BMW hladnjak EGRa

Jedna od naslova koje nažalost često možemo pročitati u novinama i raznim news portalima jest o tome kako se neki BMW zapalio u vožnji, i to najčešće na autocesti. I što bode u oči jest da se ovo, barem naizgled, događa puno češće nego kod nekih drugih marki. E sad, auto, bilo koji, se može zapaliti iz niza razloga, od kvara na električnim instalacijama ili zaštopanog DPFa do curenja goriva vrelim dijelovima motora. No, u slučaju BMWa, pogotovo kada se radi o novijim dizelašima od cirka 2015 pa nadalje, najčešći uzrok je BMW hladnjak EGRa, koji procuri. A kako ovo može dovesti do požara, te što napraviti ne bi li to spriječili – e pa to ćemo sada saznati.

Hladnjak EGRa & zapaljeni BMWi – kako dođe do toga

BMW Hladnjak EGRa – kako se zapali

Za početak, šta je EGR i hladnjak EGRa? EGR je sustav koji vraća dio ispušnih plinova nazad u usis, kako bi se smanjila emisija štetnih plinova. Ali prije nego što dođu do motora, vrući ispušni plinovi se moraju ohladiti, što se kod dizelskih motora radi pomoću hladnjaka EGRa, koji za tu svrhu koristi rashladnu tekućinu. 

Hladnjak EGRa - način rada

Principijelno, hladnjak BMW hladnjak EGRa se ne razlikuje puno od kilera, što ujedino znaći da može i procuriti ako njegovo sače negdje napukne. I onda rashladna tekućina curi u ispušne plinove i onda bude spaljeno dalje u motoru. Sasvim poznat i relativno čest problem koji pogađa mnoge modele – VW, Volvo, Mercedes itd.

BMW hladnjak EGRa i bijeli dim

No, što je ovdje specifično je da ovo curenje, koliko kod kontradiktorno zvuči, može dovesti do toga da se auto zapali. A razlog tome je antifriz, tj glikol, koji – kada se rasprši na dovoljno visokoj temperaturi – može planuti. I upravo to se događa u EGRu ako pukne – fini mlaz antifriza šprica u vrele ispušne plinove i pri tome izgara. Ili, jednostavno curi, a onda ga čestice vrele čađe zapale. Sve u svemu, ovo onda umjesto da hladi ispušne plinove, samo ih još dodatno zagrijava – te onda ova užarena smjesa ide dalje u usisnu granu. Koja je plastična, pa se od povišene temperature istopi te u konačnici, u ekstremnim uvjetima i zapali. 

BMW hladnjak EGRa – simptomi

Gubitak antifriza 

I eto, to je kako antifriz može dovesti do požara, a nas, naravno, zanima kako to spriječiti. A tu je za početak bitno prepoznati da li EGR hladnjak curi. Pa, najočiglednija stvar ovdje je stalan gubitak antifriza – ono, moramo ga svakih par tjedana nasipati, a nigdje ne curi van

Bijeli dim iz auspuha

Auto Dimi Bijelo – 6 najčešćih uzroka & popravak

Zatim, antifriz preko hladnjaka EGRa koji curi će doći motor, gdje se spali zajedno s gorivom, što će rezultirati manjom ili većom količinom bijelog dima iz auspuha. I ono po čemu se razlikuje od obične kondenzacije tj vlage jest da djeluje puno gušće i da mu treba duže vremena da se raziđe. 

Problemi s radom motora

Greške Motora – Što su & Kako ih provjeriti + 3 vrste dijagnostičkih uređaja

Uz to, barem načelno, sav taj antifriz bi mogao poremetiti rad motora te uzrokovati pad snage, povišenu potrošnju ili čak aktivirati razne greške. Ali u stvarnosti, količina antifriza koji dolazi u motor preko hladnjaka EGRa najčešće nije tolika da će dovesti do ovako ozbiljnih poremečaja.  

Kako popraviti hladnjak EGRa na BMWu 

OK, ako smo zaključili da hladnjak EGRa curi, sljedeće logično pitanje je – što napraviti. Mislim, pitanje je retoričko, jer jasno, takav hladnjak valja zamijeniti. Ali, sad dolazi bitno – za mnoge BMW dizele sa N47 ili N57 motorom postoji opoziv u vezi ovog. U biti, bez obzira ima li ikakve simptome ili ne, idite na službene BMWove stranice i provjerite da li za vaš auto ima kakav opoziv. Jasno, za ovo će trebat ukucati broj šasije. Naime, kako je ovo s BMW hladnjak EGRom problem širokih razmjera, BMW je u nekoliko navrata opozvao razne modele, pa su rađeni raznorazni popravci i prepravke, a sve ne bi li se situacija ispravila. 

