Instrument tabla je nešto što svi auti imaju, a na njoj, osim brzinomjera, obrtomjera i ostalih kazaljki, imamo i cijeli niz lampica raznih boja – crvenih, žutih, zelenih i slično. One su tu da nam – kada su upaljene – ponekad prenesu određenu informaciju ili, češće, ukažu na određeni problem. Neke lampice u autu su jasne same po sebi, i većina vozača zna što znače, dok za druge možda i nije tako lako razumjeti šta nam poručuju. Naročito u malo novijim autima, koji imaju cijeli niz opreme i sustava, od kojih svaki ima neku svoju lampicu. Pa, ajmo mi proći kroz one najčešće lampice u autu…
Sadržaj
Lampice u autu – što znače
No, prije nego što se prođemo kroz pojedine lampice u autu, htio bih samo reći par stvari o bojama, jer ovo isto ima bitan značaj. Načelno, žute lampice u autu nas upozoravaju da nešto nije kako bi trebalo biti i da se tome treba posvetiti što je prije moguće, ali da u međuvremenu možemo bez brige koristiti auto.

S druge strane, crvene lampice u autu označava ozbiljnu opasnost ili po neki od dijelova auta ili sigurnost putnika. Ovo bi se načelno moglo prevesti kao ‘stani odmah’, mada u stvarnosti ima mnogo situacija gdje bi ovo tumačenje bilo pretjerano. I na kraju, imamo zelene i plave lampice, što se uglavnom svodi na svjetla i žmigavce. No, da vidimo mi šta je tu konkretno šta…
Lampica akumulatora
Prvo, par lampica koje svaki auto ima i koje bi se trebale upaliti kada damo kontakt i ugasiti kada upalimo auto. Jedna od njih je lampica akumulatora, koja izgleda ovako.

Ako se pali u vožnji, onda je sasvim izgledno ili da alternator ne puni dovoljno ili da imamo nekakav ozbiljan problem sa instalacijama. A kod nekih auta, ako je akumulator loš i slabog kapaciteta, onda će ova lampica biti žute boje.
Lampica pritiska ulja
Dalje, lampica pritiska ulja – crvene boje i uvijek je upaljena dok je auto ne radi.

Međutim, ako se upali u vožnji, moramo istog – ali doslovce istog trena – stati i ugasiti motor, jer u suprotnom može doći do skupih oštećenja. U nekim autima, ako je nivo ulja u karteru nizak, upalit će se ovakva lampica, ali žute boje.
Lampica od kočnica
Potom, lampica od kočnica – crvene je boje i upozorava na probleme sa kočionim sustavom.

Ovo može biti nizak nivo kočione tekućine ili kvar senzora potrošenosti pločica ili što već. Kod nekih auta će ova lampica biti upaljena i kada povučemo ručnu, mada u većini slučajeva postoji zasebna lampica za to, sa slovom P u sredini.
Check engine lampica motora
Zatim, nešto što nerijetko zadaje glavobolje nama kao vlasnicima auta – žuta lampica motora, koja nam govori da postoji problem u njegovom radu.

Ovo može biti zbog neispravnog senzora – bilo kojeg, ima ih cijeli niz – nepravilnosti u radu raznih mehanizama i sustava – recimo EGR ili turbina – pa do čak stvari kao što je neispravno uzubljen lanac tj zupčasti remen.
Iritantno kod ove lampice je to što nam ne kaže puno sama po sebi, već da bi ustanovili uzrok, moramo spojiti auto na dijagnostiku. Jedina iznimka je kada lampica motora blinka u vožnji – ovo je takozvani ‘misfire’ odnosno trokiranje, što u biti znači da jedan ili više cilindara iz nekog razloga ne radi. I da, što bih napomenuo, ako imate auto koji je uvežen iz amerike, onda će umjesto ove lampice pisati ‘Service Engine Soon’.
Lampica temperature motora
Uz ove, svakako bih još spomenuo lampicu temperature motora, odnosno rashladne tekućine.

Ovo je naročito bitno kod onih auta koji nemaju kazaljku temperature, gdje je ona jedino što će upozoriti vozača na potencijalno pregrijavanje. U većini slučajeva, žuta ovakva lampica znači da je temperatura visoka, te da se može nastaviti s vožnjom, ali lakšim tempom, tj slabijim opterećenjem motora. Ako je crvena, onda moramo stati, jer ovo upozorava da motor samo što ne prokuha, ako već i nije.
Lampica nivoa rashladne tekućine
Kad smo već kod toga, imamo i ovakvu lampicu, koja označava nizak nivo rashladne tekućine.

