Postoji jedna stara izreka koja mislim da datira još iz doba konja i zaprežnih kola, a glasi – tko maže, taj i vozi. A ovdje je, naravno, riječ o održavanju, koje je preduvjet dugotrajnosti i pouzdanosti svakog vozila, neovisno o tipu ili marci. Osnova stvar ovdje je redovno servisiranje koje se odrađuje u određenim intervalima, koji se kod nas kolikvijalno često nazivaju mali servis i veliki servis. E sad, koja je razlika između njih, i šta uopće oni podrazumijevaju – to ćemo sada vidjeti…
Mali Servis
Za početak – mali servis – koji bi se u načelu trebao odrađivati svakih 10-15 t km, ili jednom godišnje, šta već prije dođe.
Motorno ulje
Prvo i najbitnije što imamo je ulje u motoru, čija je glavna zadaća da podmazuje pokretne dijelove – klipove, ležajeve, bregaste i tako dalje. No, to nije jedina svrha. Naime, motorno ulje na sebe preuzima dio topline motora, te je zbog toga izloženo visokim temperaturama, naročito kod povećanog opterećenja. Uz to, ono čisti čađ, garež i ostale naslage iz motora, što znači da se s vremenom zaprlja. Znate možda i sami – novo ulje je zlatno-žute boje, a nakon par tisuća km bude crno kao katran.
Upravo zbog svega ovoga, ono nakon određenog vremena izgubi svoja svojstva i sposobnost podmazivanja, te ga je potrebno zamijeniti. Načelno, kao što sam rekao, to bi se trebalo raditi svakih 10 do 15.000 km, mada ovo ovisi o samom autu tj onome što je proizvođač dao kao nekakav interval za taj konkretni model, ali i načinu upotrebe. Uz to, često se propisani intervali kod novijih auta čine predugačkim – tipa 30.000km ili više – no tome ćemo se vratiti malo kasnije, jer ovo pitanje zahtijeva malo detaljnije objašnjenje.
Ono što bih ovjde napomenuo, ako idete sami zamijenit ulje, ili ga kupujete pa ćete ga donijeti mehaničaru – što btw večina mrzi – onda je bitno da uzmete ono što odgovara za vaš motor. I pritom ne mislim na brend, već pod a – gradaciju , što predstavlja koliko je ulje gusto, odnosno viskozno, ako ćemo precizno. To je ona oznaka 5w30 ili 10w40 ili što već. I pod b, specifikacija ulja – što su one šifre koje se razlikuju od proizvođača do proizvođača, a govore nam da dotično ulje zadovoljava neke određene zahtjeve te je kompatibilno sa motorom u našem autu.
I, naravno, kod svake izmjene ulja se mijenja i filter ulja – to se valjda podrazumijeva, ali ipak da napomenem…
Filter zraka
Sljedeće što imamo je filter zraka, koji stoji na usisu i služi kao svojevrsna brana koja spriječava prašinu, prljavštinu i ostale čestice da ne ulazi u motor. I što se dogodi jest da s vremenom se filter zapuni svime time, što onda smanjuje protok zraka, te onda motor teže diše, da tako kažem, ima manje snage i više troši. Jasno, kod auta koji puno vremena provode na makadamu i sličnim prašnjavim putevima se filter puno brže zaprlja nego kod onih koji se većinom voze po autocesti. Ali, načelno, kod svake zamjene ulja tj malog servisa ide i novi filter zraka – za 10-20€ koliko košta, ne isplati se razmišljati.
Filter kabine
Onda, dok smo još temi, da svakako spomenemo i filter kabine tj filter peludi, koji se nalazi negdje u ventilacijskim kanalima, gdje uklanja prljavštinu iz zraka koji ide u kabinu. Isto kao i ranije spomenuti filter zraka, filter kabine se s vremenom zaprlja, te ga tada treba zamijeniti, i to iz dva razloga. Prvo, u prljavom filteru punom vlage se može razviti plijesan, a to je nešto što definitivno ne želimo udisati. I drugo, takav filter ne zadržava prljavštinu, pa onda ona ide u ventilaciju, gdje se onda taloži na isparivaču od klime i malom kileru od grijanja, te ih s vremenom može zaštopati. A to za riješiti je sve samo ne jednostavno…
Filter goriva
I kao posljednja stavka malog servisa – u određenim uvjetima – je filter goriva. Naime, ovo nije nešto što se uobičajeno mijenja kod svake izmjene ulja, naročito kod auta sa benzinskim motorom, jer to stvarno nema potrebe. S druge strane, noviji common-rail dizelaši su malo drugačija priča. Ovdje, ako je filter goriva zaštopan, to će onda dovesti do preopterećenja visokotlačne pumpe, što onda rezultira njenim kvarom – počne se habati iznutra i bacati špenu, što onda još ošteti i injektore. Sve u svemu, kako je riječ o potencijalno iznimno skupom kvaru, ja ne bih riskirao, već bi na svakom malom servisu stavio novi filter goriva.
