Praktički od pamtivijeka, motori za pogon bregastih koriste ili lanac ili zupčasti remen odnosno kaiš. Međutim, unazad nekih 10ak godina, postoji veći broj auta čiji motori imaju takozvani remen u ulju, ili na engleskom – belt-in-oil. Kada je uvedena, ova tehnologija je reklamirana kao revolucionarna i bolja od one dvije, ali ubrzo se pokazala kao prava katastrofa koja vlasnicima ovih auta zadaje ogromne brige i glavobolje. Pa da vidimo o čemu je riječ…
Sadržaj
Zupčasti remen u ulju – teorijske prednosti
Za razliku od klasičnog zupčastog remena, koji se nalazi sa vanjske strane prednjeg razvoda, remen u ulju se nalazi unutar motora, gdje se cijelo vrijeme kupa u ulju, da tako kažem. Ovu inovaciju su prvenstveno uveli Ford i PSA grupacija – dakle Peugeot, Citroën, a ovakva konfiguracija na papiru nudi nekoliko ključnih prednosti.
Smanjena potrošnja goriva
Prije svega, remen koji stalno prolazi kroz ulje je podmazan, s čime se smanje trenje između njega i remenica prilikom rada motora, što u konačnici rezultira manjim otporom i nekim gubitcima. A kao direktni rezultat toga, imamo smanjenje potrošnje goriva a samim time i – što je izuzetno bitno u današnjem svijetu – emisije štetnih plinova. Sad, ova ušteda goriva je, prema nekim njihovim izračunima, oko 1% – ništa značajno, ali OK.
Tiši rad motora
Potom, kažu, da je remen u ulju tiši prilikom rada od klasičnog zupčastog remena a naročito od lanca. Vjerojatno je, ali svakako dok sjediš u autu teško da ćeš čuti bilo što od toga, osim ako je riječ o uistinu lošem, rastegnutom lancu. Ali, opet, neka se piše kao prednost.
Duži interval zamjene
Nadalje, proizvođači su tvrdili kako remen u ulju nudi puno duži servisni interval zamjene od klasičnog zupčastog, naročito u startu, kada se ova tehnologija tek počela koristiti. Primjerice, Ford je govorio o nekim periodu izmjene od preko 200.000km.
Manja sklonost istezanju
Sad, što se često zaboravi spomenuti kao neka prednost u odnosu na lanac je elastičnost remena, što ga čini manje sklonim istezanju. Ovo može biti itekako bitno kod auta koji se puno voze u gradu, gdje start-stop sustav stalno pali i gasi motor, što može imati negativan utjecaj na trajnost lanca. A upravo motori sa remenom u ulju su uglavnom namijenjeni za nešto manje aute, koji će se sasvim izgledno često koristiti u takvim uvjetima.
Zupčasti remen u ulju – Nedostatci u stvarnom svijetu
Dakle, to su bile neke prednosti koje zupčasti u ulju nudi, barem na papiru. U stvarnom, svijetu, međutim, ova inovacija se pokazala kao prava katastrofa, kako za proizvođače, ali prije svega za vlasnike auta s takvim motorima.
Pucanje remena
Naime, što se dogodi jest da se zupčasti remen u kontaktu s vrelim motornim uljem – unatoč činjenici da je osmišljen da radi u takvim uvjetima – se raspadne, u mnogim slučajevima i brže od klasičnog remena. Jednostavno, ovaj njegov gumeni dio počne pucati, komadići gume otpadati, sve do neke točke kada bi remen postao preslab i na kraju pukao. Sa svim posljedicama koje idu uz to – ventili se sudare sa klipovima, posavijaju se i – generalka motora.

I ovo se događalo iznenađujuće brzo, u nekim slučajevima na debelo ispod 100.000 km, na autima koji imaju interval zamjene remena znatno preko toga. Dakle, kao grom iz vedra neba.
Zaštopani uljni kanali
Ali to nije jedini problem, jer svi oni komadići gume što pomalo otpadaju sa remena, oni završe u karteru, u motornom ulju, odakle ih onda uljna pumpa usisa i onda to štopa filter ulja, ali se može probiti i dalje, pa kontaminira cijeli motor.

