BMW X5 E53

Danas ponuda BMWovih SUV modela pokriva gotovo sve jednostamenkaste brojeve, od kompaktnog X1 do gigantskog X7. Ali nije bilo uvijek tako – još sredinom 90-ih, za ovog bavarskog proizvođača se znalo reći da u ponudi ima samo jedan model u tri veličine. Što, ako realno pogledamo, ni nije bilo toliko daleko istine.

No, kako god, sve se to promijenilo kada je predstavljen BMW X5, koji je bio prvi BMW-ov izlet u za njih do tada potpuno nepoznate vode tzv. SUV vozila. Odnosno, SAV što je skraćenica za Sport Activity Vehicle – ime na kojem bavarci inzistiraju od prvog dana. Jer, makar bio terenac, BMW mora i dalje biti ultimate driving machine. A kakav je prvi X5, kodnog imena E53, i na što paziti kod kupovine ovog i dan-danas itekako zanimljivog auta – e pa upravo to ćemo saznati u ovom članku 

BMW X5 E53 – Uobičajene mane & na što paziti + kakav je

BMW X5 – općenito o modelu E53

Prije nego što pređem na uobičajene slabe točke, napomenuo bih da je BMW X5 E53 uvelike napravljen na temelju ondašnje 5-ice, s nekim elementima ‘posuđenim’ iz Range Rovera L322 – jer BMW je tada bio vlasnik Rovera. U biti, ako pogledate malo bolje, ovo je blago napuhani E39 na štulama, s kojim dijeli motore, elektroniku ali i mnoge druge elemente ispod lima. S druge strane, odnosno stražnje, imamo ovaj karakterističn gepek preuzet direktno sa Rangea, ali i sustav upravljanja 4×4 pogonom. A to ujedno znači da E53 dijeli i uobičajene slabe točke sa ovim autima, naročito E39 peticom. 

BMW X5 E53 uobičajeni nedostaci 

Motori

Prvo, motori – o tome neću ovdje nešto previše pričati, jer imamo zasebne članke ovjde o kanalu o motorima, za sada dizel 3.0 M57, što je definitivno najčešća opcija u ovim našim krajevima, te legendarni redni šestak M54 benzinac. V8 varijante ćemo isto nastojati uskoro riješiti. 

Mjenjači

Mjenjači ne prave nekih posebnih problema. Jedino, moja preporuka, ako je automatik i ne znate da li je ikad rađeno – razmislite da zamijeniti ulje u njemu zajedno s mjenjačem. Naročito ako ne šalta baš glatko. Kod automatika još zna curiti ulje na štekeru upravljačkog modula – čest problem koji se rješava zamjenom gumenog štekera – jeftin dio i nije težak posao. 

4×4 pogon (Xdrive)

Što se tiče 4×4 pogona, ovdje zna biti problema sa motorićem koji uključuje i isključuje prijenos za prednju osovinu. Šta se dogodi je da zupčanik od tog motora, koje je napravljen od plastike, se pohaba, te onda više ne može pokretati mehanizam unutar pogona. Ovo se u većini slučajeva može riješiti zamjenom ovog spornog zupčanika. Uz to, zna se dogoditi da curi ulje iz prednjeg diferencijala, na semerinzima poluosovina.  

Seleni prednjih ramena

BMW X5 seleni

Dok smo još naprijed, da spomenem jednu ahilovu petu – doslovce – ovog ali i mnogih drugih BMWa iz ovog perioda – selene prednjih ramena, koji su punjeni uljem. I onda s vremenom iscure, sa svim što ide uz to – neprecizno upravljanje, raštimana geometrija trapa, vibracije i sl. 

Seleni stražnjeg mosta

Isto tako, seleni su uobičajeni uzrok problema i na zadnjem kraju E53-jke – konkretno, oni seleni između zadnjeg mosta i šasije – pohabaju se, pa onda lupka kod agresivnog startanja i auto ne ide ravno. 

Stražnje lampe 

Također, stražnje lampe – zna se dogoditi da zbog vlage stradaju od korozije, pa onda stalno prijavljuje greške kao da neka od sijalica ne radi, iako najčešće radi. 

Zračni ovjes

BMW X5 zračni ovjes

Potom, neki modeli imaju zračni ovjes, što dodatne potencijalne probleme u odnosu na klasičnu varijantu sa oprugama. To uključuje puknute jastuke – što se najčešće događa zbog nakupljanja prljavštine između gume i žiga – kvar kompresora, curenje zraka i neispravne senzore nivoa. 

