Iberturaža

Iberturaža je pojam kojeg ste zasigurno čuli, u raznim kontekstima, možda ste i vidjeli kako to izgleda, a ako baš nemate sreće, i doživjeli to iz prve ruke. Uglavnom, ovdje je riječ o situaciji kada motor nekontrolirano ode u visoke okretaje i ne možemo ga više ni ugasiti ni zaustaviti, već se on vrti par minuta dok u konačnici ne dekne. A kako je to nešto što nitko ne želi proći, idemo mi vidjeti zbog čega dođe do iberturaže i kako je spriječiti. 

Iberturaža ili kako loša turbina može uništiti motor u 2 minute

Što je iberturaža ili ibertura? 

Prije svega, da pojasnim kako je iberturaža svojstvena dizelskim motorima, koji su po svom principu rada za jednu ključnu komponentu jednostavniji od benzinaca. A to je iskra, odnosno svjećica, koju dizelaši nemaju, jer se kod njih gorivo zapali samo od sebe kada ga se ubrizga u cilindar, gdje se nalazi vrući komprimirani zrak. Ovo se zove samozapaljenje, i što je više goriva, to će i motor više ići u okretaje. I zbog tog razloga dizelski motori nemaj klapnu gasa, jer se ovdje broj okretaja određuje ubrizgavanjem goriva. 

Iberturaža - teorija

Međutim, upravo ova jednostavnost je ono što dizelske motore čini podložnim iberturaži, do koje dolazi kada gorivo počne nekontrolirano dolaziti u cilindre, što onda digne okretaje, i to često na maksimalno. S time da kada pričamo o gorivu, ovo ne mora nužno biti dizel iz rezervara našeg auta, već u tu svrhu može, a često i hoće, poslužiti i motorno ulje iz kartera. Jer ako motor radi nešto brže i temperatura je dovoljno visoka, ono će izgarati podjednako dobro kao i dizel ako dospije u cilindre. A kada se to dogodi, motor će otići u okretaje i mi ga više ne možemo ugasiti, jer on ima sve šta mu treba da bi radio kako hoće. Ali ne dugo…

Iberturaža – najčešći uzroci

Turbopunjač 

Naravno, što se nameće kao pitanje jest odakle ulje uopće dođe u motor odnosno cilindre. Pa najčešće je to preko turbopunjača, koji se podmazuje motornim uljem. U biti, njegova osovina ‘lebdi’ na sloju ulja, slično kao i leteći ležajevi. Međutim, ako brtveni prsteni na krajevima osovine procure, onda ulje ide u kućište turba i, ovisno na koju stranu curi, može ići u usis i na kraju završiti u cilindrima. I ako se radi o dovoljnoj količini ulja, motor krene u iberturažu – ovo podigne okretaje, što automatski znači da vuče više zraka a time i ulja preko turbine, i onda ode…

Turbo Punjač – 6 uobičajenih simptoma & objašnjenja

Odušak motora

Slično tome bi bilo i odušak motora – često ga se naziva iberlauf – kroz kojeg se tlak i nakupljene uljne pare iz kartera vode u usisnu granu, što onda motor spali u svom radu. Uz to, većina novijih auta ima nekakav ventil na odušku, koji regulira tok tih uljnih para tako da ih, između ostalog, motor ne vuče previše – što ako se dogodi, motor može otići u iberturažu. Ovo često bude kombinacija neispravnog oduška i samog motora koji nabija puno kompresije u karter. 

Odušak motora – 6 uobičajenih simptoma

Potrošene karike 

Sad, ovo dvoje – turbina i odušak motora – su uvjerljivo najčešći uzroci iberturaže, ali nisu jedini. Recimo, može biti da su karike tolike potrošene da onda tu ulazi dovoljno ulja u cilindre, koje se onda zapali kada klip ide gore i stlačuje zrak u cilindru. Teoretski može i preko loših gumica ventila, ako su i vodilice skroz potrošene, mada teško da bi ovdje prošlo dovoljno ulja. 

Neispravan sustav goriva

Također, osim samog ulja, moguće su situacije da same dizne daju previše goriva, mada smo mi pustili gas ili čak i ugasili motor, tj okrenuli ključ i pokušali ga ugasiti. Međutim, ovo će se u stvarnosti rijetko dogoditi, i može biti samo kada je mehanički sustav u pitanju, bez pumpe goriva u rezervoaru – koja naravno radi na struju i isključit će se kada okrenemo ključ. Ali eto da spomenem… 

Dizne (Injektori) – 6 simptoma kvara & uzroci

Što napraviti u slučaju iberturaže?

