Ima li čega ljepšeg nego kada ujutro izađete van, a ono zima, magla, brije vjetar a na autu zamagljenja stakla kao da je sauna. A ako je debeli minus, onda je to još i smrznuo, pa tek onda vidite koliko je teško za ostrugati. Sve u svemu, veseo, naročito ako se žurite na posao ili, recimo odvest djete u vrtić. E, da bi to ubuduće izbjegli, idemo mi vidjeti zašto se auto zamagli iznutra i što možemo napraviti da se to ne događa…
Sadržaj
Kako najbrže odmagliti Zamagljenja stakla?
Prva stvar što nas sada vjerojatno zanima je kako što prije odmagliti zamagljenja stakla jer, žurimo se, moramo ići, nemamo vremena za analize i filozifije. Znači, šta radimo je odmah palimo auto te ventilaciju okrečemo na maksimum i podešavamo da sve ide na šajbu. Uz to, grijanje podešavamo na maksimum – istina, auto je još skroz hladan, ali nema veze, bit će kroz koju minutu. I ako auto ima klimu, palimo i nju. Zašto? E, pa, klima isušuje zrak, što definitino trebamo kada hoćemo eliminirati vlagu iz autu. Još jedna stvar, isključujemo cirkulaciju zraka, tj puštamo vanjski zrak unutra – je da je hladan, ali je suhlji nego ovaj u autu.
I to je to – sada čekamo da se stakla dovoljno odmagle da bi mogli krenuti. I pri tome ne mislim ovako kao prorez na poštanskom sandučiću, već da sve jasno vidimo ispred i oko auta. No, što u stvarnosti često bude je da mi tog vremena za čekanje nemamo, te nam jedino preostaje obrisati šajbu kakvom krpom. Ako već dođe do toga, moja preporuka je uzeti papirnate ručnike i uglancati stakla što je bolje moguće prije kretanja, ali imati još suhih ručnika pri ruci, jer će se često dogoditi da se šajba i dalje magli još koju minutu. I time je ova krizna situacije riješena…
Kako spriječiti Zamagljenja stakla?
A ono što želimo dalje je osigurati da se ovo više ne ponavlja, jer sigurno nam ne treba takva drama svako jutro.
Detaljno oprati stakla iznutra
Za početak, kako kažu – čistoća je pola zdravlja, što se već nekako može i u ovom slučaju iskoristiti. Naime, prvo što hoćemo je dobro i detaljno oprati sva stakla iznutra, jer ako dugo nisu oprana, onda se na njima napravi tanki film na koji se onda vlaga u zraku puno bolje hvata nego na čisto staklo. S time da je ovdje vjerojatno najgora stvar duhanski dim, koji je jako ljepljiv.

Uglavnom, ovdje nema neke velike mudrosti – uzmemo sredstvo za pranje stakala, koje god da imamo u kući, i opet one ranije spomenute papirnate ručnike. Nekad prije su se koristile stare novine, ali danas to skoro nitko ne čita, a mobitel koji je zauzeo njihovo mjesto u ovoj slučaju ne može pomoći. Sve u svemu, moja preporuka, ako su stakla porilično mrljava, operite ih 2 puta, s time da kada je sve gotovo moraju biti savršeno suha.
Anti-fog sprejevi
E sad, svakako bih spomenuo kako postoje mnogi savjeti i trikovi da se stakla iznutra premažu s nečim što će spriječiti, manje ili više, nanovo zamagljivanje. Recimo, jedna opcija koju mnogi hvale je prešpricati stakla pjenom za brijanje i onda dobro utrljati krpom. Znam, zvuči čudno, ali, kažu, funkcionira. Ili, druga varijanta su neki od za tu svrhu napravljenih preparata, kojima se stakla iznutra premažu i to onda odbija vlagu.
Zamijena filtera kabine
Zatim, imamo filter kabine, čija je zadaća spriječiti da prašina, pelud i ostalo ulazi u auto kroz ventilaciju. A s vremenom se ovaj filter, kao i svaki drugi filter, se zapuni sa prljavštinom, koja onda na sebe skuplja vlagu, što u konačnici ima efekat kao smo stavili mokru krpu na ulaz od ventilacije. I onda se zbog toga stalno imamo zamagljenja stakla, s time da se čini da je zantno gore kada pojačamo ventilaciju. Što i je, zato što ona upuhuje vlažni zrak.
A da ne spominjem plijesan i ostale gadarije koje se mogu zaleći u takvom ambijentu. Uglavnom, ako niste skoro mijenjali filter kabine, možda je red da sad to napravite. Kod većine auta je ovo jednostavan posao za koji ne trebaju nikakvi posebni alati niti neko znanje, pa možete to i sami uraditi.
Tepisi
Treća stvar – ako vam je dnevni ritam takav da puno puta tokom dana ulazite u auto, oni lijepi, debeli tepisi nisu najsretnija opcija kada pada kiša ili snijeg zato što ćete ih močiti prilikom svakog ulaska u auto, što onda stvara vlagu. U tom slučaju, kolekcija jesen-zima – gumeni tepisi. Istina, ovo ne izgleda lijepo kao fini, debeli tkaneni tepisi, ali, šta je tu je, bitna je funkcija. A u ostalno, kada su dani ovakvi i sve je mokro i blatno, koga briga za tepihe.

