Bez obzira koji auto imate – osim ako je električni – jedno je sigurno – svakih XY kilometara morate zamijeniti motorno ulje. Ovdje postoji veliki izbor onoga što ćete sipati, od samih proizvođača tj brendova, do raznoraznih gradacija, specifikacija i ostalih tehnikalija. A mi od svega toga moramo odabrati baš ono što odgovara za naš auto, pa da vidimo sta tu treba imati na umu…
Sadržaj
Koje ulje za motor odabrati?
Za početak, kako da znate koje motorno ulje ide u vaš auto? Pa, najjednostavniji način je da ako imate njegov korisnički priručnik – to je ovakva nekakva knjižica, obično bude u pretincu za rukavice – da u njemu to potražite. To je zasigurno najtočnija i najpouzdanija informacija, koju je sam proizvođač dao za taj auto.
Ono što će te uglavnom ovdje vidjeti je gradacija – to su ove brojke 5w30 ili 10w40 i slično tome, te, kod većine novijih auta, specifikaciju – a to su ovako neke kombinacije slova i brojeva. I onda kada idete kupiti ulje, tražite ono koje ima i tu gradaciju i specifikaciju, i znate da niste ništa pogriješili. Ali da objasnimo šta to dvoje uopće predstavlja.
Gradacija motornog ulja
Prvo – gradacija – koja govori o tome koliko je ulje gusto, odnosno, ispravno bi bilo reći viskozno. Jer gustoća i viskoznost su dva različita pojma. Uglavnom, ova oznaka je uvijek u formatu brojka – duplo V – brojka, pri čemu prva označava kako motorno ulje teće na niskim temperaturama, dok druga govori o stabilnosti na visokim radnim temperaturama.
W znači winter tj zima, jer je riječ o multigradnom ulju, ali to su sva, tako da o tom ne morate ni razmišljati. Što je bitno znati jesu da temperature za koje je određeno ulje prikladno, što je prikazano u ovom grafikonu, gdje možete vidjeti da što je broj, bilo prvi ili drugi, niži ili viši, da su isto tako i te granične temperature niže ili više.
Sad, zašto je to nama bitno? E, često će vam za vaš auto davati više gradacija ulja kao preporučenih, recimo 0w30 i 5w40. I šta sad, koje odabrati? Pa, ovo se manje-više svodi na to gdje živite, odnosno kakve su nekakve najviše i najniže temperature tokom godine. Recimo, ako ste u nekim planinama gdje su zime jako hladne, i idu do -20 ili još niže, onda vam treba ulje koje je napravljeno baš za to i koje će kod hladnog starta pružati adekvatnu zaštitu, što bi u ovom slučaju bilo 0W30.
S druge strane, ako živite negdje na obali, blaga zima, ali ljeti mjesecima su temperature iznad 30, ponekad i 40, onda nam ne znači puno kako ulje teče na debelom minusu, već nam treba nešto što bolje podnosi visoke temperature, što bi u ovom našem slučaju bilo 5W40.
Drugo što valja spomenuti je sam kemijski sastav ulja, odnosno od ćega je ono napravljen. Pa tako imamo s jedne strane mineralno, koje je dobiveno preradom nafte, te kao drugu krajnost – sintetičko, koje se proizvodi ‘od nule’ određenim kemijskim procesima, te kao takvo ima puno bolja svojstva ali je i znatno skuplje. I kao nešto između je tzv polusinetika, koje kao bazu ima sintetičko ulje, u koje je onda dodan određen postotak mineralnog. Načelno, situacija na tržištu je – 15W40 je mineralno, 10w40 je polusintetika, a 5W40 i sve ‘niže’ od toga je full-sintetičko, mada postoje neke rijetke iznimke.
Specifikacija motornog ulja
Sljedeće je tzv specifikacija, koja je naročito bitna kod svih iole novijih auta, gdje motorno ulje, osim što mora biti odgovarajuće viskoznosti, treba imati određeni sastav, aditive i slično. Sad, da tu ne ulazim u neku dublju analizu, jer nama kao vozačima nije ni bitno – proizvođač je rekao koje ulje u taj motor ide, na nama je samo da ono koje ima odgovarajuću specifikaciju.
Također, dok smo još na temi, da spomenem i kako auti sa filterom čestica odnosno DPFom trebaju posebna tzv LowSAPS ulja, koja stvaraju manje čađe i raznoraznih kemijskih spojeva prilikom izgaranja – a uvijek barem malo ulja sagori tokom rada motora. Obično negdje na etiketi piše ili ovo LowSAPS, ili negdje u tekstu da je sigurno za motore sa DPFom, ali, u načelu, i ovo je nešto što je obuhvaćeno specifikacijom ulja, pa ako uzimate ono što je proizvođač propisao za taj auto, nemate brige.
Koliko često se mjenja motorno ulje?
I sad kad samo toliko pričali o motornim uljima, bilo bi glupo ne dotaći se teme intervala izmjene istog, odnosno na koliko km se ono treba mijenjati. Naime, na starijim autima je to bilo na do 10.000km, pa se postepeno pomaklo na nekih 15ak tisuća, i tu se uglavnom nisu javljale nikakve dileme. Međutim, u zadnjih 10ak godina proizvođači često daju interval zamjene ulja od 30.000 km, a nekad i više, za što će većina mehaničara – pri tom ne mislim na ovlašteni servis – reći da je to predugo, i da treba prepoloviti.
Sad, netko će reći – šta neki Jozo iz mog sela zna bolje od inženjera koji su taj motor dizajnirali i konstruirali, on samo hoće navući više posla sebi. Ali, da li je stvarno tako, i zašto je proizvođač uopće dao takav dug interval?
Pa, ovdje se priča svodi na dvije stvari – jedna je troškovi korištenja auta, jer jasno, ako duplo duže možete voziti sa istim ulje, uštedjet ćete na istom broju kilometara jedan mali servis – 100-200€, nije baš zanemarivo. A kada netko kupuje novi auto, to je isto jedna stavka koja se gleda, isto kao recimo potrošnja, i može biti prevaga između dva modela slične cijene i karakteristika. Naročito kod firmi kada kupuju više auta, pa je onda to da li ih voze na servis svakih 15 ili 30.000 nemala stavka.
A drugo – ekologija – duplo duži interval zamjene znači i duplo manje starog, otpadnog ulja, filtera i ostalog što ide uz to. A proizvođači se kače i hvale kako su eco-friendly, pa eto. U načelu, od tih dugih servisnih intervala neće biti nekih posljedica…odmah, već kad auto nakupi kilometara, a do tada ni proizvođača ni onog prvog vlasnika, koji ga je vjerojatno prodao, nije briga za to. Zato, ako mislite svoj auto duže vremena voziti, mijenjajte ulje na 10.000 do maksimalno 15.000km ako ste dosta na otvorenoj cesti – za tih 100njak € razlike, mislim da se dugoročno ne isplati riskirati.