Iz auspuha našeg auta – osim ako je vani jako hladno – ne bi smjeli vidjeti nikakve dimove. U principu, ispušni plinovi bi trebali biti manje-više bezbojni, kako kod benzinaca, tako i kod svih novijih dizela. A ako nije tako, onda nešto vjerojatno ne valja. Sada, šta bi moglo biti ako dimi crno ili možda bijelo – o tome smo već pričali u prethodnim člancima, a sada idemo zaokružiti priči i vidjeti što kada imamo plavi dim iz auspuha.
Sadržaj
Zašto plavi dim iz auspuha
Prije nego što prođemo kroz uobičajene uzroke, samo da ukratko objasnim da plavi dim iz auspuha uvijek znaći samo jednu stvar – sagorjevanje motornog ulja. A ovo se, u globalu, može dogoditi samo ako ulje dolazi u cilindre ili u ispuh. Nema treće. A sada, da vidimo malo konkretnije šta to može biti.
Plavi dim iz auspuha – uzroci
Odušak motora
A početi ćemo od, recimo, početka – usis, na koji se spaja odušak motora. Njegova osnovna zadaća je da spriječi porast tlaka u karteru koji bi inače nastao dok motor radi. Nekad je to bilo samo crijevo ili dva koja su se spajala negdje na usisnu granu, ali kod novijih auta je to malo kompleksnije, pa imamo separatore uljnih para, filtere i membrane koje reguliraju tok ovih plinova. I ako se ovdje nešto poremeti, onda nam se može događati da motor usisava previše tih uljih para, naročito kada je puno vakuma u usisnoj. Ovo je naprimjer na leru ili kod naglog stiskanja gasa. I onda imamo plavi dim iz auspuha.
Filter zraka
Ima još jedna svar ovdje, koja nije toliko učestala, ali svakako bih je spomenuto – filter zraka. Ako je jako prljavi i poštopan, motor će stvarati puno veći vakuum na usisu nego inaće, što onda vuče puno uljnih para kroz odušak motora. Kao što rekoh, nije toliko učestalo, ali je stvarno jednostavno za provjeriti, pa da imate na umu.
Karike i kompresija
Dalje, još uvijek smo na odušku motora, ali ovaj put ne kao uzroku nego kolateralnoj žrtvi, da tako kažem. Naime, ako su stubline ili kompresione karike u motoru potrošene, onda će kompresija iz cilindara probijati u karter, gdje onda, osim uzrokuje porast tlaka, stvara jako veliku količinu uljih para. I to onda opet kroz odušak ide u usis te u konačnici u motor.
Gumice ventila
Sad, nakon ove male digresije, vraćamo se tokom kojim zrak ide u motor, te dolazimo do idućeg gdje je moguće da ulje ulazi u cilindre – gumice ventila. Ovo su doslovce, mali gumeni brtveni prstenovi montirani na stablo ventila, i čiji je zadatak da spriječe da ulje curi niz ventile u cilindre. I to sve je tako, dok gumice ne postanu tvrde ili se raspadnu, te onda više ne brtve. Jedan od karakterističnih simptoma, mada ne nužnih, je plavičasti dim iz auspuha tek kad upalimo auto, što se događa zato što ulje iz glave nacuri i cilindre dok je motor ugašen. Druga mogučnost su oblačići plavog dima kod svakog šaltanja, naročito pri većim okretajima, što se događa zbog vakuma u usisnoj.
Vodilice ventila
Uz to, spomenuo bih ovdje i vodilice ventila, što su u biti čahure u glavi kroz koje ventili kližu gore dolje. One se s vremenom mogu istrošiti, zbog ćega onda ventil može ići i lijevo desno, da tako kažem. A zbog ovoga onda one gumice ventila ne mogu dobro zadihtati, pa opet imamo situaciju da ulje curi preko ventila u cilindre.
Uljne karike
Zatim, da se još jednom vratimo na cilindre, tj klipove, koji na sebi osim kompresionih imaju i uljne karike. Njihova zadaća je da sa stublina satružu višak ulja i formiraju uljni film, koji mora biti ni predebel ni pretanak – nego baš taman. I sta se ovdje može dogoditi je da uljne karike zapeknu, te kao takve ne čiste ulje sa cilindara dovoljno dobro. Nešto kao potrošena metlica brisača koja ostavlja razmrljanu vodu i prljavštinu po šoferšajbi. Naravno, sve to ulje na stublinama onda prođe oko kompresionih karika i završi u samom cilindru.
Turbopunjač
I na kraju, dođošmo do ispuha, gdje imamo samo jednu stvar koja može prouzročiti plavi dim – turbo punjač. On se, naime, podmazuje motornim uljem, koje se koristi za stvaranje uljnog filma u kojem ‘lebdi’ osovina koja nosi lopatice. Nešto poput letečih ležajeva u autu. E sad, ovdje se mogu dogoditi dvija problema.