Rashladni sustav

BMW X5 hladnjak

Onda, rashladni sustav – tipična boljka BMW-ova iz ovog perioda. Ili, vjerojatno praktički svakog. Ovdje je vjerojatno najveći problem u cijevima i plastičnim dijelovima sustava, koji s vremenom – a ovo su, kako god da okrenemo, auti u godinama – postanu krhka i lomljiva, pa svako malo pomalo curi i flisa. Moja preporuka, ako mislite auto duže držati, pretresite cijeli rashladni sustav, zamijenite sva crijeva i sve ostalo što se čini imalo sumnjivo. 

Panoramski krov

E onda, panoramski krov odnosno ovaj šiber od nekoliko kvadrata – izgleda super, ali je ujedno i moguć uzrok skupih kvarova, naročito kad se uzme u obzir veličina i kompleksnost. Ono što se dogodi je da razni plastični klizači i dijelovi se polome, pa se onda krov ne zatvara ili ne otvara kako bi trebao. Ili, stalno curi i prokišnjava iako naizgled sve dobro sjedi – onda su odvodi vjerojatno zaštopani. I ovo treba rješavati što je prije moguće, prije nego što voda prokišnjava ošteti nešto od elektronike.   

Kvake 

I za kraj, imamo kvake – ovdje se zna dogoditi da ne otvaraju, kao da nisu spojene na ništa. A najčešće problem i bude upravo u tome – nosač vanjske kvake se slomi, i onda se sajla koja je povezuje s bravom odvoji. Zamjena spomenutog nosača je jedini mogući popravak. 

BMW X5 modeli

OK, to bi bilo sve o nekim uobičajenim manama, a mi sad još da provjerimo par osnovnih činjenica oko ovog konkretnog modela. Dakle E53 X5  se proizvodio između 1999 i 2006, s time da je 2003 je napravljen facelift, tj LCI – uobičajena praksa kod BMWa – model bude 7 godina u proizvodnji, a na pola puta se malo osvježi. Ovdje je najprimjetnija razlika napravljena u prednjim farovima, masci i stražnjim svjetlima. Uz to, LCI model ima XDrive, dok stariji imaju 4×4 pogon s fiksnim odmjerom 60 40 posto u korist stražnje osovine. Uz to, LCI je dobio i adaptivne prednje farove, ali i sustav za nadzor stabilnosti prikolice, što onda ovakve X5ice čini odličnim vozilom za vuču. 

BMW E53 X5

Ajmo sad par riječi o motorima – kod nas je uvjerljivo najčešći izbor dizel, u legendarni trolitreni šestak kodnog imena M57. Zbog svoje robusnosti i okretnog momenta, možda i najbolji izbor. O ovom motoru se već sve zna, a ako ne znate, znate gdje pogledati…

Ali ako više preferirate benzince – kao recimo ja – onda imate nekoliko opcija na raspolaganju. Moja preporuka bi bio M54 redni šestak, vjerojatno jedan od zadnjih BMWovih motora starog kova, da tako kažem, koji će uz redovno održavanje bez problema odvaliti pola milijuna km. Minimalno. Evo ovaj, ima preko 400.000 kilometara… a- ne čuje se, a radi… 

I da, tu su još V8 motori, nekoliko njih, ovisno o kojem je godištu riječ. Kod starijih je pod haubom M62 – klasika, poznata iz E39 petice. Noviji modeli imaju N62 motore – ovo su već malo kompleksniji strojevi koji znaju biti dosta nezgodni ako po njima prčka netko tko nema iskustva. 

BMW X5 X8 motor M62

Što se tiče mjenjača, u početku je u nekim varijantama bilo pet brzinskih ručnih ali i automatika, i to konkretno GM-ov 5L50. Puno bolja opcija su šestobrzinski mjenjači, bilo ručni, a naročito automatik, ZF-ov 6HP. 

Pogon na svim modelima je na sve kotače, stalni i potpuno autonoman, da tako kažem, tj nema nikakvih postavki koje vozač može podešavati. I za razliku od pravih terenaca i pick-up-ova, nema reduktor tj kratke brzine. Jer, realno, X5 je napravljen da prvenstveno dobro funkcionira na asfaltu, a onda mu je dana određena doza off road sposobnosti. Koju manje-više nitko nikad ne ni ne koristi…

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)