Što kada auto vuče u stranu 

Auto Vuče U Stranu

Dok se vozimo po cesti, naš auto bi trebao ići savršeno ravno, bez da vuče u bilo koju stranu. Ali ako nam volan stoji ukoso, ili ga stalno moramo ispravljati i “loviti”, onda definitivno imamo ozbiljan problem, koji nikako ne smijemo ignorirati. Jer to što auto vuče u stranu nije samo iritanto, već i opasno, jer smanjuje njegovu stabilnost. No, kao što ćemo sada u ovom članku, ovo se može dogoditi zbog mnogo toga. 

Ili, ako više volite gledati nego čitati, bacite oko na video na našem Youtube kanalu👇👇

Auto vuče u stranu – 7 uobičajenih razloga & kako popraviti + što je geometrija kotača

Što kada auto vuče u stranu cijelo vrijeme 

Prije svega, trebamo dobro obratiti pažnju u kojim uvjetima auto vuče u stranu. Jedna od mogućih situacija je da se to događa gotovo cijelo vrijeme dok vozimo, neovisno o tome što mi radimo

Nizak tlak u gumama

U tom slučaju, prvo što trebamo provjeriti su gume, koje moraju biti napumpane na određeni tlak. Ako jedna od njih djelomično ispusti, stvarati će veći otpor, te će auto vući na tu stranu. Ovo je, srećom, skroz jednostavno za provjeriti – stanemo na prvu benzinsku i iskontroliramo tlak u sve četiri gume. A koliki bi on trebao biti možemo saznati na naljepnici na okviru vrata ili na poklopcu rezervoara

Neispravna geometrija kotača 

Iduće što može uzrokovati da auto vuce u stranu je neispravna geometrija kotača, koji moraju – da tako kažemo – svi gledati u istom pravcu. No s vremenom se može dogoditi da se neki od kotača malo pokrene i više ne stoji 100% ravno. Raštimani geometriju rješavamo tako da napravimo trap, što je postupak kojim se podešava kut svakog kotača da bi bio unutar određenih specifikacija. Iako je ovo moguće napraviti u kućnoj radinosti, puno je lakše, brže i pouzdanije odvesti auto u neku specijaliziranu radionicu.  

Potrošeni ili oštećeni dijelovi ovjesa 

Zatim, da bi uopće bilo moguće napraviti trap tj geometriju kotača, svi dijelovi ovjesa moraju biti ispravni i oštećenja. U suprotnom, ako su recimo seleni na ramenima istrošeni ili su krajnice savijene, podešavanje geometrije neće dati željene rezultate. Slično će se dogoditi ako je ležaj kotača oštećen te ima puno lufta.

A kako bi se to izbjeglo, prvo je potrebno provjeriti da li ima kakvih luftova ili tragova mehaničkih oštećenja. Primjerice, kada su seleni loši, auto bi mogao, osim što će stalno vući u stranu, naglo i oštro vrludati lijevo-desno po neravninama i kolotrazima, te ćemo ga morati loviti po cesti. Vrlo neugodno, naročito po kiši. Uz to, ako je neka od guma potrošena po rubu – što se dogodi kada se duže vozi sa raštimanim ovjesom, i to će se morati prvo zamijeniti.   

Zablokirane kočione čeljusti 

Dalje, imamo kočnice, čije čeljusti i mehanizmi mogu blokirati ili zaribati zbog naslaga prljavštine i hrđe. Ako se to dogodi, kada stisnemo kočnicu i poslije toga je pustimo, kočiona čeljust će i dalje djelomično pritiskati pločice i diskove. Posljedično, taj kotač će u određenoj mjeri kočiti, što stvara otpor i povlači auto u stranu. I to, ako blokira desna čeljust, auto vuče u desno i, obratno – blokira lijeva čeljust, auto vuče u lijevo. Kočnica koja ne popušta u potpunosti će se puno više grijati od ostalih, pa se mjerenjem temperature može ustanoviti da li je tako, ali za to vam treba infracrveni termometar.   

Deformirane gume 

I, moram još napomenuti gume, koje ako su na neki način deformirane, oštećene ili nepravilno potrošene mogu u određenim situacijama uzrokovati da auto vuce u stranu. Uz to, na jednoj osovini gume moraju biti isti model i iste dimenzije. 

Što kada auto vuče u stranu samo prilikom kočenja 

Jedan od najuglednijih uzroka za ovo su neravnomjerno potrošene kočnice koje dovode do toga da imamo značajnu razliku u sili kočenja između lijeve i desne strane. 

Neravnomjerno potrošene kočnice 

Primjerice, kočnica na lijevom kotaču koči dobro, dok je ona na desnom slaba. U tom slučaju, auto će vući u lijevu stranu kada stisnemo kočnicu, jer otpor – a koćenje je efektivno upravo to – na toj strani je veći. Naravno, uzroci zašto određena kočnica slabo koči variraju od potrošenih diskova i pločica, tj pakni ako imamo bubnjeve do neispravnih čeljusti i kočionih cilindara. U svakom slučaju, ovo je nešto gdje je potreban detaljan i temeljit pregled. 

Loši seleni vilica 

Druga mogućnost je da su seleni vilica na onoj strani na koju auto vuče u lošem stanju. Ovo se događa kada selen, koji je elastičan, postane premekan i ispucan, te se kao takav lako deformira, što dovodi do toga da vilica i kotač ne stoje ravno. A ponekad se ovo događa samo prilikom kočenja, budući da su tada sile na komponente ovjesa znatno veće.  

Geometrija kotača 

Sada nakon smo prošli kroz sve ono što najčešće uzrokuje da auto vuce u stranu, samo bih još kratko objasnio geometriju kotača tj ovjesa. Položaj svakog kotača je u odnosu na auto i podlogu na kojoj se vozi je definiran sa tri kuta – trag, nagib i zatur, od kojih svaki ima određenu funkciju i učinak na ponašanje auta. 

Trag kotača 

Prvo što imamo je trag, što je horizontalni kut kotača u odnosu na automobil. I, kao što bi se dalo pretpostaviti, sva 4 kotača trebaju biti u istom pravcu, paralelni međusobno i sa autom. No, u praksi, prednji kotači su često malo zatvoreni, prema naprijed, da tako kažemo, jer to drži volan stabilno u centru. 

Nagib kotača 

Nadalje, imamo nagib, koji predstavlja vertikalni kut kotača u odnosu na automobil, ali samim time i podlogu. Ako je gornji dio kotača izbočen prema van, onda je nagib pozitivan, i ovo čini vozilo stabilnije na vrlo neravnim terenima. S druge strane, ako je gornji dio kotača uvučen prema unutra, onda govorimo o negativnom nagibu, što poboljšava grip na većim brzinama i u brzim zavojima. 

Zatur kotača 

I na kraju, imamo zatur kod prednjih kotača, a da bi ga objasnili, moramo zamisliti pravac koji spaja glavčinu prednjeg kotača i ležaj amortizera. E sada, onoliko koliko je ovo pomaknut od vertikale je zatur, s time da ako je prema zadnjem kraju auta, onda je pozitivan. I upravo zatur osigurava da se volan vraća u centar nakon što ga smotamo te pustimo. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)