U najgorem slučaju se može dogoditi da recimo zaštopa sito na cijevi za usis ulja u karteru, i onda motor ostaje bez podmazivanja. U tom slučaju bi se upalila crvena lampica za tlak ulja, a kada god se to dogodi, auto gasite istog trena. Ali čak i ako ne bude nešto ovako dramatično, ti komadići gume – ako prođu filter – mogu se nataložiti po raznim ćoškovima motora – recimo uđu u hidropodizače i zaštopaju ih –
Zupčasti remen u ulju – kako spriječiti havariju motora
Uglavnom, zbog svega ovoga je neko uvriježeno mišljenje kako aute koji imaju zupčasti u ulju treba izbjegavati. To su recimo Fordovi sa jednolitrenim Ecooboost ili 1.5 TDCI motorom, razni 1.2 Puretech Peugeot i Citroen model, noviji Opeli koji koriste iste takve motore – to su modeli nakon što je ih je General Motors prodao PSA grupaciji, te VW 1.5 TSI, mada se on pokazao znatno manje problematičan od svih ovih prethodno navedenih. Također, 1.6 TDI motor ima ovakav remen, ali samo za pogon uljne pumpe, dok je zupčasti remen klasični, suhu.
Međutim, što ako već imate auto s zupčastim remenom u ulju, ili vam je baš takav neki zapeo za oko – iz bilo kojeg razloga – i kupili bi ste ga unatoč ovom problemu. Kako se u tom slučaju zaštititi od havarije i voziti se mirne duše.
Skratiti interval zamjene ulja
Pa, za početak – motorno ulje – mijenjajte ga na 10 do maksimalno 15 tisuća kilometara, bez obzira na to što proizvođač daje duži servisni interval. Jer hoćete da je to ulje u kojem zupčasti pliva bude što svježije i što čišće, a ne nešto staro i polurazgrađeno. I još bitnije, samo motorno ulje koje koristite – mora biti točno ono koje je proizvođač propisao – ne samo gradacija, već i baš ona specifikacija koja je dana za taj konkretni auto.
Jer ono je formulirano, ima takav kemijski sastav da je prilagođeno zupčastom remenu i materijalu od kojeg je on napravljen, i ako koristite neko drugo ulje, onda se onaj proces raspadanja samo ubrzava. Jednostavno, ulje ga nagriza.
A koje točno ulje ide u vaš auto – ovo zna biti vrlo šaroliko – recimo kod pežoa i citroena praktički za svako godište i svaku varijantu motora ide drugačije ulje. Zato, ako niste 100% sigurni – moja preporuka – odite u ovlašteni servis i tražite da vam po broju šasije daju ulje za vaš auto. I onda znate da imate što treba.
Komadići gume u ulju
Zatim, kod same zamjene ulja – ako auto ima uložak filtera, ovako nešto, onda bi svakako bilo dobro detaljno ga pregledati da u njemu nema komadića gume, koji ukazuju na to da se remen raspada. Slično tome, samo ulje koje se ispusti iz motora – nemojte ga odmah baciti, već potražite spomenute gumene granulice.

Jedna ideja ovdje – profiltrirajte ga kroz kakvu gazu ili fino sito, na kojem će komadići gume ostati, ako ih ima. I, u tom slučaju, zupčasti remen valja odmah mijenjati, jer se već ozbiljno raspada.
Vizualni pregled remena
Također, ako baš hoćete biti sigurni u stanje remena, najbolje bi ga bilo vizualno pregledati. Na nekim autima se on vidi kroz čep za dolijevanje ulja, dok pojedini motori imaju inspekcijski otvor baš za ovu namjenu.

A čak i kad ništa od ovoga nije moguće, nije preko svijeta skinuti ventildekl ili karter i vidjeti u kakvom je stanju remen, ako baš hoćete biti mirni. Uostalom, kada skinete karter, odmah će te vidjeti da li ima u njemu kakvog taloga i očistiti ga.
Skratiti interval zamjene zupčastog remena
I, kao posljednje – potrebno je skratiti interval zamjene remena – ovo je nešto što su i sami proizvođači napravili uvidjevši problem i da su neka prva predviđanja bila preoptimistična, u najmanju ruku. Evo, opet ću navest Ford, oni su sa onih 200 i više tisuća kilometara skratili interval na 90.000.
Ali čak i tada, ima mnogo evidentiranih slučajeva da su i na ovako relativno niskim kilometražama zupčasti već pokazivali ozbiljne znakove raspadanja. Također, što valja napomenuti je da ako sad idete raditi zamjenu razvoda, obično će te za svoj auto dobiti neki poboljšani set, gdje je remen napravljen od boljih – nadajmo se – materijala, koji su manje skloni degradaciji u kontaktu s uljem i raspadanju.
Zaključak
Sve u svemu, zaključak priče bi bio taj da se zupčasti remen u ulju se pokazao kao svojevrsni, moglo bi se čak reći i totalni promašaj, koji je stvorio puno više problema nego što je donio prednosti. Ali, unatoč tom, uz ove mjere predostrožnosti i prilagođene odnosno skraćene servisne intervale, auti s ovakvim razvodom i dalje mogu biti pouzdani i ne praviti probleme vlasnicima. Istina, sve to poskupljuje održavanje, ali to je cijena koju plaćate za miran san, kao svojevrsni danak „inovativnim rješenjima“.