Da li je katalizator na vašem autu loš – možda je pao eko-test na tehničkom, ili se pali lampica motora s greškom P0420. Ovo se često događa kada je katalizator začepljen, a problem se – ako imate sreće – da riješiti relativno jednostavno, bez da išta šarafate ili rastavljate, već da ga pročepite vožnjom ili probate s nekim od za tu svrhu napravljenih aditiva. Doduše, nema garancije da će uspjeti, ali lako je i ne košta skoro ništa, pa idemo vidjeti kako očistiti katalizator bez skidanja…
Kako očistiti katalizator
Katalizator – uobičajeni problemi
Zaprljan katalizator
Prije svega da objasnim kako ove metode – vožnja ili korištenje aditiva – imaju smisla samo kada je katalizator prljav, odnosno ono saće koje se nalazi u njemu je prekriveno slojem čađe, nesagorenog ulja i ostalih nusproizvoda koje imamo u ispušnim plinovima.

I onda taj tanki film sprječava ispušne plinove da dođu u kontakt sa plemenitim materijalima koji se nalaze u na površini katalizatora, te kao posljedica, nema ni kemijskih reakcija koje štetne spojeve razgrađuju u manje štetne. A ako tu čađu i prljavštinu uspijemo očistiti, spaliti, onda bi katalizator trebao opet proraditi svojim punim kapacitetom, ili barem u tolikoj mjeri da auto prođe eko test i da se ne pali lampica motora.
Raspadnut katalizator
Međutim, ovo nije nešto što će pomoći u svakoj situaciji. Recimo, ako se katalizator, odnosno ono saće u njemu, raspao i sasuo unutar kućišta.

U tom slučaju bi mogli čuti zveckanje i rondanje, naročito prilikom jačih ubrzanja, kada ti komadi poskakuju pod naletom ispušnih plinova. Ili, ako se može lako doći do katalizatora – udarite ga šakom, onako malo jače, a unutra sve zvoni kao da je pun nekih šarafa i matica. Ako je tako, tu onda jedino zamjena dolazi u obzir kao rješenje.
Začepljen katalizator
Također, ako je katalizator jako začepljen – do te mjere da guši auto, teško ide u okretaje i slabo vuče pri tome – onda ga vjerojatno nećete uspjeti pročepiti samo vožnjom ili aditivima. I ne samo to, ako forsirate auto, možete samo napraviti više štete – recimo prva na udaru bi ovdje bila turbina, ako je ima.
Puknut ispuh
Sad, osim samog katalizatora, spomenuti problemi se mogu javljati i zbog par drugih stvari. Jedna od njih je ako ispušni sustav negdje pušta, naročito ako je to blizu katalizatora, jer to onda remeti sastav ispušnih plinova, što onda ispada kao da katalizator ne radi kako treba.

Primjerice, često to bude kompenzator – ovo je svojevrsna fleksibilna cijev koja uglavnom bude između ispušne grane i kazalizazora, koja s vremenom napukne. Osim toga, može napuknuti ispušna grana ili brtva između nje i glave motora. Tamo gdje je pukotina, tu će te uglavnom primijetiti da je crno i čađavo, a i auto će biti nešto glasniji, naročito prilikom ubrzavanja.
Neispravno sagorijevanje
Isto tako, ako imate kakav problem sa motorom, pa sagorijevanje nije idealno – recimo smjesa je stalno prebogata zbog loših dizni, ili spaljuje ulje – gumice ventila, karike, ili nešto treće – zbog ovog će ispušni plinovi biti ‘prljaviji’ nego što bi trebali biti. I naravno, ovo brže štopa katalizator, jer on nije predviđen da radi u takvim uvjetima.
Istina, to da ga pročepite, pročistite će pomoći, ali će biti kratkog vijeka, i u tom slučaju treba – ako je ikako moguće – riješiti primarni problem – dizne, svjećice, to što spaljuje ulje ili što već.
Kako očistiti katalizator
Uglavnom, da se mi vratimo našoj temi – kako očistiti katalizator, pod pretpostavkom da je problem u tome, i da nije previše začepljen.
Kako očistiti katalizator vožnjom
Jedna opcija ovdje je da – kako stari majstori znaju reći – auto dobro propušete onako malo žešćom, dužom vožnjom. Ovo naročito ima smisla ako se inače većinom vozite po gradu i na kratke relacije, jer ovo su uvjeti u kojima se katalizator skoro nikada ni ne zagrije na radnu temperaturu.

