Kako smanjiti potrošnju 

Potrošnja goriva je jedna od onih tema koje su uvijek aktualne, neovisno o tome kolike su trenutne cijene benzina i dizela. Nekome je to najvažnija stvar i odlučujući faktor kod odabira auta. Drugima, pak, sama potrošnja nije toliko visoko na listi prioriteta kao neke druge karakteristike, recimo snaga motora. Ali bilo kako bilo, sasvim sam siguran da svatko hoće da mu auto radi optimalno i da ne troši gorivo uludo. Stoga, da vidimo što se može napraviti da se izbjegne bespotrebno visoka potrošnja goriva.

Potrošnja goriva & Motor 

Da bi cijela ova priča o potrošnji goriva imala neku glavu i rep, podijelit ću sve u neka tri glavna dijela, počevši naravno od onog što to isto gorivo troši – motor. Ako on ne radi optimalno, ne samo da će trošiti više goriva, nego će imati i manje snage. Uzroka ovdje može biti mnogo, a ovo su neki od najčešćih. 

Filter zraka 

potrošnja goriva zbog filtera zraka

Prvo i osnovno, koliko god to banalno zvučalo – imamo filter zraka, koji jelte spriječava da prašina i prljavština ide u motor. I naravno, on se s vremenom zaprlja, zapuni sitnom prašinom, a onda motor doslovce teže diše, što povećava potrošnju. Upravo zato ga je potrebno periodički zamijeniti, najbolje kod svake izmjene ulja. Eventualno, ako se većinom vozite po otvorenoj cesti – ono skoro ništa grad ili neki prašnjavi putevi – onda možda na svakoj drugoj izmjeni ulja. 

Dizne 

Dizne (Injektori) – 6 simptoma kvara & uzroci

OK, imamo zrak, i sad nam treba gorivo da ide uz to, za što su zadužene dizne odnosno injektori, brizgaljke, kako ih tko već zove. Ako su one prljave, neće dobro raspršavati gorivo, pa onda ono ni neće dobro izgarati. Ono, doslovce, motor će gutat sirovo gorivo i neće ga spaljivati u potpunosti. Ovo je problem koji više pogađa dizlaše, mada ni benzinci nisu u potpunosti imuni. 

Svjećice 

A ono što je kod benzinca bitno su svjećice, čiji je zadatak zapaliti komprimiranu smjesu zraka i benzina. Ali s vremenom se na njihovim elektrodama mogu stvoriti čađave naslage, te kao takve malo teže bacaju iskru, što u konačnici nešto povećava potrošnju. Motor koji radi s prebogatom smjesom ili spaljuje ulje će uvijek brže prljati svječice, ali i ako je sve idealno, one se i dalje troše, da tako kažem. Zato ih treba mijenjati svakih cirka 50,000km – kod nekih auta više, kod nekih manje, ali orijentacijski. 

Termostat

Termostat – 6 simptoma kvara & kako provjeriti

Nadalje, da bi radio optimalno, motor mora biti na radnoj temperaturi, za što je zadužen termostat, koji regulira protok rashladne tekućine i tako osigurava da se motor što prije zagrije. A ono što se sa termostatom može dogoditi jest da se zaglavi. Ako ostane u zatvorenom položaju, auto će se pregrijati, što ćemo, jasno, brzo primjetiti. Ali ako se zaglavi u otvorenom položaju, onda će se motor puno sporije zagrijavati i skoro nikad neće doći na radnu temperaturu. I kao takav će trošiti znatno više. 

Razni senzori

Senzori motora – 12 najčešćih senzora & njihovih lokacija + kratko objašnje svakog

Uz to, kada več govorimo o optimalnom radu motora, moram spomenuti raznorazne senzore – MAF, MAP, Lambda sonde, ovo, ono… ima ih cijeli niz. Jasno, ako oni ne rade dobro, ni motor neće raditi dobro. U nekim slučajevima neće uopće upaliti, a ponekad će, iako gori ona famozna lampica motora, naizgled sve biti OK. Ali, to ne znači da radi savršeno, a onda će biti i visoka potrošnja goriva. Stoga, ako imate kakve greške motora, provjerite šta je sa dijagnostikom, i rješavati problem. 

Katalizator i DPF

I sad kad smo prošli motor, idemo prema van – auspuh – gdje se na putu nalaze ili katalizator ili DPF – koji se mogu zaštopati. Naročito DPF ako ne uspijeva redovito pokrenuti regeneraciju u kojoj će spaliti svu čađu koja se nakupila. I onda motor – isto kao što sa prljavim filterom zraka teško udiše – sa zaštopanim ispuhom teško izdiše. 

