Jedna od rijetkih stvari u kojima se manje-više svi koji nešto znaju u autima slažu jest da je hladan start – to je ono kada ujutro upalite auto nakon što je stajao cijelu noć ugašen – najštetniji za motor jer je tada habanje tj mehaničko trošenje najizraženije.
Međutim, ono gdje se mišljenja uglavnom oštro razilaze jest što napraviti nakon što pokrenemo motor, pri čemu jednu kažu da ga treba ostaviti da par minuta da radi u leru i tako se zagrije, dok drugi tvrde da je bolje odmah krenuti. A što je od ove dvije očigledno oprečne metode ispravnije i točnije, ili je istina negdje u sredini – e to ćemo sada probati ustanoviti i zaključiti treba li grijati auto u mjestu ili ne.
Sadržaj
Što je hladni start
Prije svega da ukratko pojasnimo zašto je taj famozni hladni start toliko štetan za motor, što mislim da nitko neće osporavati. Pa, za početak imamo podmazivanje, odnosno nedostatak istog. Naime, kad pokrenemo motor, uljnoj pumpi treba par sekundi da nabije tlak ulja i protjera ga kroz cijeli motor, a naročito turbopunjač, koji stoji više onako vani, izdvojeno.
Također, sve komponente motora – blok, klipovi, glava, ventili – su napravljeni od raznih metalnih legura te se kao takve šire prilikom zagrijavanja dok ne d ođu na radnu temperaturu, često ne istim tempom. I na kraju, dok je motor skroz hladan, ni smjesa s kojom radi neće biti baš idealna, jer se gorivo i zrak baš ne miksaju kako bi trebali. To vam je ono kad auto radi malo nemirno prvih minutu dvije, mada je ovo često znak da nešto možda i ne valja.
Grijati auto u mjestu – zašto treba?
I upravo iz tog razloga proizlazi ona ideja da nakon što upalimo auto ostavimo ga nekoliko minuta da se zagrije prije nego što krenemo. Jer u leru su opterećenja na sve pokretne dijelove u motoru najmanja, pa samim time bi i sva ta trošenje koje hoćemo izbjeći svedena na neki minimum.
A i kada se zagrije, auto će nešto ljepše raditi, naročito ako ponekad malo brljavi dok je hladan. Jednostavno rečeno, damo mu malo vremena da se razbudi i nadođe. Također, po zimi, upalite auto, vratite se u kuću i kada dođete nazad za 5 minuta, ono stakla se fino odledila i unutra lijepo zagrijalo – nije loše.
Grijati auto u mjestu – zašto ne treba?
S druge strane je činjenica da će auto – ako krenemo voziti odmah nakon starta – znatno brže doći na radnu temperaturu nego ako stoji u leru, što je glavni argument za onu kontra-tezu za ne grijati auto u mjestu.
A ovo je, kažu, bitno zato motor u tom početnom periodu, prvih nekoliko minuta, radi sa bogatom smjesom, odnosno kompjuter namjerno ubrizgava više goriva jer izgaranje nije optimalno i potpuno dok je motor hladan. A onaj višak goriva, naročito kada je benzin u pitanju, će u određenoj mjeri saprati uljni film sa cilindara, što samo po sebi onda povećava habanje.
Također, tlak ulja ali i cirkulacija su niži na leru nego na recimo 1500 ili 2000 okretaja, a mi hoćemo da ono što brže kola kroz motor i zagrijava se. Uz to, ekološki osviješteni će ustvrditi kako zagrijavanje na mjestu bespotrebno troši gorivo – istina, nije to neka značajna količina, ali na 1000 auta se to nabirika.
Da ne spominjem kako u nekim zemljama – recimo Njemačkoj, a mislim i u Austriji i Švicarskoj – ne smijete ni ostaviti da auto radi u leru duže od valjda minute. Čak ima i kazna za to, 80€ ako se ne varam. Također, pa i tehnologija – konstrukcija motora i samo ulje u njemu – su uznapredovali tokom vremena, pa ono što je bilo ispravna praksa prije 30 godina ne mora nužno biti i danas.
Kako pravilno zagrijati auto?