Pregled vozila
I uglavno, to je ono što u većini slučajeva spada u mali servis, barem što se tiče nekih dijelova. Pri tome se još i cijeli auto pregleda u nekim glavnim točkama – nivo tekućina – antifriz, kočiona tekućina, servo ulje – kontrola kočnica, pregled ovjesa da li ima kakvih lufteva, spajanje na dijagnostiku, eventualno možda probna vožnja i tako…Ovo se uglavnom svodi na vizualne preglede, a sve ne bi li se uočilo nešto što bode u oči.
Veliki Servis
Sljedeće što imamo je tzv veliki servis, koji se odrađuje u znatno dužim vremenskim intervalima, tipa 90 ili 120.000km, iako konkretne brojke ovise o kojem je autu riječ.
Zupčasti remen
Ovdje, uz sve ono što je sastavni dio malog servisa, imamo i još par većih, a samim time i skupljih zahvata, uključujući prije svega zamjenu zupčastog remena, zajedno sa svim rolicama i španerima koji dolaze u kompletu. Ovo je izrazito bitno da se odradi na vrijeme, jer ako remen pukne ili neka od rolica zariba, onda će se klipovi i ventili sudariti, što dovodi do katastrofalnih oštećenja i izrazito skupih popravaka. Također, ako je pumpa vode pogonjena zupčastim remenom, onda se i ona mijenja, preventivno, jer ako kasnije procuri, onda se opet mora sve rastavljati.
PK remen
Potom, što se tiče remenja, imamo i PK remen – to je ono što se nekad prije zvalo klinasti remen – koji pokreće alternator, servo pumpu, kompresor klime i slično. Njega je isto preporučljivo promijeniti u sklopu velikog servisa, zajedno sa njegovim zatezačem i rolicama, ako ih ima. Ili ih barem provjeriti kako se vrte i koliko je natezač ‘čvrst’, da tako kažem.
Svjećice
Uz to, kod benzinaca je potrebno u sklopu velikog servisa, ako ne i ranije, promijeniti svjećice.
Ulje u automatskom mjenjaču
Također, ako auto ima automatski mjenjač, vjerojatno ne bi bilo loše zamijenit ulje u njemu, zajedno sa filterom. Istina, mnogi proizvođači tvrde da to nije potrebno, i da je tu riječ o ulju koje traje cijeli životni vijek automobila. Ali treba imati na umu da oni pod taj životni vijek smatraju tipa 200 – 250.000 km, što je kod nas uglavnom – tek se dobro razradio. Ja da imam automatik – jednom u 100njak t km bi mu zamijenio ulje bez previše razmišljanja.
Lanac – da ili ne?
E sad, kod auta koji umjesto zupčastog remena imaju lanac – on se načelno ne mijenja u nekim intervalima, već samo kada se rastegne i počne zveckati, ili ako postoji sumnja da su se vodilice raspale. Međutim, postoje mnogi nesretni primjeri gdje lanac iznenada pukne na relativno niskim kilometražama, što onda dovede do havarije motora. Vjerojatno najpoznatiji slučaj je BMW N47 dizel, koji zbog tog problema ima svojevrsnu lošu reputaciju. Ovdje dio krivnje zasigurno snosi nedovoljno robusna konstrukcija, ali ono što zasigurno doprinosi problemu je održavanje.
Table of Contents
Servisni Intervali
Kao što sam spomenuo ranije, mnogi noviji auti imaju propisani interval izmjene ulja – dakle mali servis – na 30.000 km, a ponekad i više, što mnogi, kako laici tako i profesionalni mehaničari, smatraju da je debelo predugo. I onda se nameće pitanje – zašto onda proizvođači automobila to forsiraju? E pa odgovor, barem djelomično, leži u trošku održavanja, kojeg večina kupaca novih auta uzima u obzir prilikom odluke koji od nekih konkurentnih modela će uzeti.
Jasno, ako je mali servis na 30.000 km umjesto na 15, to znači uštedu od tipa 500€ u tom periodu, koliko košta nekakav mali servis u ovlaštenom servisu. Nije za baciti. S druge strane, sve neke negativne posljedice dugih intervala – zaštopanost motora koksiranim uljem, pojačano habanje pokretnih dijelova i slično – to uglavnom dođe na većoj kilometraži, tipa 150 ili 200 tkm. A do tada, većina vlasnika koji auto kupe kao novi su ga davnih dana prodali, pa to onda ni nije njihov problem.