takva, to zaustavi cirkulaciju ulja i ono ulje što ostane u turbini se pregrije, raspadne i koksira, što stvara naslage koje onda smanjuju tok ulja do i od turbine i otežavaju njeno podmazivanje.
Da bi to izbjegli, nakon što ste vozili ‘energično’, ostavite auto minutu-dvije da radi u leru, da se turbina stigne ohladiti prije nego što ga ugasite. Ili, još praktičnije, smanjite tempo malo prije nego što ste stigli na odredište i zadnjih kilometar-dva vozite laganije – to će dati dovoljno vremena da sve padne na neku OK temperaturu.
Neredovite zamjene filtera zraka
Zatim, još malo redovnog servisiranja – filter zraka. Ako je prljav jer ga ne mijenjate dovoljno često, onda motor neće dobivati dovoljno zraka – ovo je kod svakog auta tako. Međutim, kod turbaka se i turbina više pati, jer s jedne strane je ispušni plinovi vrte, a s druge, kompresorske strane ona ne može povući onoliko zraka koliko bi htjela.
Uz to, u nekoj ekstremnijoj situaciji, taj podtlak koji ona stvara može počupati filter iz kućišta, pa onda kao da ga nema, i onda kakav kamenčić recimo može uletjeti ravno u turbinu, oštetiti je. A ako se ona pri tome razleti, komadići metala će odletjeti u motor i oštetiti klipove, cilindre i slično – odnosno, game over.
Zato, redovito mijenjajte filter zraka, a ako se puno vozite po kakvim prašnjavim putevima, nešto češće ga prekontrolirajte, jer su to uvijeti u kojima će se prije zaprljati nego ako većinu vremena provodite po gradu ili autocesti.
Loši injektori & zaštopan DPF – kod dizela
I kao neku posljednju stavku bi naveo dvije stvari vezane uz dizelske motore – loši injektori i začepljen DPF. Naime, ovo dvoje, osim što negativno utječe na rad motora, može dovesti do oštećenja turbine. Primjerice, ako su dizne loše, gorivo neće biti fino raspršeno prilikom ubrizgavanja, pa izgaranje neće biti optimalno, što onda stvara puno čađe, koja onda okuje perajice u turbinama varijabilne geometrije. Također, nesagoreno gorivo, ako ga ima – ono kada dođe u turbinu može oštetiti lopatice.
A što se tiče DPFa, ako je on začepljen, onda ispušni plinovi teže odlaze van, što pregrijava turbinu pod opterećenjem i onda stradaju lopatice, semerinzi, i slično.
Stoga, ako imate kakvih naznaka da nešto od ovo dvoje – dizne, DPF – ne valja, to treba što prije rješavati, prije nego što i turbina strada kao posljedica. Znam, lakše je reći nego napraviti, ali šta je tu je, tako stoje stvari.