Uglavnom, to bi bili neki najčešći, kao i oni manje izgledi uzroci iberturaže, a sljedeće što nas zanima jest što napraviti kada dođe to ovoga, odnosno kako zaustaviti pomahnitali motor. 

Pa, jedna teoretska opcija bi bila da mu zatvorimo usis – nekako – jer ako nema zraka, motor će se ugasiti. Međutim, u stvarnosti ovo često nije baš izvedivo – vi otvorite haubu, tamo je sve zbuksano i nepristupačno, ono odakle usis vuče zrak kroz filter je obično negdje u braniku, ispod fara ili tako negdje pa ne možete ni doći do toga. Ali ako se može, nagurate kakav ručnik ili đemper recimo, to bi trebalo biti dovoljno da uguši motor.

Također, večinom imamo i klapnu gasa na usisnoj grani – ona bi se trebala zatvoriti kada ugasimo auto, ali opet, to ne mora biti tako. Što bi još mogli je probati skiniti crijevo intercoolera ili ga rukama pričepiti, mada pri tlaku koji tada imamo, sumnjam da bi to uspjeli. I moram ovdje naglasiti kako sve ovo prčkanje oko motora koji radi na maksimalnim okretajima je izuzetno opasno i nije baš preporučljivo, imate PK remen koji se vrti, a da ne kažem da može zaribati, pukne klipnjača i probije blok, pa lete komadi metala unaokolo.  

Druga opcija bi bila vatrogasni aparat – ali ne ovaj obični, s prahom, nego onaj što je napunjen sa CO2 – jednostavno uzmete ga, špricate u usis, ili barem u taj dio motornog prostora, i onda će motor kako usisava ugljični dioksid umjesto zraka se ugasiti, jer, jelte, nema kisika koji je potreban za sagorijevanje. Naravno, problem ovdje je to što nije izgledno da će te u datoj situaciji imati vatrogasni aparat sa CO2 pri ruci – auto obično ode u iberturažu na autocesti – ali ipak da znate da je to jedna mogućnost.

I ono što se najčešće koristi u ovakvim situacijama jest da ubacimo u petu ili šestu, desnom nogom stisnemo kočnicu iz sve snage, i otpuštamo kvačilo u nadi da će ovaj otpor biti dovoljan da ugasi motor. Ova metoda uglavnom upali, mada postoje oprečne tvrdnje kako je točno izvesti. Jedni kažu da treba naglo pustit kvačilo, pa onda ovaj udar uguši motor. Međutim, upravo zbog tog udara se nešto može slomiti – razleti se lamela, slomi nešto u mjenjaču, ili pukne poluosovina ili kardan, ovisno već koji je auto u pitanju – i onda više ništa ne možemo napraviti da zaustavimo motor, a i napravili smo dodatnu štetu.

Upravo zbog toga drugi tvrde da kvačilo treba postepeno popuštati i gušiti motor dok se on napokon ne ugasi. Naravno, ne moram vjerojatno ni napominjati kako ovaj postupak uništava lamelu i plivajući zamašnjak, ali opet, to je manja šteta nego da motor dekne. 

Kako spriječiti iberturažu?

Sve u svemu, motor koji ode u iberturažu je izuzetno teško za obuzdati i ovo uglavnom nikad ne prođe bez posljedica, pa je upravo zbog toga bitno se pobrinuti da do toga ni ne dođe.

A ovdje definitivno vrijedi ona ‘bolje spriječiti nego liječiti’. Dakle, ako vam auto troši ulje, naročito ako je to zbog turbine, ovo nikako ne treba zanemarivati. Možda ovdje nije riječ o nekoj značajnoj količini, malo zadimi plavo kada ga tek upalite i ne čini se strašno, ali ovo može u vožnji eskalirati do te mjere da motor ode u iberturažu – opet spominjem autoput, i duže periode rada na višim okretajima. Uostalom, sve to ulje što curi kroz turbinu, ono stvara naslage unutar motora ali i dodatno zaštopava DPF i EGR, ako ga imate. 

Također, odušak motora – nekad se naziva i PCV ventil – obično se u njemu raspadne membrana koja kontrolira protok uljnih para iz kartera, ili se separator koji bi trebao odvajati kapljice ulja poštopa, pa onda pare koje idu u usis imaju previše ulja u sebi. Ventil oduška se kod mnogih auta može lako zamijeniti, naročito kada je ovako vani kao ovdje. Problem je kada su oni integrirani u ventildekl, pa se onda on cijeli mora mijenjati u takvoj situaciji, što naravno nije jeftino. Istina, za mnoge aute koji imaju ovakvo rješenje postoje aftermarket setovi gdje dobijete membranu i sve ostalo što je potrebno za svojevrsnu reparaciju. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)