Načelno, šta trebamo napraviti je provjeriti nivo u ekspanzionoj posudi, koji mora biti između MIN i MAX oznake te ga po potrebi dopuniti. Ali ako je motor na radnoj temperaturi, nemojte brže bolje odvrnuti čep, jer je sustav pod tlakom, pa bi vas onda vrela tekućina mogla pošpricati i opeći.
Lampica sa vilastim ključem
Potom, kod nekih auta imamo jednu ovakvu žutu lampicu – simbol auta sa vilastim ključem.

Ovo nam signalizira da je došlo vrijeme za nekakav redovni servis, dok ako je ključ sam – kao ovo – onda je riječ o nekakvom kvaru.
Lampica ključa
Dok smo kod ključa, da spomenem ovakvu lampicu – znači pravi ključ, a ne ovaj mehaničarski – ovo može značiti da auto nije očitao kod ključa, pa onda neće ni upaliti.

Lampica grijača motora
Sada bih se pozabavio sa nekoliko lampica koje su karakteristične za aute sa dizelskim motorima, a jedna od njih je ona od grijača. Izgleda ovako, žute je boje, i kada damo kontakt, trebamo sačekati da se ugasi prije nego što krenemo paliti auto.

Međutim, ako se poslije toga upali u vožnji, onda postoji problem sa grijačima – koji su na neki način potrošna roba – ili sa relejem odnosno upravljačkim modulom. Također, kod nekih auta može blinkati, što upozorava na nekakav problem sa ubrizgavanjem goriva.
Lampica DPF
Iduća je lampica DPF filtera, koja će se upaliti kada je on postane previše zaštopan čađom i ostalim česticama. Ovo nikako ne treba zanemariti, jer se u ovom stadiju problem uglavnom može riješiti regeneracijom – pasivnom ili prisilnom – ili nekim aditivima, te na takav način izbjeći skuplje probleme o kojima smo već pričali ovdje.
Lampica filtera goriva
Uz to, mnogi dizelski motori imaju filter goriva sa separatorom vode, senzor koji prati njegovo stanje.

Kada je skoro pun, upalit će se ovakva lampica, što znači da treba što prije zamijeniti spomenuti filter.
ABS lampica
Potom, par stvari vezanih uz sustave koji omogućavaju sigurniju vožnju ali nas i štite ako dođe do prometne nesreće. Prvo što ovdje imamo je ova žuta lampica unutar koje piše ABS, što jasno znači da postoji nekakav problem sa sustavom protiv blokiranja kotača prilikom kočenja.
Lampica potrošenosti pločica
Slično tome, imamo ovakvu žutu lampicu za ovim crticama sa strane, koja nas upućuje na potrošenost kočionih pločica odnosno da je potrebno što prije prekontrolirati i servisirati kočnice.
ESP lampica
Idemo dalje – ono što još možemo zateći na tabli je jedna od ovakvih lampica, ili možda više njih u kombinaciji, ovisno o autu. Bilo kako bilo, riječ je o ESPu tj sustavu za nadzor stabilnosti vozila, čije se ime uvelike razlikuje od proizvođača do proizvođača. A ova lampica će nam reći da taj sustav, koji se brine da nam auto zbog prevelike brzine se ne počne klizati ili okretati, ne radi. Isto tako, ako ga ručno isključimo na dugme, gorit će neka od tih upozorenja.
Lampica tlaka u gumama (TPMS)
E da, jedna stvar što je manje-više neizbježna u svim iole novijim autima – sustav za nadzor tlaka u gumama, kojeg predstavlja ovakav simbol. Kada je upaljen i žute je boje, onda je tlak u jednoj ili više guma niži nego što bi trebao biti.
Lampica zračni jastuka
Potom, imamo ovu crvenu lampicu, koja označava zračne jastuke. Kada damo kontakt, ona se treba upaliti, i onda nakon par sekundi ugasiti. Inaće, vjerojatno postoji nekakav problem sa zračnim jastucima, te se oni – zlu ne trebalo – neće aktivirati u slučaju sudara.
Lampica pojasa
Nešto slično je i ovaj crveni simbol za pojas, koji će biti upaljen ako se mi ili netko od putnika nije svezao, što obično bude popračeno iritantnim zvukom upozorenja.

Međutim, isto tako može doći do kvara senzora u sjedalu ili kopči pojasa, pa da se ova lampica pali stalno ili nasumično, bez obzira vezali se mi ili ne.