Uz to, u onih prvih par minuta nakon što upalite auto, motor radi sa malo bogatijom smjesom, što naravno stvara više čađe u ispuhu, koja se taloži na katalizatoru. I onda bi jedna takva energičnija vožnja, prilikom koje će vrući ispušni plinovi spaliti sve te grstavoće, mogla biti dovoljna da ga očisti.
Postupak je krajnje jednostavan – zagrijte auto na radnu temperaturu nekom normalnom, laganom vožnjom i onda – idealno – izađite na autocestu ili barem kakvu obilaznicu, gdje možete sigurno i bez da reskirate kaznu voziti 100ak na sat, ili 130-140 na auto cesti.

I pri tome ne bi bilo loše ostati u nešto nižoj brzini – četvrtoj ako je petbrzinski mjenjač, ondnosno petoj ako auto ima šest brzina – jer to znači veći broj okretaja, veću količinu ispušnih plinova koji propuhuju katalizator, a samim time i veće šanse za uspjeh cijelog poduhvata. I tako onda vozite 5-10-15 minuta, što bi trebalo biti dovoljno.

Ipak, ovdje bih istaknuo par stvari koje treba imati na umu. Prije svega, ako vam se čini da auto slabo vuče na većim brzinama, kao da ga nešto guši, onda je moguće da je katalizator previše zaštopan i da jednostavno ne da tolikoj količini ispušnih plinova da prođu. U tom slučaju bih savjetovao da radije odustanete od daljnjeg forsiranja ovog pristupa, jer možete napraviti više štete nego koristi. Također, pripazite na temperaturu motora – ako vidite da raste, ohanite s gasom.
Aditiv za čišćenje katalizatora
Druga opcija – recimo ako nemate nigdje u blizini gdje možete malo brže povesti auto, ili ga jednostavno ne želite forsirati jer se bojite da je katalizator možda previše zaštopan – u tom slučaju možete probati sa aditivom za čišćenje dizni i katalizatora koji se nalije u rezervoar.