Osim ovih, da tako kažem, uobičajenih stvari koje više spadaju u nekakvo redovno održavanje, zamagljivanje stakala može biti posljedica nekakvog ozbiljnijeg problema.
Začepljen odvod ispod šajbe
Recimo, jedna česta ali i najmanje dramatična mogućnost je da su odvodi ispod šajbe ili oni od šibera zaštopani. I kada pada kiša, voda curi u auto, zavuče se u tepihe i one debele izolacije ispod njih i onda kasnije isparava te se kondenzira na staklima. Slično tome, ako vrata ne dihtaju dobro, onda će voda oko brtvi curiti u auto kada pada kiša ili ga peremo.
Probijen mali hladnjak u kabini
Onda, imamo mali kiler u kabini, negdje u tabli, koji grije zrak u ventilaciji pomoću rashladne tekućine. O njemu, i ostalim problemima vezanima uz grijanje auta sam već pričao u ovom videu ovdje…aha, pogodio sam stranu od prve…uglavnom, da se vratimo na kiler – on može procuriti, pa onda antifriz curi u kabinu i završi u tepisima. I onda opet, isparavanje, kondenzacija, drama. Jedina, jasno, razlika je u tome što em će auto gubiti rashladnu tekućinu, em će u autu se osjetiti onaj karakteristični slatkasti miris antifriza.
Neispravan mehanizam ventilacije
Dok smo još na temi ventilacije, da ne zaboravim i mehanizam koji usmjerava strujanje zraka – može biti da je pokvaren pa ne možemo dobiti da puše na šajbu. A onda će se ona stalno magliti, što god da napravimo. I ovo i puknuti kiler su poprilično učestali problemi koji uz to nisu nikako jednostavni za riješiti, jer zahtijevaju raskopavanje instrument table, što je u većini auta mukotrpan i pipkav posao.
Odstranjivač vlage iz prostora
Za kraj, nekada će se dešavati da, iako smo napravili sve što smo mogli i sve je kako bi trebalo biti, stakla i dalje magle. U tom slučaju, možemo presjeći situaciju tako da u kabinu ubacimo nešto što će skupljati vlagu i onda samim time spriječiti zamagljivanje. Možda najefikasnija opcija ovdje je nekakav ovakav odvlaživač zraka, što je u biti plastična kofica sa granulama koje upijaju vlagu.

Periodički kofu ispraznite a ako granule prestanu djelovati, samo ih zamjenite s novima – to kupite u bilo kojem supermarketu. Slično tome što sam vidio ponekad je da iste te granule ljudi stave u čarapu, pa je stave na tablu ispod šajbe, ili one male vrečice što dođu u kutiji za cipele. Sve su to u biti samo varijante jedne te iste ideje…