Novi hladnjak AGR BMW N47

E sad, što moram napomenuti – opoziv je za vlasnika vozila uvijek besplatan, znači ne plaćate ništa, ni dijelove ni rad. I to vrijedi bez obzira na starost auta, da li ga servisirate u ovlaštenom servisu ili ne, gdje ste ga kupili ili što već – ako po broju šasije ima opoziv, zovete ovlašteni servis po izboru i dogovorite termin.

I nemojte mislit da je sad to njima neka tlaka, kao moraju raditi đabe, pa će vas gledat ako je ikako moguće oderati negdje drugdje – jer neće. Zato što ne rade đabe, nego u biti za dobre i sigurne novce – naime, ovlašteni servis za radove kod opoziva dobiva novce direktno od proizvođača i to sve po normativu. Easy money, što bi se reklo. 

S druge strane, ako nema nikakav opoziv za vaš auto, jedino što vam preostaje je odriješiti kesu i kupiti novi hladnjak, sa svim brtvama i što već ide uz to. Ovo izađe par-100€, ovisi gdje šta nađete, pa i preko 500€ ako uzimate original dijelove. Plus ruke, mada je ovo relativno jednostavan posao koji čak možete i sami odraditi. 

Što napraviti ako se auto zapali

I za kraj, kada smo već ovoliko pričali o mogućnosti da se auto zapali – bilo zbog EGRa ili nečeg drugog – svakako bih još kratko prošao što i kako napraviti u tom slučaju. Valjda se nikad nećete naći u toj situaciji, ali ipak neka ostane u glavi, zlu ne trebalo. 

Dakle, ako u vožnji primjetite neke znakove koji bi mogli upućivati na vatru – što uključuje smrad paleži, dim koji izlazi ispod haube ili kroz ventilacijske otvore, ili – očigledno – plamen, onda odmah stanite na prvo pogodno mjesto. Znači, na autocesti, istog trena skrećemo na zaustavnu traku, parkiramo auto skroz desno, što dalje od linije, te palimo sva četiri žmigavca. 

Sljedeća stvar – svi van iz auta – ali što bi se reklo, na siguran način, naročito ako smo na autocesti. Znači, pazimo dok izlazimo van da nas kakav pilot ne pokupi, a svi ostali neka izađu na suvozačevu stranu i odmaknu se od auta. Nema tapanja oko auta pa onda podletjeti pod neko vozilo što dolazi velikom brzinom. I da, kad izlazite iz auta, ako stignete, ponesite sa sobom mobitele i novčanike – realno, to su stvari koje su svakako već kod nas, ili pri ruci – pa barem da to ne izgubimo ako situacija u narednim minutama izmakne kontroli. 

Dakle, sad kada smo svi vani i na sigurnom, ako je očigledno da nešto gori – ono, ima dosta dima, baš dima, ne ono da je auto recimo prokuhao, ili vidite negdje plamen – odmah zovemo vatrogasce. I da, ako smo na autocesti u zaustavnoj traci, ako je ikako moguće – trokut iz gepeka, pa ga postaviti na propisanoj udaljenosti iza auta. 

E sad, večina službenih savjeta će reći da ne pokušavate sami ugasiti vatru, već da se odmaknete i čekate vatrogasce, što je točno sa stajališta sigurnosti, jer time dovodite sebe u dodatnu opasnost. No, u stvarnosti, mnogi od nas neće moći mirno stajati i gledati kako nam auto gori, pa ako se već upuštate u pokušaj gašenja požara, da vidimo kako to na najsigurniji način napraviti. 

Prvo, treba vam vatrogasni aparat – bez njega nemojte ni pokušavati ništa. I prije nego što krenete u akciju, provjerite kako se s njim rukuje i pripremite ga da je spreman za upotrebu. Isto tako, uzmite si sekundu-dvije, udahni-izdahni i priberi se – dalje trebate biti hladne glave, a panici nema mjesta. 

Pazi sad – ovo je iznimno bitno – šta god napravili, ne smijemo haubu širom otvoriti, jer bi s time pustili gomilu svježeg zraka u motorni prostor, što će odmah razbuktati vatru koja se do tada gušila u vlastitom dimu.

Umjesto toga, odškrinimo haubu jedno 10ak centimetara, tek toliko da možemo škicnuti šta se unutra događa, te ako vidimo kakav plamen, pošpricajte par puta u tom smjeru vatrogasnim aparatom. I to kratki mlazovi, sekundu-dvije. Nećemo štedjeti vatrogasni aparat, ali nećemo se ni razbacivati, jer to je vjerojatno jedino što imamo u tom trenutku na raspolaganju. Ako se čini da smo obuzdali vatru, otvorimo haubu, te ako treba, još koji put pošpricamo mjesto odakle izgleda kao da je vatra krenula. 

I to je to – ako smo imali sreće i ugasili vatru – svaka čast, ako ništa drugo, obuzdali smo štetu i spriječili da auto ne izgori do temelja. Odmaknemo se koji metar od auta, nema potrebe da udišemo te otrovne dimove, te čekamo vatrogasce, zovemo šlepu i tako dalje…

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)