Ovdje stvarno ima širok izbor proizvoda na tržištu, ali ja neću ni jedan preporučivati, da ne bi bilo da reklamiram nekoga. Umjesto toga, uguglajte šta ima i šta se nudi, odaberete nešto, kupite, pročitate upute kako se dozira – uglavnom ovo bude da sipate cijelu bočicu na pun rezervar goriva i to je to. Ali, za najbolji učinak, preporučio bih da to ovako odradite:
- Čekajte da imate tipa četvrt rezervara, ili barem manje od pola i onda svratite na benzinsku
- Onda, prvo u rezervar nalijte aditiv – opet, ovo će vjerojatno biti cijela bočica – ali svakako pročitajte upute na tom konkretnom sredstvu koje ste kupili
- Zatim, naspite gorivo do vrha – razlog zašto ide ovim redoslijedom je da se aditiv što bolje pomiješa sa gorivom
- I u konačnici, nastavite se voziti normalno, bez ikakvim pretjeranih forsiranja, mada bi bilo idealno da odvezete kakvu malo dužu dionicu, recimo 20 – 30 km u komadu. Dok se vozite, aditiv će pomalo odrađivati posao, rastvarati naslage prljavštine i čađe u injektorima, unutar cilindara, na ventilima, lambda sondi i, naravno, što je bila i poanta cijele priče – katalizatoru.
Sad, moram napomenuti da aditiv – koji god da ste odabrali – obično neće djelovati odmah, već treba par desetaka kilometara prije nego što možda primijetite nekakav učinak. Dakle, ako ovo radite da auto primjerice lakše prođe eko test, moja preporuka je da nalijete aditiv jedno tjedan – dva ranije, čisto da ima vremena da odradi svoje.
Kako očistiti katalizator ako ovo ne pomogne?
Ako ni jedno od ovoga ne pomogne, postoje i neka jača sredstva koja se špricaju direktno u usis, ili čak u sam katalizator – skine se lambda sonda i našprica se – i tako dalje, ali ovo su sve možda malo zahtjevniji postupci koji nerijetko ipak zahtijevaju određeno iskustvo, osjećaj koliko i kada sredstva našpricati, pa ipak to ne bih sada to ovdje prolazio – ovo možda bolje da date mehaničaru da odradi ili potražiti servis koji je specijaliziran za ovakve poslove.
Kako spriječiti da se katalizator zaštopa?
Umjesto toga, par riječi o tome kako spriječiti da se katalizator uopće zaštopa, pa da uopće ni ne morate ni razmišljati kako očistiti katalizator.
Pa, prije svega, probajte držati motor u što boljem, utegnutijem stanju – dizne da nisu poštopane, svjećice mijenjajte na vrijeme, ako spaljuje puno ulja – vidite šta se da napraviti po tom pitanju a da je ekonomski isplativo i prihvatljivo, termostat – ako je zaglavljen u otvorenom položaju, onda auto sporo ili nikako ne dolazi na radnu temperaturu i tako dalje – sve su to stvari zbog kojih izgaranje neće biti optimalno, bit će puno čađi u ispušnim plinovima, što onda postepeno štopa katalizator.
Također, barem nekoliko puta godišnje izvezite auto na malo dužu i bržu vožnju otvorenom cestom, da se spali ono što se nakupilo u katalizatoru.
Začepljen katalizator simptomi
I za kraj bi samo ukratko prošao kroz neke simptome koji bi vam mogli ukazati na do da je katalizator loš i da ne radi svoj posao kako treba.
Upaljena lampica motora
Pa, prije svega, izgledno je da će se upaliti lampica motora. Stvar je u tome da svi iole noviji auti, tamo negdje od cirka 2000e, imaju dvije lambda sonde – jedna ispred katalizatora, koja mjeri sastav ispušnih plinova koji izlaze iz motora, te druga iza katalizatora, kojoj je jedina svrha da prati efikasnost katalizatora.
Ako je on loš, kompjuter motora će to prepoznati, upaliti lampicu, i imat će te greške P0420 te eventualno P0430 – ovo je recimo kod V6 ili V8 motora, koji često imaju dva katalizatora, po jedan za svaku stranu motora. Jasno, da bi znali koje su greške u pitanju, auto morate spojiti na dijagnostiku – čak i ona najjednostavnija, najjeftinija će vam dati ove informacije.
Pad na eko testu
Zatim, ako katalizator ne odrađuje svoj posao, ispušni plinovi će biti puni neobrađenih, štetnih spojeva. Jasno, to nije nešto što možemo vidjeti golim okom, ali možemo nanjušiti. Konkretno, sumporovodik, koji ima karakterističan smrad po trulim jajima. Ako to osjetite u autu dok stojite ili vozite se u rikverc, onda je sasvim sigurno da se katalizator ili raspao ili je poprilično začepljen.
I naravno, kada idete na tehnički, imate eko-test, kojeg auto neće proći u ovom slučaju – imat će previše CO2 i ostalih kemijskih spojeva koji će biti iznad neke granice.
Pad snage i povečana potrošnja
Osim toga – ako je katalizator jako zaštopan, onda će to – već sam spomenuo – gušiti motor, pa će te imati pad snage, slabije će vuči, naročito na višim okretajima, ali će i potrošnja goriva porasti.
S druge strane – opet, već sam spomenuo – ako se sače u katalizatoru raspalo, onda bi mogli čuti zveckanje i rondanje prilikom ubrzavanja.