I onda – kada se uzme ovo i jedno i drugo u obzir – čovjek se zapita – što napraviti – grijati auto u mjestu, ili odmah krenuti? Pa, ono što bih ja preporučio je sljedeće – upalite auto i pustite ga da jedno 10-15 sekundi radi u leru, i pri tome uopće ne dirate gas. To vrijeme možete iskoristiti da zakopčate pojas, podesite ventilaciju, možda radio, i dok ste to odradili, možete krenuti. Sad, naravno, ako je jako hladno – ono, ispod nule – ne bi bilo loše dat mu još malo da se zagrije.
A kako tada obično ili ima snijega po autu, ili su stakla zaledila – onda upalite auto i ostavite ga da radi, uključite ventilaciju da puše na stakla, grijanje na maksimalno – mada neće to ništa grijati – i svakako upalite klimu ako je auto ima, jer ona isušuje zrak, pa se stala manje magle. I onda dok očistite snijeg ili led – to je pola minute do minutu, možda dvije – motor se već dovoljno zagrijao da možete krenuti.
Načelno, ono što možete uzeti kao orijentir je ler gas – kad upalite auto, on će često biti nešto viši nego inače – tipa malo preko 1000 okretaja. To je ono dok motor malo ne nadođe iz sna, da tako kažem – sačekajte dok se to ne spusti na neke normalne brojke prije nego što krenete.
E sada, kada krenete – bilo to nakon 10 sekundi ili koliko već – ono što je bitno, mogu čak reći i presudno, jest da ne forsirate motor sa puno gasa i okretaja. Načelno, kod benzinca je idealno da u tih prvih 5-10 minuta vožnje – dok auto ne dođe otprilike na radnu temperaturu – ne idete preko 2000 do 2500 okretaja, a kod dizela čak i nešto ispod toga.
U principu, mnogim od vas ovo nebi ni trebao biti neki problem, jer ako živite negdje u gradu, naselju, dok se isparkirate i izmanevrirate kroz nekoliko uličica na kojima je tempo svakako spor i gdje ne trebate ni stiskati puno, svakako će proći nekoliko minuta.
Dodatni savjeti oko zagrijavanja motora
Jasno, ovakav ležerni tempo nije uvijek moguć – recimo ako ste negdje na selu i ispred kuće vam je cesta na kojoj se vozi 70 i više, onda ne možete baš izaći iz dvorišta i laganini, već valja odmah po gasu. Ili, na primjer, ako odmah morate krenuti se penjati po nekim strmim uzbrdicama, tu nema druge – morate stiskati. U takvim nekim specifičnim slučajevima bi ipak bilo bolje pustit auto minutu dvije da se koliko toliko zagrije prije nego što krenete, naročito po zimi.
Uglavnom, nekakav rezime – ako nećete zagrijavati auto, onda je bitno da nakon što ga upalite ostavite motor barem 10ak sekundi da odradi bez da uopće dirate gas, i onda krenite polako, do 2000 okretaja, i tako narednih nekoliko minuta, dok se kazaljka temperature motora ne približi sredini.
S druge strane, ako ipak hoćete grijati auto prije kretanja – nema potrebe da stoji na mjestu 15-20 minuta – nego minutu dvije je i više nego dovoljno, i onda, opet, laganijim tempom prvih par kilometara.
Istina je da neki upale auto i puste ga da radi 10 minuta u mjestu i vrate se u kuću, naročito po zimi, ali ne zbog motora i habanja, već da se unutrašnjost zagrije jer im se ne sjeda u hladan auto. Ali to je već neka druga stvar koja nema veze s mehanikom nego komforom, a u takvom slučaju je puno bolja opcija webasto – ovo je zasebni grijač koji zagrijava unutrašnjost auta, u nekim varijantama i motor tj rashladnu tekućinu, bez paljenja samog motora.
I za kraj, što moram još spomenuti je motorno ulje, koje je od presudnog značaja prilikom hladnog starta. Ovdje ne samo da je bitno da je ono kvalitetno i odgovarajuće specifikacije za vaš auto, onakve kakve je proizvođač propisao, već da ga i mijenjate na vrijeme.
A pri tome najviše mislim na one produžene servisne intervale tipa 30.000km – ovo je predugo, naročito ako većinom vozite na kratke relacija, 5 do 10 km – u takvim režimima vožnje ulje treba mijenjati na 10 do maksimalno 15.000 km i onda će vaš motor uvijek imati adekvatnu zaštitu kako prilikom hladnog starta, tako i kasnije, tokom vožnje, naročito kada ga malo više španate.