Prvo – ležajevi osovine imaju brtve, i ako one ne dihtaju, onda će ulje curiti u kučište – ili u turbinski dio, gdje ga ispušni plinovi spale, ili u kompresorski dio, gdje onda ide u usis i motor. Kako god okreneš, bit će plavkastih dimova. Druga mogučnost – ne toliko česta, ali ipak moguća – je zaštopan povratni vod, kojim se ulje vraća iz turbine u motor. Ako se ovo dogodi, onda će tlak opet probijati brtve u turbini.
Da li je dim bijele ili plave boje
Sada kada smo prošli kroz uobičajene uzroke – još samo nešto – kada govorimo o plavičastom dimu iz auspuha koji nastaje zbog motornog ulja, moram spomenuti da se ovdije radi o 50 nijansi svijetlo plave. Od kojih su neke toliko svijetle da izgledaju bijelo, pogotovo pri slabijem osvjetljenju. I što se onda dogodi je da ne možemo, baremo onako na prvu, biti sigurni da li je riječ o ulju, ili je rashladna tekučina – što je ono, bijeli dim. I, što onda napraviti?
E pa, prvo – ako motor nešto spaljuje, onda to i troši. Odnosno, ako je riječ o antifrizu, onda će auto pomalo gubiti rashladnu tekućinu te je stalno moramo nadospiati. Slično tome, ako je ulje, onda imamo visoku potrošnju ulja. I jedno i drugo je naročito simptomatično ako ne vidimo da igdje išta curi.
Uz to, sam auspuh – ako spaljuje ulje, mogao bi biti sav uljast i mastan. Da budemo sigurni, detaljno ga operemo i očistimo, i ako je nakon nekoliko vožnji i dimljenja koji idu s time opet prekriven iznutra masnim slojem – ne čađavim, nego baš uljastim – onda motor definitino troši ulje.
Popravak
Na koncu, ostaje još pitanje – da li možemo voziti auto koji troši ulje i dimi plavo, te koliko bi moglo koštati da se to popravi. Načelno, ako sama potrošnja ulja i posljedični dim nisu ekstremni, možemo normalno voziti auto, ali samo privremeno, dok ne ustanovimo što i kako popraviti, ali i, što je često bitno, s kojim parama. Jer, to je stvarnost, ponekad je popravak skup, i treba nam koji mjesec da skupimo novce.
A kada smo već kod financija, ajmo ukratko vidjeti koliko šta košta. Jasno, ovo uvelike ovisi o tome o kojem je autu riječ, ali barem ugrubo da vidimo. Odušak motora, ako se može mjenjati zasebno, je obično do 50€, a sama izmjena je kod nekih auta jednostavna i brza, dok kod nekih – recimo ovog ovdje – treba skinuti usisnu granu i sve što uz to ide. Uz to, neki auti imaju odušak i separator integriran u ventildekl motora, što onda poprilično poskupljuje situaciju.
Zatim, gumice ventila – ovo je već malo zeznutiji posao, ali se u večini slučajeva može odraditi bez skidanja glave, već se samo skinu bregaste. Ali kako se pri ovome demontira i zupčasti remen ili lanac, onda se obično i to stavlja novo, pa cijeli posao izađe 500€ pa nadalje.
Dalje, u samom motoru – potrošene stubline, zapeknute karike i ostalo – to je generalka, što je popravak sa četveroznamenkastom cifrom. U eurima. S tim da prva ne mora nužno biti jedinica.
I znatno manje dramatično – turbina. Ovdje nema puno filozifije – ako curi, ili zamjena ili reparacija, što je trošak reda veličine 500.
Ali, što god da je uzrok, nikako nije preporučljivo duže vremena tako voziti. Jer povišena potrošnja ulja, čak i ako nije ekstremna, može a uglavnom i hoće loše djelovati na druge komponente. Primjerice, svječice, ako je benzinac – ovo ulje će stvarati naslage na elektrodi, što dovodi do lošijeg i grubog rada motora, ali i veće potrošnje goriva. Uz to, sve to sagoreno ulje prolazi kroz katalizator i DPF filter, što će ga poštopati i oštetiti i u konačnici dovesti do dodatnih kvarova i troškova. Slično je i sa lambda sondama, naročito onima do motora, koji mogu biti prekrivene uljnim filmom.
I još jedna potencijalna i puno ozbiljnija opasnost – potrošnja ulja, naročito ako je uzrokovana turbinom ili separatorom, može poprilično ovisiti o opterečenju motora. Ali, kada izađemo na autoput i vozimo konstanto na recimo preko 3000 okretaja, e onda guta puno više ulja. I nakon parsto kilometara potroši sve ulje, a kako je motor, sasvim izgledno, u tom trenutku na višim okretajima, onda i odmah okrene leteče ležajeve. A ako posebno nemate sreće, onda i pukne klipnjača, probije blok, i motor bye-bye.
Stoga i s tim na umu, ako i dok vozite auto koji dimi plavo i troši ulje, redovito kontrolirajte nivo istog i izbjegavajte neka veća opterečenja. I, naravno, gledajte što je moguće prije riješiti problem.