Gorivo 

E da, dok pričamo o potrošnji goriva i kako ju držati pod kontrolom, valja spomenuti i – samo gorivo. Na nekoj benzinskoj je možda gorivo nešto jeftinije, ali je možda isto tako lošije kvalitete. A ako je, onda će te – po onoj dobiješ na mostu izgubiš na ćupriji – prvotnu uštedu izgubiti kroz povećanu potrošnja goriva – jer takvo gorivo lošije izgara – ali i – dugoročno gledajući – eventualne probleme s motorom.  

Potrošnja goriva & Auto 

OK, to je to što se tiče motora, a sad da vidimo šta ima na ostatku auta na što valja baciti oko. 

Gume 

Prva i najjednostavnija stvar za provjeriti ovdje su gume, koje moraju biti napumpane na adekvatan tlak. Koji je to, uvijek možete provjeriti na naljepnici u štoku vrata, na poklopcu rezervoara, ili u uputstvu od auta. Ako je tlak znatno niži nego što bi trebao biti, otpor kotrljanju će biti osjetno veći, što znači da će motoru trebati više snage da pokreće auto, što u konačnici vodi do povišene potrošnje. Uz to, auto na takvim gumama je manje stabilan kod oštrih manevara, tipa kada naglo smotamo da izbjegnemo nešto. Dakle, ne samo skupo, nego i opasno. 

Aerodinamika 

Ako puno vremena provodite na autocesti ili nekoj otvorenoj međugradskoj vožnji na većim brzinama, onda će vam aerodinamika biti izrazito bitan faktor. Isto kao i s gumama, sve što ju narušava će povećavati otpor zraka i dovesti do porasta potrošnje goriva. Neke od stvari koje bih ovdje spomenuo su nosači za bicikle i krovne kutije – to stavljajte baš samo kad vam treba, a ne ono – vratili se s godišnjeg pa se to onda još mjesec dana voza po krovu. Isto tako, razni aftermarket spojleri i body kitovi – možda izgleda lijepo, to je stvar ukusa, ali kakav je učinak na aerodinamiku – tko to može znati. 

Klima 

Ne Puše Ventilacija – 6 uzroka & kako provjeriti

E ovo je jedan od ‘starijih’ savjeta – uključena klima povećava potrošnju goriva. Što je istina, ali uvelike ovisi i o autu i o uvjetima u kojima se koristi. Recimo, kod auta s manjim, slabijim motorom i ručnom klimom u gradskoj vožnji će taj utjecaj biti znatno veći nego kod jačeg auta s automatskom klimom dok se vozi otvorenom cestom. Jasno, usred ljeta, kada je +30, držat ćete klimu upaljenu, koliko god da ona trošila. Ali kada nije jako vruće, u nekoj sporoj vožnji, možete razmislit da je ugasite i spustite prozor.  

Bespotreban teret 

Mnogi vozači imaju štošta u gepeku svog auta – od raznoraznog alata i opreme kao da se ide na ekspediciju do jednostavno rečeno gluposti koje su nekom prilikom stavili u auto i mrsko im izvaditi. Jer, ono, nije da ih nosiš na leđima. Ali stvar je u tome što ih auto ‘nosi’ na leđima, pa kad se tu nakupi 100-ak kila, nije baš zanemarivo. Naročito kod stani-kreni vožnje, jer se najviše energije koristi za pokretanje auta iz mirovanja. Dakle, stvari koje vam ne trebaju – recimo lanci za snijeg usred ljeta – vadite iz gepeka i spremite ih u garažu ili gdje god već.  

Potrošnja goriva & Stil Vožnje 

I na kraju što nam ostaje je – vi kao vozač, što ponekad može biti i najbitniji faktor. Naime, način kako vozimo i način na koji koristimo auto može imati ogroman utjecaj na potrošnju. O ovome bi se moglo toliko toga reći, ali ja ću probati to sažeti na nekoliko, po meni najbitnijih stvari. 

Prvo, ima ono što kažu – izbjegavajte nagla ubrzavanja i kočenja, jer puno gasa jednako visoka potrošnja. Ali, ovo ne znači da se trebate vući po cesti i biti smetnja, već dobro pratiti promet ispred, pokušati predvidjeti situacije i nastojati zadržati brzinu. Evo jedan banalan primjer – vozite se, vidite u daljini crveno na semaforu – šta napraviti? Evo ja osobno pustim gas i ostavim auto da sam usporava u brzini. Em tako ne troši ništa, em postoji sasvim dobra šansa da će se upaliti zeleno dok stignem do semafora.

Druga stvar – stani-kreni promet, gradske gužve i slično. Ovo ne ždere samo živce, nego i gorivo. A često i kvačilo. Promet ne možete mijenjati, ali možete recimo ići nekim drugim pravcem – možda je malo duži, ali sasvim izgledno je štedljiviji i po rezervar i po strpljenje. Slično tome, ako radite u samom centru grada, možete se parkirati negdje malo dalje pa se prošetati 10ak minuta – dobro je za zdravlje a i za razbudit se i malo razbistrit glavu. Naravno, ovo vrijedi samo za manje gradove, ali opet…

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)