Ako ste imalo kao ja, onda vam mrak padne na oči kada opazite nekakvu fleku ispod svoga auta. I odmah nakon one početne iznenađenosti i iznerviranosti se nameću pitanja – da li to curi iz mog auta? Šta uopće curi? I odakle? E, pa do odgovora na ova pitanja ćemo probati doći u ovom članku.
Ili, ako vam se ne čita, pogledajte video na našem Youtube kanalu👇
Sadržaj
Da li curi ulje ili nešto iz našeg auta
Za početak, trebamo ustanoviti da li je doticna masna ili vodenasta fleka nastala jer nesto curi iz našeg auta. Ovo uglavnom nije problem ako živimo u kući te imamo dvorište ili garažu, jer onda auto vjerojatno ima nekakvo svoje mjesto na kojem je parkiran, pa ćemo lako primjetiti bilo kakve novonastale fleke.
Ali ako živimo u zgradi i auto držimo na nekom javnom parkingu, situacija nije baš tako jednostavna jer su takva parkirna mjesta većinom kronično masna i flekava. U tom slučaju, nakon što se parkiramo, stavimo poveći komad kartona ispod auta i ostavimo tako sat-dva ili preko noći. Ako curi ulje ili nešto drugo iz našeg auta, jasno, na kartonu će biti fleke.
Što curi iz našeg auta?
OK, sada kada smo se uvjerili – nažalost – da ipak nešto curi iz našeg auta, sljedeće što radimo je da pokušamo ustanoviti što curi. A za ovo nam jedino trebaju – naša osjetila. Jednostavno, pogledamo koje je boje tekućina koja curi, ako to nije dovoljno, protrljamo je između prstiju da ocijenimo koliko je ‘masna’ te eventualno ponjušimo ako ima kakav specifičan miris. I onda na temelju ovoga svega probamo zaključiti o čemu je riječ.
Motorno ulje
Prvo, ono što je vjerojatno i najčešće je da curi ulje iz motora, koje je, naravno, masno i uljasto. Što se tiče boje, kod benzinaca je smeđe do tamno smeđe, dok je ulje u dizelskim motorima gotovo uvijek crne boje.
Antifriz
Druga najizglednija tekućina koja bi mogla curiti iz našeg auta antifriz odnosno rashladna tekućina. Kao što možda znate, imamo antifrize u raznim bojama – plavi, žuti, crveni – pa će i ostavljati fleke iste takve boje. Uz to, antifriz, ako ga protrljamo između prstiju, je mastan.
Servo ulje
Zatim, imamo servo ulje. Večina auta koristi tzv ATF, što je skraćeno za Automatic Transmission Fluid. Ali neovisno o nazivu, ova tekučina, koja je tamnocrvene, zagasite boje, se koristi i za servo uređaje. Ipak, mnogi Mercedesi i Volkswageni umjesto ATFa koriste Pentosin, koji je svijetlo-zelen i vrlo proziran. I, mala digresija – u takav servo nikako ne smijemo sipati ATF, jer će uništiti brtve.
Gorivo
Onda, možemo imati lokvicu prozirne ili gotovo prozirne tekućine, koja je pomalo masna na dodir i izrazito jakog, ali i poznatog mirisa – gorivo. Naravno, može biti benzin ili dizel, ali i jedno i drugo odgovara ovom opisu. Vjerojatno ne treba ni spominjati koje su opasnosti ako gorivo curi iz našeg auta…
Kočiona tekućina
Kad smo već kod potencijalno pogibeljnih scenarija, moramo napomenuti tekućinu za kočnice. Ona je žućkasto-zelenkaste boje i gotovo u potpunosti prozirna. Kočiona tekućina ne smije curiti, ne smije flisati – ni kap.
Ulje iz mjenjača
Ne tako pogibeljno, ali i dalje itekako pažnje vrijedno, je curenje ulja iz prijenosa – mjenjač, diferencijal, te – ako ih auto ima – 4×4 pogon, reduktor i sl. Uglavnom je riječ o tamno crvenim, smeđim ili tamno zelenkastim tekućinama, ali puno masnijima od ranije spomenutih.
Tekućina za stakla
Dodao bih još i tekućinu za stakla, koja zna curiti ako je posuda ili crijeva puknuta. Poprilično jednostavno za odgonetnuti, jer je, manje-više, riječ o vodi sa deterđentom. Boje su raznorazne, a miris – pa isti kao onaj kada špricate šoferšajbu – limun ili šta li već.
Kondenzat iz klime
I, na kraju, imamo situaciju da se ispod auta pojavi poveća fleka prozirne tekućine bez mirisa i okusa, tj, voda. Odnosno, kondenzat koji curi iz klime ako je upaljena. Zvuči banalno, ali ovo nerijetko uzrokuje zbunjenost.
Uz to, kada sam već ovdje, dodao bih još jednu stvar – amortizeri. Oni su napunjeni ulje, i ako procure, ostat će fleka oko kotača. Ali ovo je alko za ustanoviti, jer amortizer bude sav mastan.
Odakle curi ulje ili tekućina iz našeg auta?
OK, sada kada smo – valjda – utvrdili šta curi, sljedeće što trebamo je odgonetnuti odakle curi. Ovdje nam dodatno može pomoći sama lokacija, tj gdje se ispod auta pojavljuje naša nesretna fleka. A onda odatle idemo prema gore i pokušavamo ustanoviti odakle kapa.
E sada, kada je riječ o curenju ulja iz motora, često ćemo – nakon što dignemo haubu i malo bolje zavirimo unutra – vidjeti da je sve masno, ili barem jedna strana i prekriveno debelim slojem mješavite ulja i prašine. Budući da je u takvim situacijama često teško ustanoviti odakle curi ulje, ne bi bilo loše da motor operemo i očistimo od masnoče. Za ovo je najbolje koristiti ili čistač za kočnice ili, ako je motor jako mastan i prljav – dimer ili nešto njemu slično.
Dimer moramo isprati vodom, po mogučnosti vrućom – znači ili miniwash ili, ako to nemamo, obična tlačna sprica – ona vrtlarsko/vinogradarska. Istina, s njom je sporije, ali može se, a uz to puno manje vode špricalo po motoru. I nakon što je motor čist, ostaje nam samo tražiti odakle se ulje pojavljuje. Sve ovo opisano naravno vrijedi i za ostale tekućine – servo, mjenjač itd.
Moram napomenuti jednu situaciju – a to je ona kada nam pomalo curi antifriz – onako, ostane manja fleka ispod auta – ali nikako ne možemo naći odakle. Stvar je u tome što su rashladni sustavi često napravljeni od raznoraznih materijala – tu imamo gumenih crijeva, limenih šelni, plastičnih fitinga itd. I sve ovo se, nakon što ugasimo auto, hladi – a samim time i skuplja – različitim brzinama, što može dovesti do laganog curenja antifriza.
Jednostavno, ugasimo auto, i nakon 15ak min na nekom fiting počne flisati antifriz i prestane nakon pola sata, kada se sve ohladi. Da stvar bude dodatno komplicirana, ovo se najčešće događa dok je sve još toplo, što znači da se antifriz što je curio po motornom prostoru za par sati. Ali, srećom, to za sobom ostavlja karakteristični blijedo-zelenkasti trag, koji nam pomaže da nađemo točno mjesto odakle curi.
I na kraju krajeva, kada smo sa sigurnošću utvrdili gdje točno curi i šta – brtva, semering, O-ring, crijevo ili što li već – ostaje nam još samo nabaviti novi dio i zamijeniti ga. Da…samo, ali to je već neka druga tema, pa nećemo sad o tome…
1 komentar